Margretelunds Mäklare & Finans AB, nyckeltal och bokslut
556718-9559 · Aktiebolag · SNI 68310 Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Omsättningen växte 33 % till 2,6 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 5 %, soliditeten 42 %, 2 anställda i snitt.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 33,5 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 4,6 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 41,8 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 41,8 % | 12,2 % | 21,5 % | 7,6 % | 36,8 % | 14,3 % | 27,1 % |
| Rörelsemarginal | 4,6 % | −3,2 % | 3,8 % | −10,5 % | −0,6 % | 8,1 % | 1,2 % |
| Vinstmarginal | 4,6 % | −3,2 % | 3,8 % | −10,7 % | −0,7 % | 8,1 % | 1,1 % |
| Kassalikviditet | 1,72 | 1,14 | 1,27 | 1,08 | 1,57 | 1,16 | 1,34 |
| Skuldsättningsgrad | 1,39 | 7,22 | 3,66 | 12,20 | 1,72 | 6,01 | 2,69 |
| Avkastning eget kapital | 57,8 % | −70,7 % | 47,5 % | −238,6 % | −5,6 % | 55,9 % | 10,9 % |
| Avkastning totalt kapital | 24,2 % | −8,5 % | 10,4 % | −17,6 % | −1,9 % | 8,0 % | 3,1 % |
| Personalkostnad / anställd | 182 752 kr | 366 726 kr | 382 667 kr | 195 597 kr | 252 235 kr | 203 186 kr | 189 025 kr |
| Omsättning / anställd | 1 285 939 kr | 1 927 220 kr | 1 835 354 kr | 1 735 995 kr | 2 183 031 kr | 1 485 466 kr | 1 169 341 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 58 571 kr | −61 882 kr | 70 087 kr | −181 873 kr | −13 772 kr | 120 361 kr | 13 847 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 241 322 kr | 306 844 kr | 454 754 kr | 15 724 kr | 240 463 kr | 335 159 kr | 214 691 kr |
| EBITDA | 117 141 kr | −59 882 kr | 72 087 kr | −179 873 kr | −11 772 kr | 263 946 kr | 51 331 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 2 571 878 kr | 1 927 220 kr | 1 835 354 kr | 1 735 995 kr | 2 183 031 kr | 2 970 932 kr | 2 338 682 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 18 000 kr | 5 577 kr | 0 kr | 23 026 kr | 88 533 kr | 96 663 kr | 84 305 kr |
| Personalkostnader | 365 503 kr | 366 726 kr | 382 667 kr | 195 597 kr | 252 235 kr | 406 371 kr | 378 050 kr |
| Av- och nedskrivningar | 0 kr | 2 000 kr | 2 000 kr | 2 000 kr | 2 000 kr | 23 225 kr | 23 637 kr |
| Rörelseresultat | 117 141 kr | −61 882 kr | 70 087 kr | −181 873 kr | −13 772 kr | 240 721 kr | 27 694 kr |
| Räntekostnader | 25 kr | 897 kr | 1 193 kr | 4 634 kr | 1 006 kr | 493 kr | 1 417 kr |
| Resultat efter fin. poster | 119 492 kr | −61 606 kr | 70 571 kr | −186 445 kr | −14 778 kr | 240 228 kr | 26 345 kr |
| Skatt | , | , | , | , | 0 kr | 53 592 kr | 7 248 kr |
| Årets resultat | 119 492 kr | −61 606 kr | 70 571 kr | −186 445 kr | −14 778 kr | 186 636 kr | 19 097 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | , | , | , | , | 150 000 kr | , |
| Utdelning (utbetald) | , | , | , | , | 150 000 kr | , | , |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 494 758 kr | 715 891 kr | 692 819 kr | 1 031 160 kr | 718 817 kr | 3 009 204 kr | 895 702 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 2 000 kr | 4 000 kr | 6 000 kr | 8 000 kr | 21 225 kr |
| Omsättningstillgångar | 494 758 kr | 715 891 kr | 690 819 kr | 1 027 160 kr | 712 817 kr | 3 001 204 kr | 874 477 kr |
| Kassa och bank | 334 290 kr | 530 664 kr | 430 609 kr | 744 928 kr | 503 874 kr | 2 732 696 kr | 687 482 kr |
| Eget kapital | 206 601 kr | 87 108 kr | 148 714 kr | 78 143 kr | 264 588 kr | 429 366 kr | 242 730 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | −12 892 kr | 48 714 kr | −21 857 kr | 164 588 kr | 179 366 kr | 142 730 kr | 123 633 kr |
| Långfristiga skulder | , | , | , | , | , | , | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 288 157 kr | 628 783 kr | 544 105 kr | 953 017 kr | 454 229 kr | 2 579 838 kr | 652 972 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Margretelunds Mäklare & Finans AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →