Länsmäklaren i Kristianstad AB, nyckeltal och bokslut
556702-9714 · Aktiebolag · Östra Göinge · SNI 68310 Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Omsättningen minskade 39 % till 4,1 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 19 %, soliditeten 55 %, 1 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 38,7 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 18,6 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 54,7 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 54,7 % | 43,0 % | 54,5 % | 12,0 % | 78,3 % | 48,0 % |
| Rörelsemarginal | 18,6 % | 18,9 % | 15,5 % | 1,2 % | 20,4 % | 23,1 % |
| Vinstmarginal | 18,6 % | 18,9 % | 15,6 % | 1,2 % | 20,4 % | 23,1 % |
| Kassalikviditet | 2,21 | 1,75 | 2,19 | 1,13 | 4,54 | 1,90 |
| Skuldsättningsgrad | 0,83 | 1,33 | 0,83 | 7,34 | 0,28 | 1,08 |
| Avkastning eget kapital | 88,0 % | 103,0 % | 98,7 % | 31,5 % | 114,0 % | 111,2 % |
| Avkastning totalt kapital | 48,2 % | 44,3 % | 53,8 % | 3,8 % | 89,3 % | 53,4 % |
| Personalkostnad / anställd | 1 060 207 kr | 674 925 kr | , | , | , | , |
| Omsättning / anställd | 4 074 284 kr | 6 641 676 kr | , | , | , | , |
| Rörelseresultat / anställd | 757 941 kr | 1 252 293 kr | , | , | , | , |
| Förädlingsvärde / anställd | 1 818 148 kr | 1 931 113 kr | , | , | , | , |
| EBITDA | 757 941 kr | 1 256 188 kr | 1 000 699 kr | 82 698 kr | 1 858 899 kr | 1 740 766 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 4 074 284 kr | 6 641 676 kr | 6 354 839 kr | 5 612 691 kr | 9 025 346 kr | 7 485 989 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 000 kr | 6 641 676 kr | 6 354 839 kr | 5 612 691 kr | 9 025 346 kr | 7 485 989 kr |
| Personalkostnader | 1 060 207 kr | 674 925 kr | 201 229 kr | 680 kr | 9 517 kr | 38 340 kr |
| Av- och nedskrivningar | 0 kr | 3 895 kr | 13 267 kr | 13 267 kr | 13 267 kr | 13 267 kr |
| Rörelseresultat | 757 941 kr | 1 252 293 kr | 987 432 kr | 69 431 kr | 1 845 632 kr | 1 727 499 kr |
| Räntekostnader | 1 256 kr | 0 kr | 8 kr | 17 kr | 306 kr | 690 kr |
| Resultat efter fin. poster | 757 458 kr | 1 255 645 kr | 993 369 kr | 69 572 kr | 1 845 326 kr | 1 726 809 kr |
| Skatt | 165 733 kr | 262 470 kr | 207 864 kr | 17 073 kr | 380 267 kr | 369 961 kr |
| Årets resultat | 591 725 kr | 993 175 kr | 785 505 kr | 52 499 kr | 1 465 059 kr | 1 356 848 kr |
| Utdelning (beslutad) | 700 000 kr | 950 000 kr | 780 000 kr | , | 1 450 000 kr | 1 400 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | 950 000 kr | 780 000 kr | , | 1 450 000 kr | 1 400 000 kr | 1 360 000 kr |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 1 573 145 kr | 2 836 938 kr | 1 845 080 kr | 1 840 284 kr | 2 066 055 kr | 3 237 354 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 3 895 kr | 17 162 kr | 30 429 kr | 43 696 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 573 145 kr | 2 836 938 kr | 1 841 185 kr | 1 823 122 kr | 2 035 626 kr | 3 193 658 kr |
| Kassa och bank | 1 296 243 kr | 2 268 663 kr | 1 163 274 kr | 950 608 kr | 1 688 696 kr | 2 959 046 kr |
| Eget kapital | 861 059 kr | 1 219 334 kr | 1 006 159 kr | 220 653 kr | 1 618 155 kr | 1 553 095 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 169 334 kr | 126 159 kr | 120 654 kr | 68 155 kr | 53 095 kr | 96 247 kr |
| Kortfristiga skulder | 712 086 kr | 1 617 604 kr | 838 921 kr | 1 619 631 kr | 447 900 kr | 1 684 259 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 0 | 0 | , | , |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Länsmäklaren i Kristianstad AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →