Fernros Consulting AB, nyckeltal och bokslut
556666-0873 · Aktiebolag · Danderyd · SNI 68310 Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Omsättningen minskade 2 % till 951 tkr 2025. Rörelsemarginalen var 71 %, soliditeten 75 %, 1 anställda i snitt.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 2,3 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 71,4 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 74,6 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Soliditeten föll från 90,5 % till 74,6 %.
- Omsättningen har minskat varje år sedan 2023.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 74,6 % | 90,5 % | 82,6 % | 72,3 % | 90,8 % | 73,7 % | 75,2 % |
| Rörelsemarginal | 71,4 % | 5,4 % | −11,1 % | 42,0 % | −8,1 % | 14,6 % | 39,4 % |
| Vinstmarginal | 73,9 % | 5,5 % | −11,1 % | 42,0 % | −8,3 % | 14,6 % | 39,4 % |
| Kassalikviditet | 1,01 | 3,33 | 1,36 | 2,10 | 5,13 | 3,31 | 3,78 |
| Skuldsättningsgrad | 0,20 | 0,03 | 0,14 | 0,24 | 0,10 | 0,36 | 0,28 |
| Avkastning eget kapital | 33,0 % | 3,1 % | −9,4 % | 71,2 % | −11,4 % | 27,1 % | 88,7 % |
| Avkastning totalt kapital | 24,6 % | 3,0 % | −7,7 % | 51,5 % | −10,1 % | 20,0 % | 66,7 % |
| Personalkostnad / anställd | 422 566 kr | 617 899 kr | 893 457 kr | 831 172 kr | 772 919 kr | 951 858 kr | 565 613 kr |
| Omsättning / anställd | 951 194 kr | 973 749 kr | 1 412 450 kr | 2 879 796 kr | 1 266 538 kr | 1 916 394 kr | 1 858 814 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 679 307 kr | 52 913 kr | −157 236 kr | 1 210 323 kr | −102 982 kr | 280 338 kr | 731 883 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 1 117 873 kr | 686 812 kr | 752 221 kr | 2 093 653 kr | 669 937 kr | 1 232 196 kr | 1 371 096 kr |
| EBITDA | 695 307 kr | 68 913 kr | −141 236 kr | 1 262 481 kr | −102 982 kr | 280 338 kr | 805 483 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 951 194 kr | 973 749 kr | 1 412 450 kr | 2 879 796 kr | 1 266 538 kr | 1 916 394 kr | 1 858 814 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 052 727 kr | 18 636 kr | 62 189 kr | 130 155 kr | 128 417 kr | 115 537 kr | 1 858 814 kr |
| Personalkostnader | 422 566 kr | 617 899 kr | 893 457 kr | 831 172 kr | 772 919 kr | 951 858 kr | 565 613 kr |
| Av- och nedskrivningar | 16 000 kr | 16 000 kr | 16 000 kr | 52 158 kr | , | 0 kr | 73 600 kr |
| Rörelseresultat | 679 307 kr | 52 913 kr | −157 236 kr | 1 210 323 kr | −102 982 kr | 280 338 kr | 731 883 kr |
| Räntekostnader | 937 kr | 2 915 kr | 75 kr | 822 kr | 2 569 kr | 100 kr | 41 kr |
| Resultat efter fin. poster | 702 816 kr | 53 327 kr | −156 617 kr | 1 209 501 kr | −105 551 kr | 280 238 kr | 731 842 kr |
| Skatt | 108 697 kr | 17 139 kr | 0 kr | 189 938 kr | 0 kr | 70 686 kr | 151 236 kr |
| Årets resultat | 424 119 kr | 36 188 kr | −26 617 kr | 769 563 kr | −105 551 kr | 209 552 kr | 576 926 kr |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 2 857 000 kr | 1 886 349 kr | 2 022 833 kr | 2 349 890 kr | 1 022 971 kr | 1 403 571 kr | 1 097 530 kr |
| Anläggningstillgångar | 2 416 000 kr | 1 692 000 kr | 1 708 000 kr | 1 508 632 kr | 540 000 kr | 180 000 kr | 220 800 kr |
| Omsättningstillgångar | 441 000 kr | 194 349 kr | 314 833 kr | 841 258 kr | 482 971 kr | 1 223 571 kr | 876 730 kr |
| Kassa och bank | 233 967 kr | 49 279 kr | 250 888 kr | 469 358 kr | 124 751 kr | 1 072 611 kr | 872 234 kr |
| Eget kapital | 2 132 162 kr | 1 708 043 kr | 1 671 856 kr | 1 698 472 kr | 928 910 kr | 1 034 460 kr | 824 908 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 608 043 kr | 1 571 855 kr | 1 598 472 kr | 828 909 kr | 934 460 kr | 724 908 kr | 147 982 kr |
| Kortfristiga skulder | 434 838 kr | 58 306 kr | 230 977 kr | 401 418 kr | 94 061 kr | 369 111 kr | 232 142 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Fernros Consulting AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →