Mäklarbyrå Louise L AB, nyckeltal och bokslut
556730-1964 · Aktiebolag · Karlskrona · SNI 68310 Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Omsättningen växte 5 % till 4,4 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 11 %, soliditeten 41 %, 3 anställda i snitt.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 5,5 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 11,0 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 41,5 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 41,5 % | 31,1 % | 25,1 % | 29,0 % | 34,3 % | 35,1 % | 44,8 % |
| Rörelsemarginal | 11,0 % | 15,7 % | 3,2 % | −9,9 % | 7,5 % | 4,4 % | 10,1 % |
| Vinstmarginal | 11,0 % | 15,8 % | 3,3 % | −9,9 % | 7,5 % | 14,3 % | 20,6 % |
| Kassalikviditet | 2,83 | 1,84 | 1,56 | 1,65 | 2,59 | 2,39 | 3,16 |
| Skuldsättningsgrad | 0,85 | 1,74 | 2,49 | 1,95 | 1,04 | 1,02 | 0,37 |
| Avkastning eget kapital | 54,5 % | 82,1 % | 26,5 % | −94,3 % | 54,3 % | 59,8 % | 64,1 % |
| Avkastning totalt kapital | 22,6 % | 25,6 % | 6,7 % | −27,3 % | 18,6 % | 21,0 % | 28,8 % |
| Personalkostnad / anställd | 547 781 kr | 526 558 kr | 548 521 kr | 605 373 kr | 613 810 kr | 548 528 kr | 439 741 kr |
| Omsättning / anställd | 1 480 152 kr | 1 403 572 kr | 1 146 433 kr | 1 157 450 kr | 1 472 194 kr | 1 364 157 kr | 1 163 756 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 162 250 kr | 220 514 kr | 37 086 kr | −114 510 kr | 110 934 kr | 60 451 kr | 117 987 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 712 736 kr | 758 910 kr | 597 445 kr | 533 330 kr | 763 153 kr | 666 592 kr | 557 728 kr |
| EBITDA | 494 865 kr | 697 055 kr | 146 773 kr | −216 131 kr | 448 029 kr | 236 128 kr | 235 974 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 4 440 455 kr | 4 210 717 kr | 3 439 298 kr | 3 472 351 kr | 4 416 581 kr | 2 728 314 kr | 2 327 512 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 4 440 455 kr | 4 210 717 kr | 3 439 298 kr | 3 472 351 kr | 4 416 581 kr | 2 728 314 kr | 2 327 512 kr |
| Personalkostnader | 1 643 344 kr | 1 579 675 kr | 1 645 563 kr | 1 816 120 kr | 1 841 431 kr | 1 097 056 kr | 879 482 kr |
| Av- och nedskrivningar | 8 116 kr | 35 514 kr | 35 516 kr | 127 400 kr | 115 226 kr | 115 226 kr | , |
| Rörelseresultat | 486 749 kr | 661 541 kr | 111 257 kr | −343 531 kr | 332 803 kr | 120 902 kr | 235 974 kr |
| Räntekostnader | 187 kr | 407 kr | , | 0 kr | 552 kr | 0 kr | 743 kr |
| Resultat efter fin. poster | 486 823 kr | 663 208 kr | 112 998 kr | −343 464 kr | 332 501 kr | 391 081 kr | 478 326 kr |
| Skatt | 82 070 kr | 111 093 kr | 21 700 kr | 14 249 kr | 73 923 kr | 51 404 kr | 49 823 kr |
| Årets resultat | 284 753 kr | 382 115 kr | 61 298 kr | 2 287 kr | 258 578 kr | 439 677 kr | 408 503 kr |
| Utdelning (beslutad) | 200 000 kr | 200 000 kr | , | , | 250 000 kr | 300 000 kr | 532 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | 200 000 kr | , | , | 250 000 kr | 300 000 kr | 532 000 kr | , |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 2 152 548 kr | 2 593 638 kr | 1 696 608 kr | 1 256 528 kr | 1 786 059 kr | 1 863 299 kr | 1 664 056 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 8 116 kr | 43 630 kr | 79 146 kr | 145 676 kr | 260 902 kr | 785 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 152 548 kr | 2 585 522 kr | 1 652 978 kr | 1 177 382 kr | 1 640 383 kr | 1 602 397 kr | 879 056 kr |
| Kassa och bank | 1 279 737 kr | 1 824 899 kr | 874 929 kr | 606 531 kr | 1 222 439 kr | 656 038 kr | 746 961 kr |
| Eget kapital | 892 521 kr | 807 768 kr | 425 653 kr | 364 355 kr | 612 068 kr | 653 489 kr | 745 812 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 507 768 kr | 325 653 kr | 264 355 kr | 262 067 kr | 253 489 kr | 113 812 kr | 237 309 kr |
| Kortfristiga skulder | 760 027 kr | 1 405 870 kr | 1 060 955 kr | 712 173 kr | 633 991 kr | 669 809 kr | 278 244 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 2 | 2 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Mäklarbyrå Louise L AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →