M-ringen i Vaxholm AB, nyckeltal och bokslut
556692-0400 · Aktiebolag · Vaxholm · SNI 68310 Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Omsättningen växte 135 % till 237 tkr 2025. Rörelsemarginalen var -122 %, soliditeten 33 %.
5 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 134,9 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -122,4 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 33,2 %.
- Stabilitet0 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Årets resultat 2025 var negativt.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||
| Soliditet | 33,2 % | 39,2 % | 52,5 % | 29,4 % | 20,3 % |
| Rörelsemarginal | −122,4 % | −482,9 % | −301,7 % | −8,9 % | 17,4 % |
| Vinstmarginal | −122,4 % | −482,5 % | −302,1 % | −10,8 % | 31,6 % |
| Kassalikviditet | 1,05 | 1,01 | 1,23 | 1,15 | 1,17 |
| Skuldsättningsgrad | 2,02 | 1,55 | 0,90 | 2,40 | 3,85 |
| Avkastning eget kapital | −289,8 % | −478,1 % | −358,9 % | −93,5 % | 288,2 % |
| Avkastning totalt kapital | −96,1 % | −187,3 % | −188,1 % | −27,5 % | 58,5 % |
| EBITDA | −280 588 kr | −477 848 kr | −488 624 kr | −135 938 kr | 502 035 kr |
| Resultat | |||||
| Nettoomsättning | 237 185 kr | 100 953 kr | 165 148 kr | 1 631 812 kr | 2 815 614 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 3 742 kr | 100 953 kr | 165 148 kr | 1 631 812 kr | 0 kr |
| Personalkostnader | , | 0 kr | 3 314 kr | 27 639 kr | 0 kr |
| Av- och nedskrivningar | 9 644 kr | 9 644 kr | 9 644 kr | 9 644 kr | 11 912 kr |
| Rörelseresultat | −290 232 kr | −487 492 kr | −498 268 kr | −145 582 kr | 490 123 kr |
| Räntekostnader | , | 0 kr | 983 kr | 20 kr | 1 105 kr |
| Resultat efter fin. poster | −290 215 kr | −487 114 kr | −498 871 kr | −175 601 kr | 889 018 kr |
| Skatt | , | , | , | 0 kr | 16 140 kr |
| Årets resultat | −1 715 kr | −487 114 kr | −498 871 kr | −120 602 kr | 47 878 kr |
| Balans | |||||
| Summa tillgångar | 302 131 kr | 260 026 kr | 264 716 kr | 637 918 kr | 1 521 485 kr |
| Anläggningstillgångar | 91 019 kr | 100 663 kr | 110 307 kr | 119 951 kr | 129 595 kr |
| Omsättningstillgångar | 211 112 kr | 159 363 kr | 154 409 kr | 517 967 kr | 1 391 890 kr |
| Kassa och bank | 38 668 kr | 35 342 kr | 101 377 kr | 55 832 kr | 704 632 kr |
| Eget kapital | 100 160 kr | 101 875 kr | 138 989 kr | 187 860 kr | 308 462 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 875 kr | 488 989 kr | 537 860 kr | 208 462 kr | 160 584 kr |
| Kortfristiga skulder | 201 971 kr | 158 151 kr | 125 727 kr | 450 058 kr | 1 188 023 kr |
| Personal | |||||
| Medelantal anställda | , | , | 0 | 0 | 0 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför M-ringen i Vaxholm AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →