Örlogsstaden AB, nyckeltal och bokslut
556660-8500 · Aktiebolag · SNI 68310 Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Omsättningen växte 38 % till 353 tkr 2025. Rörelsemarginalen var 14 %, soliditeten 39 %, 0 anställda i snitt.
5 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 38,2 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 14,5 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 39,3 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||
| Soliditet | 39,3 % | 36,8 % | 23,0 % | 20,1 % | 46,4 % |
| Rörelsemarginal | 14,5 % | 0,8 % | 2,3 % | −1,1 % | 26,3 % |
| Vinstmarginal | 14,5 % | 0,4 % | 2,1 % | −1,1 % | 26,3 % |
| Kassalikviditet | 4,72 | 3,58 | 1,81 | 1,65 | 3,32 |
| Skuldsättningsgrad | 1,34 | 1,72 | 3,36 | 3,98 | 1,15 |
| Avkastning eget kapital | 20,8 % | 0,5 % | 1,8 % | −1,9 % | 26,9 % |
| Avkastning totalt kapital | 8,2 % | 0,4 % | 0,5 % | −0,4 % | 12,5 % |
| EBITDA | 51 157 kr | 2 081 kr | 4 106 kr | −3 780 kr | 104 936 kr |
| Resultat | |||||
| Nettoomsättning | 353 464 kr | 255 749 kr | 177 364 kr | 333 807 kr | 398 456 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 kr | 255 749 kr | 177 364 kr | 0 kr | 0 kr |
| Personalkostnader | 55 400 kr | 480 kr | 680 kr | 45 109 kr | 27 469 kr |
| Av- och nedskrivningar | , | , | , | 0 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 51 157 kr | 2 081 kr | 4 106 kr | −3 780 kr | 104 936 kr |
| Räntekostnader | 2 kr | 1 092 kr | 625 kr | 9 kr | 0 kr |
| Resultat efter fin. poster | 51 250 kr | 1 040 kr | 3 795 kr | −3 775 kr | 104 936 kr |
| Skatt | 10 557 kr | 249 kr | 133 kr | 0 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 40 693 kr | 791 kr | 3 662 kr | −3 775 kr | 104 936 kr |
| Utdelning (beslutad) | 0 kr | , | 0 kr | , | , |
| Balans | |||||
| Summa tillgångar | 627 454 kr | 559 799 kr | 893 948 kr | 1 004 423 kr | 840 982 kr |
| Anläggningstillgångar | 10 000 kr | 10 000 kr | 10 000 kr | 10 000 kr | 10 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 617 454 kr | 549 799 kr | 883 948 kr | 994 423 kr | 830 982 kr |
| Varulager | , | , | , | 0 kr | 0 kr |
| Kassa och bank | 401 455 kr | 461 922 kr | 752 769 kr | 911 372 kr | 662 072 kr |
| Eget kapital | 246 726 kr | 206 033 kr | 205 241 kr | 201 579 kr | 390 354 kr |
| Aktiekapital | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr |
| Balanserat resultat | 6 033 kr | 5 242 kr | 1 579 kr | 5 354 kr | 85 418 kr |
| Långfristiga skulder | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 130 728 kr | 153 766 kr | 488 707 kr | 602 844 kr | 250 628 kr |
| Personal | |||||
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Örlogsstaden AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →