M-ringen i Österåker AB, nyckeltal och bokslut
556717-7778 · Aktiebolag · Österåker · SNI 68310 Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Omsättningen minskade 5 % till 5,2 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 2 %, soliditeten 9 %, 1 anställda i snitt.
5 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 4,7 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 2,0 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 9,1 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Soliditeten var 9,1 %, tunn buffert mot förluster.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||
| Soliditet | 9,1 % | 8,3 % | 20,0 % | 4,9 % | 10,4 % |
| Rörelsemarginal | 2,0 % | 0,6 % | −3,2 % | −17,3 % | 2,6 % |
| Vinstmarginal | 0,7 % | 0,4 % | −3,2 % | −17,3 % | 1,8 % |
| Kassalikviditet | 1,08 | 1,07 | 1,16 | 1,02 | 1,10 |
| Skuldsättningsgrad | 10,01 | 10,99 | 3,99 | 19,58 | 8,44 |
| Avkastning eget kapital | 15,8 % | 11,6 % | −103,0 % | −716,2 % | 57,3 % |
| Avkastning totalt kapital | 4,4 % | 1,6 % | −20,3 % | −34,8 % | 8,8 % |
| Personalkostnad / anställd | 752 129 kr | 663 622 kr | 612 526 kr | 774 630 kr | 763 596 kr |
| Omsättning / anställd | 5 169 432 kr | 5 426 017 kr | 5 129 262 kr | 5 124 308 kr | 8 448 312 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 101 772 kr | 32 395 kr | −163 657 kr | −887 400 kr | 223 092 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 860 311 kr | 708 187 kr | 461 039 kr | −100 600 kr | 1 005 230 kr |
| EBITDA | 108 182 kr | 44 565 kr | −151 487 kr | −875 230 kr | 241 634 kr |
| Resultat | |||||
| Nettoomsättning | 5 169 432 kr | 5 426 017 kr | 5 129 262 kr | 5 124 308 kr | 8 448 312 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 123 948 kr | 81 622 kr | 0 kr | 3 083 kr | −2 973 kr |
| Personalkostnader | 752 129 kr | 663 622 kr | 612 526 kr | 774 630 kr | 763 596 kr |
| Av- och nedskrivningar | 6 410 kr | 12 170 kr | 12 170 kr | 12 170 kr | 18 542 kr |
| Rörelseresultat | 101 772 kr | 32 395 kr | −163 657 kr | −887 400 kr | 223 092 kr |
| Räntekostnader | 68 955 kr | 12 731 kr | 2 809 kr | 0 kr | 72 807 kr |
| Resultat efter fin. poster | 33 945 kr | 20 854 kr | −164 354 kr | −887 282 kr | 150 285 kr |
| Skatt | , | , | , | 0 kr | 30 623 kr |
| Årets resultat | 33 945 kr | 20 854 kr | −164 354 kr | −638 282 kr | 70 662 kr |
| Balans | |||||
| Summa tillgångar | 2 359 106 kr | 2 162 473 kr | 796 448 kr | 2 549 157 kr | 2 524 404 kr |
| Anläggningstillgångar | 42 138 kr | 48 548 kr | 60 718 kr | 72 888 kr | 85 058 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 316 968 kr | 2 113 925 kr | 735 730 kr | 2 476 269 kr | 2 439 346 kr |
| Kassa och bank | 774 837 kr | 557 378 kr | 228 872 kr | 1 156 585 kr | 1 249 747 kr |
| Eget kapital | 214 337 kr | 180 392 kr | 159 539 kr | 123 893 kr | 262 175 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 80 393 kr | 59 539 kr | 223 893 kr | 662 175 kr | 91 513 kr |
| Kortfristiga skulder | 2 144 769 kr | 1 982 081 kr | 636 909 kr | 2 425 264 kr | 2 213 229 kr |
| Personal | |||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför M-ringen i Österåker AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →