Sälenmäklaren AB, nyckeltal och bokslut
556671-0694 · Aktiebolag · Malung-Sälen · SNI 68310 Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Omsättningen växte 17 % till 9,5 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 27 %, soliditeten 59 %, 5 anställda i snitt.
5 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 17,1 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 26,9 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 59,2 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||
| Soliditet | 59,2 % | 61,4 % | 44,7 % | 32,9 % | 62,2 % |
| Rörelsemarginal | 26,9 % | 16,0 % | 11,2 % | 18,5 % | 36,7 % |
| Vinstmarginal | 26,9 % | 15,9 % | 11,4 % | 18,4 % | 38,2 % |
| Kassalikviditet | 2,45 | 2,59 | 1,81 | 1,56 | 2,58 |
| Skuldsättningsgrad | 0,69 | 0,63 | 1,24 | 2,04 | 0,61 |
| Avkastning eget kapital | 79,1 % | 49,3 % | 44,5 % | 109,2 % | 66,9 % |
| Avkastning totalt kapital | 46,9 % | 30,8 % | 20,0 % | 36,0 % | 41,6 % |
| Personalkostnad / anställd | 889 420 kr | 851 853 kr | 913 499 kr | 759 545 kr | 943 267 kr |
| Omsättning / anställd | 1 895 177 kr | 1 618 680 kr | 1 560 158 kr | 1 559 651 kr | 2 381 124 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 510 318 kr | 258 620 kr | 175 259 kr | 287 971 kr | 872 805 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 1 399 738 kr | 1 110 473 kr | 1 099 186 kr | 1 063 157 kr | 1 831 713 kr |
| EBITDA | 2 551 588 kr | 1 293 101 kr | 742 749 kr | 1 214 449 kr | 3 553 784 kr |
| Resultat | |||||
| Nettoomsättning | 9 475 886 kr | 8 093 400 kr | 6 240 633 kr | 6 238 603 kr | 9 524 497 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 621 176 kr | 171 795 kr | 429 359 kr | 280 368 kr | 142 104 kr |
| Personalkostnader | 4 447 101 kr | 4 259 265 kr | 3 653 996 kr | 3 038 180 kr | 3 773 069 kr |
| Av- och nedskrivningar | , | 0 kr | 41 712 kr | 62 566 kr | 62 566 kr |
| Rörelseresultat | 2 551 588 kr | 1 293 101 kr | 701 037 kr | 1 151 883 kr | 3 491 218 kr |
| Räntekostnader | 6 253 kr | 22 016 kr | 1 924 kr | 2 128 kr | , |
| Resultat efter fin. poster | 2 545 631 kr | 1 285 523 kr | 712 632 kr | 1 149 755 kr | 3 640 931 kr |
| Skatt | 532 765 kr | 277 955 kr | 116 126 kr | 196 526 kr | 719 908 kr |
| Årets resultat | 2 012 866 kr | 1 007 568 kr | 596 506 kr | 953 229 kr | 2 921 023 kr |
| Utdelning (beslutad) | 1 000 000 kr | 500 000 kr | , | 950 000 kr | 5 345 900 kr |
| Utdelning (utbetald) | 500 000 kr | , | 950 000 kr | 5 345 900 kr | , |
| Balans | |||||
| Summa tillgångar | 5 440 522 kr | 4 245 742 kr | 3 576 643 kr | 3 196 913 kr | 8 749 446 kr |
| Anläggningstillgångar | 5 000 kr | 5 000 kr | 5 000 kr | 171 845 kr | 234 411 kr |
| Omsättningstillgångar | 5 435 522 kr | 4 240 742 kr | 3 571 643 kr | 3 025 068 kr | 8 515 035 kr |
| Kassa och bank | 4 695 697 kr | 3 195 557 kr | 2 262 733 kr | 1 379 195 kr | 6 240 692 kr |
| Eget kapital | 3 220 186 kr | 2 607 320 kr | 1 599 752 kr | 1 053 246 kr | 5 445 917 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 107 320 kr | 1 499 752 kr | 903 246 kr | 17 kr | 2 424 894 kr |
| Långfristiga skulder | , | , | 0 kr | 200 000 kr | , |
| Kortfristiga skulder | 2 220 336 kr | 1 638 422 kr | 1 976 891 kr | 1 943 667 kr | 3 303 529 kr |
| Personal | |||||
| Medelantal anställda | 5 | 5 | 4 | 4 | 4 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Sälenmäklaren AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →