Sandvikenmäklarna AB, nyckeltal och bokslut
556743-7255 · Aktiebolag · Sandviken · SNI 68310 Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Omsättningen minskade 23 % till 3,1 mkr 2025. Rörelsemarginalen var -4 %, soliditeten 26 %, 3 anställda i snitt.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 22,8 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -4,1 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 26,1 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 26,1 % | 9,7 % | 18,4 % | 16,3 % | 22,6 % | 18,1 % | 25,5 % |
| Rörelsemarginal | −4,1 % | 0,1 % | 0,4 % | −3,5 % | −1,1 % | 7,5 % | 6,2 % |
| Vinstmarginal | −4,1 % | 0,0 % | 0,4 % | −3,5 % | −1,1 % | 7,5 % | 6,2 % |
| Kassalikviditet | 1,78 | 1,29 | 1,96 | 1,79 | 1,93 | 1,58 | 2,12 |
| Skuldsättningsgrad | 2,15 | 7,99 | 2,78 | 3,42 | 2,28 | 3,49 | 1,83 |
| Avkastning eget kapital | −62,9 % | 0,8 % | 5,1 % | −68,0 % | −13,4 % | 70,4 % | 54,1 % |
| Avkastning totalt kapital | −16,3 % | 0,2 % | 1,0 % | −11,1 % | −3,0 % | 12,8 % | 13,8 % |
| Personalkostnad / anställd | 537 650 kr | 723 442 kr | 510 661 kr | 668 969 kr | 720 125 kr | 728 641 kr | 853 206 kr |
| Omsättning / anställd | 1 082 103 kr | 1 354 681 kr | 1 109 572 kr | 1 151 278 kr | 1 205 403 kr | 1 304 978 kr | 1 503 628 kr |
| Rörelseresultat / anställd | −44 269 kr | 1 267 kr | 3 896 kr | −40 355 kr | −13 553 kr | 98 218 kr | 92 806 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 493 381 kr | 724 709 kr | 514 684 kr | 630 547 kr | 708 140 kr | 828 309 kr | 947 945 kr |
| EBITDA | −128 380 kr | 3 800 kr | 8 046 kr | −115 265 kr | −44 346 kr | 398 671 kr | 284 218 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 3 138 099 kr | 4 064 043 kr | 2 219 143 kr | 3 453 835 kr | 4 459 992 kr | 5 219 911 kr | 4 510 885 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 3 138 099 kr | 0 kr | 4 219 kr | 5 465 kr | 4 737 kr | 21 954 kr | 15 000 kr |
| Personalkostnader | 1 559 184 kr | 2 170 326 kr | 1 021 322 kr | 2 006 907 kr | 2 664 464 kr | 2 914 565 kr | 2 559 617 kr |
| Av- och nedskrivningar | , | 0 kr | 254 kr | 5 800 kr | 5 800 kr | 5 800 kr | 5 800 kr |
| Rörelseresultat | −128 380 kr | 3 800 kr | 7 792 kr | −121 065 kr | −50 146 kr | 392 871 kr | 278 418 kr |
| Räntekostnader | 1 193 kr | 2 188 kr | 614 kr | 236 kr | 376 kr | 228 kr | 255 kr |
| Resultat efter fin. poster | −129 573 kr | 1 621 kr | 9 250 kr | −121 172 kr | −50 522 kr | 392 643 kr | 278 206 kr |
| Skatt | 3 924 kr | 11 191 kr | 4 950 kr | 4 585 kr | 23 424 kr | 85 182 kr | 64 893 kr |
| Årets resultat | 85 kr | 23 430 kr | 4 300 kr | 592 kr | 69 809 kr | 293 784 kr | 214 724 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | , | , | , | 200 000 kr | 250 000 kr | 250 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | , | , | , | 200 000 kr | 250 000 kr | 250 000 kr | 200 000 kr |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 788 224 kr | 2 123 150 kr | 994 665 kr | 1 093 111 kr | 1 668 947 kr | 3 080 688 kr | 2 015 928 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 254 kr | 6 054 kr | 11 854 kr | 17 654 kr |
| Omsättningstillgångar | 788 224 kr | 2 123 150 kr | 994 665 kr | 1 092 857 kr | 1 662 893 kr | 3 068 834 kr | 1 998 274 kr |
| Kassa och bank | 554 238 kr | 1 625 888 kr | 668 913 kr | 745 630 kr | 1 469 887 kr | 2 544 883 kr | 1 417 012 kr |
| Eget kapital | 206 097 kr | 206 012 kr | 182 582 kr | 178 282 kr | 377 689 kr | 557 880 kr | 514 096 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 106 012 kr | 82 582 kr | 78 282 kr | 77 689 kr | 207 880 kr | 164 096 kr | 199 372 kr |
| Kortfristiga skulder | 444 039 kr | 1 645 468 kr | 507 413 kr | 610 159 kr | 860 239 kr | 1 948 034 kr | 940 735 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | 2,9 | 3 | 2 | 3 | 3,7 | 4 | 3 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Sandvikenmäklarna AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →