Gergils Estate Fastighetsbyrå AB, nyckeltal och bokslut
556716-1269 · Aktiebolag · SNI 68310 Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Omsättningen växte 44 % till 1,2 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 8 %, soliditeten 82 %.
8 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 44,2 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 7,9 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 82,4 %.
- Stabilitet1 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||||
| Soliditet | 82,4 % | 69,2 % | 85,2 % | 75,4 % | 71,7 % | 73,1 % | 71,0 % | 60,3 % |
| Rörelsemarginal | 7,9 % | −15,7 % | −25,1 % | −2,3 % | 16,6 % | 11,0 % | −1,4 % | 17,5 % |
| Vinstmarginal | 7,2 % | −16,4 % | −25,3 % | −2,6 % | 16,4 % | 10,8 % | −1,6 % | 17,2 % |
| Kassalikviditet | 7,13 | 3,20 | 6,67 | 9,18 | 8,49 | 11,01 | 7,45 | 3,76 |
| Skuldsättningsgrad | 0,17 | 0,45 | 0,17 | 0,14 | 0,16 | 0,12 | 0,19 | 0,43 |
| Avkastning eget kapital | 15,0 % | −25,7 % | −31,9 % | −3,3 % | 24,3 % | 18,5 % | −3,4 % | 35,0 % |
| Avkastning totalt kapital | 13,6 % | −17,0 % | −26,8 % | −2,2 % | 17,9 % | 13,9 % | −2,0 % | 21,5 % |
| Personalkostnad / anställd | , | , | , | , | , | , | 240 156 kr | 236 556 kr |
| Omsättning / anställd | , | , | , | , | , | , | 1 133 402 kr | 1 139 970 kr |
| Rörelseresultat / anställd | , | , | , | , | , | , | −15 452 kr | 199 432 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | , | , | , | , | , | , | 243 270 kr | 440 629 kr |
| EBITDA | 94 850 kr | −130 313 kr | −210 573 kr | −21 771 kr | 181 706 kr | 115 813 kr | 3 114 kr | 204 073 kr |
| Resultat | ||||||||
| Nettoomsättning | 1 196 694 kr | 829 663 kr | 840 477 kr | 944 935 kr | 1 096 107 kr | 1 048 561 kr | 1 133 402 kr | 1 139 970 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 664 kr | 0 kr | 7 520 kr | 0 kr | 60 649 kr | 0 kr | 37 155 kr |
| Personalkostnader | 304 985 kr | 333 375 kr | 314 971 kr | 246 929 kr | 227 222 kr | 204 839 kr | 240 156 kr | 236 556 kr |
| Av- och nedskrivningar | , | , | , | , | , | 0 kr | 18 566 kr | 4 641 kr |
| Rörelseresultat | 94 850 kr | −130 313 kr | −210 573 kr | −21 771 kr | 181 706 kr | 115 813 kr | −15 452 kr | 199 432 kr |
| Räntekostnader | 8 857 kr | 5 898 kr | 3 095 kr | 2 453 kr | 4 281 kr | 3 221 kr | 3 238 kr | 3 324 kr |
| Resultat efter fin. poster | 86 044 kr | −136 249 kr | −212 841 kr | −24 224 kr | 179 361 kr | 113 705 kr | −18 690 kr | 196 108 kr |
| Skatt | 16 119 kr | , | 0 kr | 4 371 kr | 36 231 kr | 18 894 kr | 0 kr | 34 243 kr |
| Årets resultat | 43 840 kr | −136 249 kr | −77 041 kr | 6 605 kr | 122 730 kr | 65 811 kr | −11 690 kr | 110 065 kr |
| Utdelning (beslutad) | 0 kr | , | 0 kr | 0 kr | , | , | , | , |
| Balans | ||||||||
| Summa tillgångar | 696 417 kr | 766 602 kr | 782 285 kr | 985 585 kr | 1 027 796 kr | 840 104 kr | 772 148 kr | 927 975 kr |
| Anläggningstillgångar | 10 000 kr | 10 000 kr | 10 000 kr | 10 000 kr | 10 000 kr | 10 000 kr | 10 000 kr | 28 566 kr |
| Omsättningstillgångar | 686 417 kr | 756 602 kr | 772 285 kr | 975 585 kr | 1 017 796 kr | 830 104 kr | 762 148 kr | 899 409 kr |
| Kassa och bank | 333 093 kr | 492 833 kr | 358 653 kr | 619 163 kr | 645 632 kr | 558 451 kr | 420 868 kr | 671 420 kr |
| Eget kapital | 574 007 kr | 530 167 kr | 666 415 kr | 743 456 kr | 736 851 kr | 614 121 kr | 548 310 kr | 560 000 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 430 167 kr | 566 416 kr | 643 456 kr | 636 851 kr | 514 121 kr | 448 310 kr | 460 000 kr | 349 935 kr |
| Kortfristiga skulder | 96 325 kr | 236 435 kr | 115 870 kr | 106 329 kr | 119 945 kr | 75 383 kr | 102 238 kr | 239 375 kr |
| Personal | ||||||||
| Medelantal anställda | , | , | , | , | , | , | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
- Årsredovisning 2018 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Gergils Estate Fastighetsbyrå AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →