Jönköpingsmäklarna AB, nyckeltal och bokslut
556706-4232 · Aktiebolag · Vetlanda · SNI 68310 Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Omsättningen växte 46 % till 13,3 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 20 %, soliditeten 38 %, 8 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 46,2 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 20,4 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 37,6 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 37,6 % | 38,0 % | 3,0 % | 6,4 % | 23,3 % | 28,0 % |
| Rörelsemarginal | 20,4 % | 22,4 % | −14,2 % | −2,5 % | 6,1 % | 17,0 % |
| Vinstmarginal | 20,5 % | 22,4 % | −14,2 % | −2,5 % | 6,1 % | 17,0 % |
| Kassalikviditet | 1,60 | 1,61 | 1,03 | 1,07 | 1,30 | 1,38 |
| Skuldsättningsgrad | 1,66 | 1,63 | 32,67 | 14,71 | 3,30 | 2,58 |
| Avkastning eget kapital | 121,6 % | 106,4 % | −933,2 % | −144,9 % | 102,1 % | 119,8 % |
| Avkastning totalt kapital | 45,7 % | 40,5 % | −27,7 % | −9,1 % | 23,9 % | 33,5 % |
| Personalkostnad / anställd | 761 774 kr | 753 365 kr | 853 129 kr | 800 264 kr | 852 788 kr | 836 197 kr |
| Omsättning / anställd | 1 657 326 kr | 1 511 928 kr | 1 323 939 kr | 1 596 039 kr | 1 684 846 kr | 1 833 783 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 338 708 kr | 338 280 kr | −188 364 kr | −39 420 kr | 103 199 kr | 312 503 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 1 100 482 kr | 1 091 645 kr | 664 764 kr | 760 844 kr | 960 272 kr | 1 153 700 kr |
| EBITDA | 2 709 664 kr | 2 029 680 kr | −941 822 kr | −236 518 kr | 752 392 kr | 1 905 017 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 13 258 610 kr | 9 071 565 kr | 6 619 693 kr | 9 576 236 kr | 11 793 921 kr | 11 002 696 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 58 845 kr | 52 725 kr | 40 202 kr | 49 835 kr | 44 611 kr | 2 673 kr |
| Personalkostnader | 6 094 194 kr | 4 520 192 kr | 4 265 643 kr | 4 801 582 kr | 5 969 514 kr | 5 017 183 kr |
| Av- och nedskrivningar | , | , | , | 0 kr | 30 000 kr | 30 000 kr |
| Rörelseresultat | 2 709 664 kr | 2 029 680 kr | −941 822 kr | −236 518 kr | 722 392 kr | 1 875 017 kr |
| Räntekostnader | 380 kr | 1 094 kr | 877 kr | 2 991 kr | 2 802 kr | 2 265 kr |
| Resultat efter fin. poster | 2 713 318 kr | 2 030 016 kr | −939 572 kr | −239 509 kr | 719 590 kr | 1 872 752 kr |
| Skatt | 589 757 kr | 223 281 kr | , | 0 kr | 177 778 kr | 414 920 kr |
| Årets resultat | 2 123 561 kr | 1 806 735 kr | −939 572 kr | −239 509 kr | 541 812 kr | 1 457 832 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | , | , | , | 600 000 kr | 1 400 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | 1 800 000 kr | , | , | 600 000 kr | 1 400 000 kr | 490 000 kr |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 5 935 158 kr | 5 014 840 kr | 3 390 356 kr | 2 595 572 kr | 3 027 563 kr | 5 591 776 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 30 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 5 935 158 kr | 5 014 840 kr | 3 390 356 kr | 2 595 572 kr | 3 027 563 kr | 5 561 776 kr |
| Kassa och bank | 4 267 950 kr | 4 248 901 kr | 2 122 050 kr | 1 143 557 kr | 2 166 896 kr | 3 947 400 kr |
| Eget kapital | 2 230 977 kr | 1 907 416 kr | 100 681 kr | 165 253 kr | 704 762 kr | 1 562 949 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 7 415 kr | 680 kr | 940 252 kr | 304 761 kr | 62 949 kr | 5 117 kr |
| Kortfristiga skulder | 3 704 181 kr | 3 107 424 kr | 3 289 675 kr | 2 430 319 kr | 2 322 801 kr | 4 028 827 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 8 | 6 | 5 | 6 | 7 | 6 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Jönköpingsmäklarna AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →