Bobutiken i Lysekil AB, nyckeltal och bokslut
556703-8962 · Aktiebolag · Lysekil · SNI 68310 Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Omsättningen minskade 16 % till 1,6 mkr 2025. Rörelsemarginalen var -3 %, soliditeten 39 %, 2 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 15,8 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -3,0 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 39,0 %.
- Stabilitet1 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Årets resultat 2025 var negativt.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 39,0 % | 48,7 % | 61,0 % | 29,0 % | 46,0 % | 53,2 % |
| Rörelsemarginal | −3,0 % | 16,9 % | −22,1 % | −8,5 % | 15,3 % | 30,7 % |
| Vinstmarginal | −2,3 % | 17,9 % | −20,3 % | −5,6 % | 17,1 % | 31,8 % |
| Kassalikviditet | 1,42 | 1,65 | 1,81 | 1,43 | 2,17 | 2,92 |
| Skuldsättningsgrad | 1,56 | 1,05 | 0,64 | 2,20 | 0,96 | 0,60 |
| Avkastning eget kapital | −9,5 % | 79,8 % | −98,5 % | −28,4 % | 38,1 % | 108,9 % |
| Avkastning totalt kapital | −3,7 % | 39,2 % | −59,9 % | −8,2 % | 17,5 % | 58,2 % |
| Personalkostnad / anställd | 322 028 kr | 175 455 kr | 139 749 kr | 259 843 kr | 372 445 kr | 455 291 kr |
| Omsättning / anställd | 814 111 kr | 644 658 kr | 454 305 kr | 755 361 kr | 1 093 404 kr | 1 301 480 kr |
| Rörelseresultat / anställd | −24 432 kr | 109 012 kr | −100 497 kr | −64 058 kr | 166 805 kr | 399 792 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 297 596 kr | 284 467 kr | 39 252 kr | 195 785 kr | 541 648 kr | 861 171 kr |
| EBITDA | −48 864 kr | 327 037 kr | −301 490 kr | −192 174 kr | 507 607 kr | 1 217 638 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 1 628 221 kr | 1 933 974 kr | 1 362 915 kr | 2 266 084 kr | 3 280 211 kr | 3 904 439 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 129 015 kr | 135 772 kr | 135 738 kr | 100 720 kr | 0 kr | 247 137 kr |
| Personalkostnader | 644 056 kr | 526 364 kr | 419 247 kr | 779 528 kr | 1 117 336 kr | 1 365 874 kr |
| Av- och nedskrivningar | , | , | , | 0 kr | 7 191 kr | 18 263 kr |
| Rörelseresultat | −48 864 kr | 327 037 kr | −301 490 kr | −192 174 kr | 500 416 kr | 1 199 375 kr |
| Räntekostnader | 3 kr | 3 167 kr | 958 kr | 1 029 kr | 0 kr | 5 449 kr |
| Resultat efter fin. poster | −37 536 kr | 346 100 kr | −276 387 kr | −126 932 kr | 561 942 kr | 1 240 445 kr |
| Skatt | , | , | , | 0 kr | 95 965 kr | 189 471 kr |
| Årets resultat | −37 536 kr | 153 100 kr | −166 387 kr | −28 932 kr | 336 677 kr | 668 874 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | , | , | , | 1 000 000 kr | , |
| Utdelning (utbetald) | , | , | , | 1 000 000 kr | , | , |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 1 015 459 kr | 890 565 kr | 459 850 kr | 1 540 973 kr | 3 211 107 kr | 2 139 679 kr |
| Anläggningstillgångar | 135 000 kr | 135 000 kr | 135 000 kr | 135 000 kr | 135 000 kr | 142 191 kr |
| Omsättningstillgångar | 880 459 kr | 755 565 kr | 324 850 kr | 1 405 973 kr | 3 076 107 kr | 1 997 488 kr |
| Kassa och bank | 664 624 kr | 546 110 kr | 28 104 kr | 841 666 kr | 1 672 351 kr | 819 810 kr |
| Eget kapital | 396 265 kr | 433 801 kr | 280 701 kr | 447 088 kr | 1 476 021 kr | 1 139 344 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 333 801 kr | 180 701 kr | 347 088 kr | 376 021 kr | 1 039 344 kr | 370 470 kr |
| Långfristiga skulder | , | , | , | , | , | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 619 194 kr | 456 764 kr | 179 149 kr | 983 885 kr | 1 419 086 kr | 684 335 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 2 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Bobutiken i Lysekil AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →