Måleritjänst i Mark AB, nyckeltal och bokslut
556602-3353 · Aktiebolag · Mark · SNI 43341 Måleriarbeten
Omsättningen växte 178 % till 1 mkr 2026. Rörelsemarginalen var 4 %, soliditeten 3 %, 1 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 177,8 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 4,2 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 3,2 %.
- Stabilitet1 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Soliditeten var 3,2 %, tunn buffert mot förluster.
- Årets resultat 2026 var negativt.
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 3,2 % | 8,0 % | 14,1 % | 14,6 % | 16,7 % | 12,7 % |
| Rörelsemarginal | 4,2 % | −32,1 % | 42,0 % | 34,9 % | 22,7 % | 16,6 % |
| Vinstmarginal | −6,4 % | −69,6 % | 26,5 % | 30,5 % | 17,3 % | 24,0 % |
| Kassalikviditet | 2,29 | 3,05 | 3,99 | 2,15 | 2,52 | 1,92 |
| Skuldsättningsgrad | 30,42 | 11,49 | 5,78 | 5,66 | 4,84 | 6,55 |
| Avkastning eget kapital | −80,3 % | −114,4 % | 51,3 % | 99,5 % | 54,2 % | 116,0 % |
| Avkastning totalt kapital | 1,7 % | −4,2 % | 12,3 % | 17,2 % | 10,7 % | 16,8 % |
| Personalkostnad / anställd | 348 855 kr | 756 627 kr | 395 318 kr | 412 087 kr | 415 051 kr | 433 961 kr |
| Omsättning / anställd | 1 000 831 kr | 360 282 kr | 600 794 kr | 1 234 955 kr | 1 374 180 kr | 865 252 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 42 173 kr | −115 695 kr | 252 222 kr | 430 506 kr | 312 345 kr | 143 879 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 586 429 kr | 833 254 kr | 768 051 kr | 971 073 kr | 860 513 kr | 646 951 kr |
| EBITDA | 237 574 kr | 76 627 kr | 559 100 kr | 838 479 kr | 668 193 kr | 638 971 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 1 000 831 kr | 360 282 kr | 901 191 kr | 1 852 433 kr | 2 061 270 kr | 2 595 757 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 147 993 kr | 1 190 892 kr | 1 163 297 kr | 1 178 985 kr | 929 653 kr | 853 825 kr |
| Personalkostnader | 348 855 kr | 756 627 kr | 592 977 kr | 618 131 kr | 622 576 kr | 1 301 882 kr |
| Av- och nedskrivningar | 195 401 kr | 192 322 kr | 180 767 kr | 192 720 kr | 199 675 kr | 207 333 kr |
| Rörelseresultat | 42 173 kr | −115 695 kr | 378 333 kr | 645 759 kr | 468 518 kr | 431 638 kr |
| Räntekostnader | 106 440 kr | 135 337 kr | 166 590 kr | 102 492 kr | 66 727 kr | 85 764 kr |
| Resultat efter fin. poster | −64 182 kr | −250 624 kr | 238 444 kr | 564 253 kr | 355 659 kr | 621 934 kr |
| Skatt | , | 0 kr | 36 041 kr | 115 302 kr | 97 297 kr | 103 875 kr |
| Årets resultat | −64 182 kr | −95 624 kr | 147 403 kr | 448 951 kr | 320 163 kr | 356 258 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | , | , | 250 000 kr | 500 000 kr | , |
| Utdelning (utbetald) | 75 000 kr | 150 000 kr | 250 000 kr | 538 000 kr | 200 000 kr | 125 000 kr |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 2 510 220 kr | 2 736 250 kr | 3 306 087 kr | 3 877 404 kr | 3 935 875 kr | 4 211 824 kr |
| Anläggningstillgångar | 1 693 700 kr | 1 865 101 kr | 2 057 423 kr | 2 238 190 kr | 2 430 910 kr | 2 639 228 kr |
| Omsättningstillgångar | 816 520 kr | 871 149 kr | 1 248 664 kr | 1 639 214 kr | 1 504 965 kr | 1 572 596 kr |
| Varulager | 29 078 kr | 25 934 kr | 36 356 kr | 24 814 kr | 16 312 kr | 23 472 kr |
| Kassa och bank | 0 kr | 51 kr | 51 kr | 220 701 kr | 232 770 kr | 283 917 kr |
| Eget kapital | 79 892 kr | 219 074 kr | 464 699 kr | 567 296 kr | 656 345 kr | 536 182 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 26 475 kr | 197 099 kr | 199 696 kr | 746 kr | 218 583 kr | 62 325 kr |
| Långfristiga skulder | 2 085 858 kr | 2 240 397 kr | 2 382 781 kr | 2 459 191 kr | 2 589 187 kr | 2 708 350 kr |
| Kortfristiga skulder | 344 470 kr | 276 779 kr | 303 607 kr | 750 917 kr | 590 343 kr | 805 491 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1,5 | 1,5 | 1,5 | 3 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2026 ↗
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Måleritjänst i Mark AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →