Vision Mäkleri AB, nyckeltal och bokslut
556690-7555 · Aktiebolag · Stockholm · SNI 68310 Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Omsättningen minskade 3 % till 3,9 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 31 %, soliditeten 35 %, 4 anställda i snitt.
4 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 2,7 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 30,7 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 34,6 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||
| Soliditet | 34,6 % | 39,3 % | 46,3 % | 39,8 % |
| Rörelsemarginal | 30,7 % | 30,6 % | 21,5 % | 18,7 % |
| Vinstmarginal | 30,8 % | 30,9 % | 21,9 % | 18,6 % |
| Kassalikviditet | 1,64 | 1,79 | 2,41 | 1,63 |
| Skuldsättningsgrad | 1,74 | 1,39 | 0,85 | 1,52 |
| Avkastning eget kapital | 107,6 % | 107,2 % | 118,7 % | 110,7 % |
| Avkastning totalt kapital | 37,2 % | 42,1 % | 55,1 % | 44,2 % |
| Personalkostnad / anställd | 385 047 kr | 372 935 kr | 304 866 kr | 688 126 kr |
| Omsättning / anställd | 984 923 kr | 1 012 414 kr | 782 364 kr | 1 374 339 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 302 406 kr | 309 360 kr | 168 166 kr | 256 578 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 687 452 kr | 682 295 kr | 473 032 kr | 944 704 kr |
| EBITDA | 1 209 623 kr | 1 237 439 kr | 672 662 kr | 1 282 890 kr |
| Resultat | ||||
| Nettoomsättning | 3 939 690 kr | 4 049 654 kr | 3 129 454 kr | 6 871 694 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 36 000 kr | 75 413 kr | 61 841 kr |
| Personalkostnader | 1 540 186 kr | 1 491 739 kr | 1 219 464 kr | 3 440 631 kr |
| Rörelseresultat | 1 209 623 kr | 1 237 439 kr | 672 662 kr | 1 282 890 kr |
| Räntekostnader | 1 476 kr | 380 kr | 1 083 kr | 5 993 kr |
| Resultat efter fin. poster | 1 213 371 kr | 1 251 114 kr | 685 385 kr | 1 276 897 kr |
| Skatt | 252 918 kr | 261 300 kr | 109 186 kr | 269 507 kr |
| Årets resultat | 960 453 kr | 989 814 kr | 400 199 kr | 1 007 390 kr |
| Utdelning (beslutad) | 1 000 000 kr | 1 000 000 kr | 400 000 kr | 1 000 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | 1 000 000 kr | 400 000 kr | , | 2 100 000 kr |
| Balans | ||||
| Summa tillgångar | 3 264 281 kr | 2 969 357 kr | 1 246 420 kr | 2 900 689 kr |
| Anläggningstillgångar | 58 500 kr | 58 500 kr | 58 500 kr | 58 500 kr |
| Omsättningstillgångar | 3 205 781 kr | 2 910 857 kr | 1 187 920 kr | 2 842 189 kr |
| Kassa och bank | 2 928 531 kr | 2 592 152 kr | 876 654 kr | 2 597 821 kr |
| Eget kapital | 1 127 879 kr | 1 167 426 kr | 577 612 kr | 1 153 092 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 67 426 kr | 77 612 kr | 77 413 kr | 45 702 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 960 402 kr | 1 625 931 kr | 492 808 kr | 1 747 597 kr |
| Personal | ||||
| Medelantal anställda | 4 | 4 | 4 | 5 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Vision Mäkleri AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →