Nordmalings Skor AB, nyckeltal och bokslut
556725-9295 · Aktiebolag · Nordmaling · SNI 47721 Detaljhandel med skodon
Omsättningen minskade 3 % till 2,8 mkr 2026. Rörelsemarginalen var -24 %, soliditeten 39 %, 3 anställda i snitt.
3 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 2,8 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -23,7 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 39,4 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Soliditeten föll från 56,6 % till 39,4 %.
- Omsättningen har minskat varje år sedan 2024.
- Årets resultat 2026 var negativt.
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||
| Soliditet | 39,4 % | 56,6 % | 50,2 % |
| Rörelsemarginal | −23,7 % | 2,6 % | 0,9 % |
| Vinstmarginal | −23,8 % | 2,5 % | 0,8 % |
| Kassalikviditet | 0,25 | 0,23 | 0,33 |
| Skuldsättningsgrad | 1,54 | 0,68 | 0,93 |
| Avkastning eget kapital | −228,5 % | 8,2 % | 2,7 % |
| Avkastning totalt kapital | −89,5 % | 4,8 % | 1,6 % |
| Personalkostnad / anställd | 381 717 kr | 334 710 kr | 337 960 kr |
| Omsättning / anställd | 922 792 kr | 949 523 kr | 975 355 kr |
| Rörelseresultat / anställd | −218 656 kr | 24 499 kr | 8 545 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 163 061 kr | 359 208 kr | 346 504 kr |
| EBITDA | −655 967 kr | 73 496 kr | 25 634 kr |
| Resultat | |||
| Nettoomsättning | 2 768 376 kr | 2 848 570 kr | 2 926 066 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 516 198 kr | 234 882 kr | 215 808 kr |
| Personalkostnader | 1 145 151 kr | 1 004 129 kr | 1 013 879 kr |
| Rörelseresultat | −655 967 kr | 73 496 kr | 25 634 kr |
| Räntekostnader | 3 525 kr | 2 551 kr | 3 445 kr |
| Resultat efter fin. poster | −659 284 kr | 71 908 kr | 22 639 kr |
| Skatt | 0 kr | 12 195 kr | 5 873 kr |
| Årets resultat | −584 284 kr | 40 713 kr | 16 766 kr |
| Balans | |||
| Summa tillgångar | 732 872 kr | 1 543 170 kr | 1 659 187 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 732 872 kr | 1 543 170 kr | 1 659 187 kr |
| Varulager | 623 613 kr | 1 425 007 kr | 1 419 486 kr |
| Kassa och bank | 19 216 kr | 19 518 kr | 112 821 kr |
| Eget kapital | 288 563 kr | 872 846 kr | 832 134 kr |
| Aktiekapital | 150 000 kr | 150 000 kr | 150 000 kr |
| Balanserat resultat | 722 847 kr | 682 134 kr | 665 369 kr |
| Långfristiga skulder | 0 kr | 84 147 kr | 42 118 kr |
| Kortfristiga skulder | 444 309 kr | 511 177 kr | 728 935 kr |
| Personal | |||
| Medelantal anställda | 3 | 3 | 3 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Nordmalings Skor AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →