Mounis Al Ghani AB, nyckeltal och bokslut
556554-0209 · Aktiebolag · SNI 68201 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Omsättningen växte 36 % till 40 tkr 2025. Rörelsemarginalen var -238 %, soliditeten 12 %.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 36,0 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -238,5 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 12,0 %.
- Stabilitet0 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Årets resultat 2025 var negativt.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 12,0 % | 13,1 % | 15,2 % | 17,8 % | 19,7 % | 29,4 % |
| Rörelsemarginal | −238,5 % | −655,9 % | −138001,1 % | , | 39299500,0 % | −643,8 % |
| Vinstmarginal | −238,7 % | −657,1 % | −138287,6 % | , | 39335000,0 % | −644,3 % |
| Kassalikviditet | 0,03 | 0,42 | 0,42 | 0,45 | 0,45 | 0,56 |
| Skuldsättningsgrad | 7,31 | 6,62 | 5,59 | 4,63 | 4,08 | 2,41 |
| Avkastning eget kapital | −9,6 % | −17,8 % | −19,0 % | −14,1 % | −22,4 % | −18,1 % |
| Avkastning totalt kapital | −1,2 % | −2,3 % | −2,9 % | −2,5 % | −4,4 % | −5,3 % |
| Personalkostnad / anställd | , | , | , | , | , | 0 kr |
| Omsättning / anställd | , | , | , | , | , | 69 300 kr |
| Rörelseresultat / anställd | , | , | , | , | , | −446 187 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | , | , | , | , | , | −411 405 kr |
| EBITDA | 26 380 kr | −66 496 kr | −157 756 kr | −74 157 kr | −261 307 kr | −411 405 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 40 466 kr | 29 762 kr | 178 kr | 0 kr | −1 kr | 69 300 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 114 910 kr | 18 101 kr | 18 773 kr | 100 409 kr | 20 596 kr | 57 220 kr |
| Personalkostnader | , | 0 kr | 400 kr | 0 kr | 3 436 kr | 0 kr |
| Av- och nedskrivningar | 122 887 kr | 128 715 kr | 87 886 kr | 142 257 kr | 131 688 kr | 34 782 kr |
| Rörelseresultat | −96 507 kr | −195 211 kr | −245 642 kr | −216 414 kr | −392 995 kr | −446 187 kr |
| Räntekostnader | 330 kr | 683 kr | 518 kr | 613 kr | 355 kr | 337 kr |
| Resultat efter fin. poster | −96 577 kr | −195 560 kr | −246 152 kr | −216 961 kr | −393 350 kr | −446 524 kr |
| Årets resultat | −96 577 kr | −195 560 kr | −246 152 kr | −216 961 kr | −393 350 kr | −446 524 kr |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 8 346 839 kr | 8 395 765 kr | 8 546 574 kr | 8 690 928 kr | 8 932 880 kr | 8 395 842 kr |
| Anläggningstillgångar | 8 108 218 kr | 5 347 271 kr | 5 475 986 kr | 5 495 872 kr | 5 685 800 kr | 5 077 114 kr |
| Omsättningstillgångar | 238 621 kr | 3 048 494 kr | 3 070 588 kr | 3 195 056 kr | 3 247 080 kr | 3 318 728 kr |
| Kassa och bank | 166 434 kr | 29 135 kr | 54 888 kr | 201 575 kr | 106 675 kr | 319 584 kr |
| Eget kapital | 1 004 539 kr | 1 101 116 kr | 1 296 676 kr | 1 542 828 kr | 1 759 788 kr | 2 465 478 kr |
| Aktiekapital | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr |
| Balanserat resultat | 861 116 kr | 1 056 676 kr | 1 302 828 kr | 1 519 789 kr | 1 913 138 kr | 4 666 049 kr |
| Kortfristiga skulder | 7 342 300 kr | 7 294 649 kr | 7 249 898 kr | 7 148 100 kr | 7 173 092 kr | 5 930 364 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | , | , | , | , | 0 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Mounis Al Ghani AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →