Anita Heierson Revision Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556611-4061 · Aktiebolag · Solna · SNI 69201 Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Omsättningen minskade 54 % till 51 tkr 2025. Rörelsemarginalen var 44 %, soliditeten 85 %, 1 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 53,5 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 44,0 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 85,5 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Omsättningen har minskat varje år sedan 2023.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 85,5 % | 52,4 % | 51,2 % | 44,9 % | 44,3 % | 38,7 % |
| Rörelsemarginal | 44,0 % | −72,7 % | 92,7 % | −39,1 % | −25,7 % | 52,2 % |
| Vinstmarginal | 61,4 % | −48,8 % | 111,6 % | −36,9 % | −24,0 % | 52,9 % |
| Kassalikviditet | 6,88 | 8,31 | 17,75 | 4,92 | 7,95 | 4,65 |
| Skuldsättningsgrad | 0,17 | 0,23 | 0,11 | 0,40 | 0,25 | 0,49 |
| Avkastning eget kapital | 9,7 % | −16,2 % | 34,8 % | −37,7 % | −19,4 % | 84,4 % |
| Avkastning totalt kapital | 8,3 % | −8,5 % | 17,8 % | −17,0 % | −8,6 % | 32,7 % |
| Personalkostnad / anställd | 3 691 kr | 149 002 kr | 92 560 kr | 559 904 kr | 518 863 kr | 509 587 kr |
| Omsättning / anställd | 51 249 kr | 110 248 kr | 142 249 kr | 538 128 kr | 564 380 kr | 1 359 126 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 22 551 kr | −80 109 kr | 131 853 kr | −210 611 kr | −145 080 kr | 710 092 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 26 242 kr | 68 893 kr | 224 413 kr | 417 693 kr | 442 183 kr | 1 288 079 kr |
| EBITDA | 22 551 kr | −80 109 kr | 131 853 kr | −142 211 kr | −76 680 kr | 778 492 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 51 249 kr | 110 248 kr | 142 249 kr | 538 128 kr | 564 380 kr | 1 359 126 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 591 kr | 148 200 kr | 538 128 kr | 0 kr | 93 353 kr |
| Personalkostnader | 3 691 kr | 149 002 kr | 92 560 kr | 559 904 kr | 518 863 kr | 509 587 kr |
| Av- och nedskrivningar | , | , | 0 kr | 68 400 kr | 68 400 kr | 68 400 kr |
| Rörelseresultat | 22 551 kr | −80 109 kr | 131 853 kr | −210 611 kr | −145 080 kr | 710 092 kr |
| Räntekostnader | , | , | , | 0 kr | 19 kr | 54 kr |
| Resultat efter fin. poster | 31 488 kr | −53 766 kr | 158 803 kr | −198 722 kr | −135 702 kr | 718 307 kr |
| Skatt | 54 316 kr | 25 581 kr | 44 910 kr | 19 127 kr | 22 755 kr | 117 043 kr |
| Årets resultat | 202 172 kr | 80 653 kr | 163 893 kr | 54 151 kr | 68 543 kr | 419 264 kr |
| Utdelning (beslutad) | 203 000 kr | 210 000 kr | 205 000 kr | 235 000 kr | 227 000 kr | 220 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | 210 000 kr | 205 000 kr | 235 000 kr | 227 000 kr | 220 000 kr | 219 000 kr |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 378 513 kr | 632 435 kr | 890 891 kr | 1 172 366 kr | 1 579 537 kr | 2 199 479 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 136 800 kr | 205 200 kr | 273 600 kr |
| Omsättningstillgångar | 378 513 kr | 632 435 kr | 890 891 kr | 1 035 566 kr | 1 374 337 kr | 1 925 879 kr |
| Kassa och bank | 375 318 kr | 615 108 kr | 880 246 kr | 1 004 875 kr | 1 276 185 kr | 1 465 860 kr |
| Eget kapital | 323 529 kr | 331 356 kr | 455 704 kr | 526 810 kr | 699 660 kr | 851 117 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 356 kr | 130 704 kr | 171 810 kr | 352 659 kr | 511 117 kr | 311 853 kr |
| Kortfristiga skulder | 54 984 kr | 76 079 kr | 50 187 kr | 210 556 kr | 172 877 kr | 414 362 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Anita Heierson Revision Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →