Hedesunda Livs Br. Larsson Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556554-9911 · Aktiebolag · Gävle · SNI 47112 Livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad
Omsättningen växte 4 % till 62 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 5 %, soliditeten 2 %, 14 anställda i snitt.
8 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 4,4 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 5,1 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 2,3 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Soliditeten var 2,3 %, tunn buffert mot förluster.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||||
| Soliditet | 2,3 % | 2,5 % | 2,3 % | 1,7 % | 1,6 % | 11,0 % | 11,2 % | 11,7 % |
| Rörelsemarginal | 5,1 % | 4,0 % | 4,6 % | 4,2 % | 5,9 % | 2,2 % | 4,4 % | 4,2 % |
| Vinstmarginal | 4,9 % | 3,8 % | 4,3 % | 4,0 % | 5,8 % | 2,1 % | 4,3 % | 4,1 % |
| Kassalikviditet | 0,34 | 0,18 | 0,19 | 0,35 | 0,38 | 0,29 | 0,35 | 0,46 |
| Skuldsättningsgrad | 41,68 | 38,64 | 42,71 | 57,85 | 63,24 | 8,08 | 7,92 | 7,49 |
| Avkastning eget kapital | 2048,5 % | 1526,5 % | 1746,3 % | 1694,2 % | 2500,5 % | 44,9 % | 277,0 % | 249,8 % |
| Avkastning totalt kapital | 49,2 % | 41,2 % | 42,8 % | 29,6 % | 39,2 % | 5,1 % | 31,9 % | 30,2 % |
| Personalkostnad / anställd | 598 891 kr | 593 821 kr | 578 357 kr | 578 303 kr | 612 795 kr | 184 428 kr | 516 625 kr | 486 641 kr |
| Omsättning / anställd | 4 594 558 kr | 4 401 189 kr | 4 265 323 kr | 4 147 861 kr | 4 373 134 kr | 1 259 049 kr | 3 755 049 kr | 3 532 328 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 233 113 kr | 176 674 kr | 197 850 kr | 172 733 kr | 257 237 kr | 28 060 kr | 164 150 kr | 147 935 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 873 906 kr | 811 894 kr | 814 580 kr | 792 575 kr | 912 472 kr | 226 135 kr | 717 309 kr | 663 655 kr |
| EBITDA | 3 712 698 kr | 2 943 983 kr | 3 189 010 kr | 2 892 678 kr | 3 745 967 kr | 563 032 kr | 2 709 225 kr | 2 389 689 kr |
| Resultat | ||||||||
| Nettoomsättning | 62 026 536 kr | 59 416 046 kr | 57 581 860 kr | 55 996 121 kr | 54 664 170 kr | 16 997 155 kr | 50 693 156 kr | 47 686 425 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 799 597 kr | 437 357 kr | 541 529 kr | 482 978 kr | 400 003 kr | 32 105 kr | 64 258 kr | 18 291 kr |
| Personalkostnader | 8 085 030 kr | 8 016 584 kr | 7 807 821 kr | 7 807 090 kr | 7 659 934 kr | 2 489 784 kr | 6 974 443 kr | 6 569 655 kr |
| Av- och nedskrivningar | 565 675 kr | 558 883 kr | 518 036 kr | 560 779 kr | 530 503 kr | 184 216 kr | 493 197 kr | 392 560 kr |
| Rörelseresultat | 3 147 023 kr | 2 385 100 kr | 2 670 974 kr | 2 331 899 kr | 3 215 464 kr | 378 816 kr | 2 216 028 kr | 1 997 129 kr |
| Räntekostnader | 78 099 kr | 154 246 kr | 176 226 kr | 60 170 kr | 26 254 kr | 9 168 kr | 60 248 kr | 65 643 kr |
| Resultat efter fin. poster | 3 069 238 kr | 2 231 584 kr | 2 481 830 kr | 2 253 113 kr | 3 176 745 kr | 351 297 kr | 2 155 791 kr | 1 931 629 kr |
| Skatt | 15 606 kr | 6 513 kr | 7 698 kr | 7 166 kr | 6 771 kr | 2 535 kr | 4 581 kr | 8 309 kr |
| Årets resultat | 3 632 kr | 4 071 kr | 9 132 kr | 5 947 kr | 4 974 kr | 3 762 kr | 4 910 kr | 3 320 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | , | , | , | , | 110 000 kr | 550 000 kr | , |
| Utdelning (utbetald) | , | , | , | , | 660 000 kr | , | , | , |
| Balans | ||||||||
| Summa tillgångar | 6 394 679 kr | 5 795 756 kr | 6 211 875 kr | 7 826 625 kr | 8 161 164 kr | 7 103 560 kr | 6 939 343 kr | 6 606 549 kr |
| Anläggningstillgångar | 2 435 112 kr | 2 944 515 kr | 3 302 127 kr | 3 612 115 kr | 3 114 622 kr | 3 472 513 kr | 3 084 090 kr | 2 846 951 kr |
| Omsättningstillgångar | 3 959 567 kr | 2 851 241 kr | 2 909 748 kr | 4 214 510 kr | 5 046 542 kr | 3 631 047 kr | 3 855 253 kr | 3 759 598 kr |
| Varulager | 2 235 171 kr | 1 997 845 kr | 1 887 267 kr | 1 985 005 kr | 2 022 103 kr | 1 828 575 kr | 1 764 230 kr | 1 561 718 kr |
| Kassa och bank | 1 327 424 kr | 457 977 kr | 655 192 kr | 1 536 635 kr | 2 409 726 kr | 1 082 467 kr | 1 574 543 kr | 1 754 126 kr |
| Eget kapital | 149 825 kr | 146 193 kr | 142 122 kr | 132 989 kr | 127 043 kr | 782 069 kr | 778 307 kr | 773 397 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 26 193 kr | 22 122 kr | 12 989 kr | 7 042 kr | 2 069 kr | 658 307 kr | 653 397 kr | 650 077 kr |
| Långfristiga skulder | 1 242 305 kr | 848 606 kr | 750 001 kr | 1 250 005 kr | , | 0 kr | 150 000 kr | 995 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 5 002 549 kr | 4 800 957 kr | 5 319 752 kr | 6 443 631 kr | 8 034 121 kr | 6 321 491 kr | 6 011 036 kr | 4 794 452 kr |
| Personal | ||||||||
| Medelantal anställda | 13,5 | 13,5 | 13,5 | 13,5 | 12,5 | 13,5 | 13,5 | 13,5 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Hedesunda Livs Br. Larsson Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →