Sundsvalls El och Larmservice AB, nyckeltal och bokslut
556556-1973 · Aktiebolag · Sundsvall · SNI 43210 Elinstallationer
Omsättningen växte 20 % till 41,8 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 23 %, soliditeten 31 %, 22 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 20,5 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 22,8 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 31,3 %.
- Stabilitet1 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Årets resultat 2025 var negativt.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 31,3 % | 29,8 % | 9,3 % | 9,3 % | 23,3 % | 45,2 % |
| Rörelsemarginal | 22,8 % | 21,1 % | 21,9 % | 19,7 % | 15,6 % | 17,1 % |
| Vinstmarginal | 22,9 % | 22,2 % | 22,9 % | 19,7 % | 15,6 % | 17,1 % |
| Kassalikviditet | 1,11 | 0,89 | 1,09 | 1,13 | 1,34 | 2,03 |
| Skuldsättningsgrad | 2,20 | 2,35 | 9,79 | 9,39 | 3,15 | 1,07 |
| Avkastning eget kapital | 77,6 % | 104,7 % | 453,3 % | 309,9 % | 93,7 % | 59,4 % |
| Avkastning totalt kapital | 24,3 % | 31,3 % | 42,0 % | 28,8 % | 21,8 % | 26,9 % |
| Personalkostnad / anställd | 653 997 kr | 537 810 kr | 522 935 kr | 608 033 kr | 630 088 kr | 402 689 kr |
| Omsättning / anställd | 1 899 082 kr | 1 507 733 kr | 1 847 451 kr | 1 913 794 kr | 1 964 310 kr | 1 071 516 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 432 327 kr | 318 818 kr | 404 937 kr | 377 730 kr | 306 012 kr | 183 697 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 1 087 964 kr | 857 609 kr | 928 907 kr | 986 940 kr | 936 224 kr | 586 649 kr |
| EBITDA | 9 547 269 kr | 7 355 383 kr | 8 525 395 kr | 6 441 415 kr | 5 204 314 kr | 3 311 285 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 41 779 810 kr | 34 677 868 kr | 38 796 466 kr | 32 534 494 kr | 33 393 275 kr | 19 287 294 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 783 043 kr | 702 600 kr | 589 544 kr | 940 992 kr | 1 150 613 kr | 512 476 kr |
| Personalkostnader | 14 387 939 kr | 12 369 619 kr | 10 981 645 kr | 10 336 561 kr | 10 711 490 kr | 7 248 403 kr |
| Av- och nedskrivningar | 36 075 kr | 22 580 kr | 21 720 kr | 20 000 kr | 2 102 kr | 4 742 kr |
| Rörelseresultat | 9 511 194 kr | 7 332 803 kr | 8 503 675 kr | 6 421 415 kr | 5 202 212 kr | 3 306 543 kr |
| Räntekostnader | 2 268 kr | 9 054 kr | 2 561 kr | 4 422 kr | 438 kr | 4 393 kr |
| Resultat efter fin. poster | 9 575 916 kr | 7 709 785 kr | 8 892 566 kr | 6 417 151 kr | 5 202 826 kr | 3 302 239 kr |
| Skatt | 5 316 kr | 6 600 kr | 1 598 kr | 96 601 kr | 13 793 kr | 546 868 kr |
| Årets resultat | −29 400 kr | 403 185 kr | −109 032 kr | 320 550 kr | −10 967 kr | 1 955 371 kr |
| Utdelning (utbetald) | , | , | , | 3 800 000 kr | , | , |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 39 458 331 kr | 24 683 425 kr | 21 160 738 kr | 22 309 305 kr | 23 850 592 kr | 12 303 429 kr |
| Anläggningstillgångar | 9 065 394 kr | 8 921 650 kr | 69 811 kr | 78 630 kr | 98 630 kr | 5 629 kr |
| Omsättningstillgångar | 30 392 937 kr | 15 761 775 kr | 21 090 927 kr | 22 230 675 kr | 23 751 962 kr | 12 297 800 kr |
| Varulager | 404 490 kr | 287 120 kr | 220 190 kr | 198 850 kr | 295 850 kr | 214 370 kr |
| Kassa och bank | 0 kr | 2 691 kr | 2 691 kr | 2 691 kr | 163 186 kr | 619 614 kr |
| Eget kapital | 12 335 361 kr | 7 364 761 kr | 1 961 575 kr | 2 070 608 kr | 5 550 058 kr | 5 561 026 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 12 244 761 kr | 6 841 576 kr | 1 950 607 kr | 1 630 058 kr | 5 441 025 kr | 3 485 655 kr |
| Långfristiga skulder | , | , | , | , | , | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 27 122 970 kr | 17 318 664 kr | 19 199 163 kr | 19 438 697 kr | 17 500 534 kr | 5 942 403 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 22 | 23 | 21 | 17 | 17 | 18 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Sundsvalls El och Larmservice AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →