Mewell Plåt AB, nyckeltal och bokslut
556578-6505 · Aktiebolag · Skellefteå · SNI 43411 Takarbeten av plåt
Omsättningen minskade 6 % till 22,7 mkr 2026. Rörelsemarginalen var 12 %, soliditeten 25 %, 11 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 6,2 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 12,1 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 25,4 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 25,4 % | 24,7 % | 22,1 % | 29,0 % | 26,9 % | 26,5 % |
| Rörelsemarginal | 12,1 % | 15,9 % | 8,9 % | 14,2 % | 10,9 % | 9,6 % |
| Vinstmarginal | 12,1 % | 15,8 % | 8,8 % | 14,1 % | 10,8 % | 9,7 % |
| Kassalikviditet | 2,71 | 2,16 | 1,89 | 2,09 | 1,89 | 1,69 |
| Skuldsättningsgrad | 1,23 | 1,57 | 1,84 | 1,17 | 1,35 | 1,53 |
| Avkastning eget kapital | 99,8 % | 131,0 % | 76,7 % | 103,7 % | 87,0 % | 67,6 % |
| Avkastning totalt kapital | 25,4 % | 32,5 % | 17,1 % | 30,3 % | 23,7 % | 17,9 % |
| Personalkostnad / anställd | 754 817 kr | 776 004 kr | 701 171 kr | 686 984 kr | 705 799 kr | 589 328 kr |
| Omsättning / anställd | 2 060 222 kr | 2 195 623 kr | 1 804 520 kr | 1 990 878 kr | 1 948 990 kr | 1 529 932 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 249 383 kr | 348 466 kr | 160 233 kr | 282 248 kr | 212 730 kr | 146 117 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 1 055 004 kr | 1 174 259 kr | 912 121 kr | 1 007 188 kr | 953 770 kr | 754 352 kr |
| EBITDA | 3 302 053 kr | 4 380 805 kr | 2 320 447 kr | 3 522 245 kr | 2 479 701 kr | 1 650 236 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 22 662 447 kr | 24 151 849 kr | 19 849 717 kr | 21 899 660 kr | 19 489 898 kr | 15 299 321 kr |
| Övriga rörelseintäkter | −5 029 kr | 77 289 kr | 132 562 kr | 196 880 kr | 772 649 kr | 427 729 kr |
| Personalkostnader | 8 302 991 kr | 8 536 039 kr | 7 712 881 kr | 7 556 824 kr | 7 057 994 kr | 5 893 284 kr |
| Av- och nedskrivningar | 558 835 kr | 547 683 kr | 557 883 kr | 417 520 kr | 352 402 kr | 189 065 kr |
| Rörelseresultat | 2 743 218 kr | 3 833 122 kr | 1 762 564 kr | 3 104 725 kr | 2 127 299 kr | 1 461 171 kr |
| Räntekostnader | 3 201 kr | 10 702 kr | 21 096 kr | 25 406 kr | 27 210 kr | 1 124 kr |
| Resultat efter fin. poster | 2 742 211 kr | 3 822 420 kr | 1 744 112 kr | 3 079 469 kr | 2 100 089 kr | 1 476 608 kr |
| Skatt | 519 857 kr | 727 087 kr | 369 074 kr | 519 136 kr | 315 583 kr | 226 414 kr |
| Årets resultat | 1 828 885 kr | 2 644 932 kr | 1 304 113 kr | 2 057 053 kr | 1 228 008 kr | 817 260 kr |
| Utdelning (beslutad) | 500 000 kr | 500 000 kr | 500 000 kr | 500 000 kr | 1 500 000 kr | 1 000 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | 2 000 000 kr | 2 000 000 kr | 2 000 000 kr | 1 500 000 kr | 1 000 000 kr | 1 000 000 kr |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 10 827 313 kr | 11 805 421 kr | 10 308 547 kr | 10 245 811 kr | 8 961 745 kr | 8 259 501 kr |
| Anläggningstillgångar | 1 270 974 kr | 1 485 505 kr | 1 891 104 kr | 2 390 179 kr | 1 839 899 kr | 1 872 401 kr |
| Omsättningstillgångar | 9 556 339 kr | 10 319 916 kr | 8 417 443 kr | 7 855 632 kr | 7 121 846 kr | 6 387 100 kr |
| Varulager | 413 000 kr | 414 000 kr | 509 000 kr | 564 000 kr | 956 000 kr | 727 000 kr |
| Kassa och bank | 6 249 956 kr | 3 513 018 kr | 4 558 420 kr | 4 020 731 kr | 2 579 912 kr | 2 437 652 kr |
| Eget kapital | 2 747 682 kr | 2 918 797 kr | 2 273 865 kr | 2 969 751 kr | 2 412 698 kr | 2 184 689 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 798 797 kr | 153 865 kr | 849 752 kr | 792 697 kr | 1 064 689 kr | 1 247 429 kr |
| Kortfristiga skulder | 3 377 657 kr | 4 578 119 kr | 4 176 578 kr | 3 488 881 kr | 3 265 148 kr | 3 347 411 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 11 | 11 | 11 | 11 | 10 | 10 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2026 ↗
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Mewell Plåt AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →