STARBRANDS AB, nyckeltal och bokslut
556553-8054 · Aktiebolag · SNI 47712 Detaljhandel via internet eller postorder med kläder
Omsättningen minskade 56 % till 60 tkr 2025. Rörelsemarginalen var -1 %, soliditeten 48 %.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 55,7 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -0,5 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 48,4 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Omsättningen har minskat varje år sedan 2023.
- Årets resultat 2025 var negativt.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 48,4 % | 16,4 % | −12,0 % | −90,6 % | −78,9 % | −54,9 % | 19,1 % |
| Rörelsemarginal | −0,5 % | 58,1 % | 43,6 % | 16,6 % | −9,2 % | −26,1 % | −4,8 % |
| Vinstmarginal | −2,3 % | 57,2 % | 43,5 % | 16,4 % | −9,2 % | −26,3 % | −32,0 % |
| Kassalikviditet | 0,95 | 0,76 | 0,58 | 0,20 | 0,11 | 0,05 | 0,38 |
| Skuldsättningsgrad | 1,07 | 5,09 | −9,30 | −2,10 | −2,27 | −2,82 | 4,24 |
| Avkastning eget kapital | −1,4 % | 180,1 % | −422,4 % | −76,0 % | 49,3 % | 154,5 % | −168,6 % |
| Avkastning totalt kapital | −0,1 % | 30,0 % | 51,1 % | 69,7 % | −38,6 % | −84,1 % | −32,1 % |
| EBITDA | −304 kr | 78 505 kr | 145 942 kr | 138 315 kr | −111 539 kr | −201 932 kr | 13 990 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 59 859 kr | 135 219 kr | 334 361 kr | 832 882 kr | 1 694 617 kr | 942 339 kr | 460 786 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 59 859 kr | 129 526 kr | 0 kr | 328 765 kr | 1 793 497 kr | 938 036 kr | 542 900 kr |
| Av- och nedskrivningar | , | , | , | 0 kr | 44 000 kr | 44 000 kr | 36 000 kr |
| Rörelseresultat | −304 kr | 78 505 kr | 145 942 kr | 138 315 kr | −155 539 kr | −245 932 kr | −22 010 kr |
| Räntekostnader | 1 144 kr | 1 118 kr | 520 kr | 1 690 kr | 1 531 kr | 1 874 kr | 446 kr |
| Resultat efter fin. poster | −1 373 kr | 77 387 kr | 145 422 kr | 136 625 kr | −156 129 kr | −247 806 kr | −147 456 kr |
| Årets resultat | −1 373 kr | 77 387 kr | 145 422 kr | 136 625 kr | −156 129 kr | −247 806 kr | −147 456 kr |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 210 072 kr | 261 536 kr | 285 787 kr | 198 565 kr | 400 921 kr | 292 299 kr | 458 013 kr |
| Anläggningstillgångar | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 0 kr | 41 556 kr | 85 556 kr | 129 556 kr |
| Omsättningstillgångar | 185 072 kr | 236 536 kr | 260 787 kr | 198 565 kr | 359 365 kr | 206 743 kr | 328 457 kr |
| Varulager | 82 153 kr | 69 528 kr | 75 221 kr | 121 269 kr | 283 500 kr | 184 620 kr | 188 923 kr |
| Kassa och bank | 2 351 kr | 22 344 kr | 41 157 kr | 59 562 kr | 24 224 kr | 3 552 kr | 131 119 kr |
| Eget kapital | 101 590 kr | 42 963 kr | −34 424 kr | −179 846 kr | −316 471 kr | −160 342 kr | 87 464 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 963 kr | −134 424 kr | −279 846 kr | −416 471 kr | −262 842 kr | −15 036 kr | 132 420 kr |
| Kortfristiga skulder | 108 482 kr | 218 573 kr | 320 211 kr | 378 411 kr | 717 392 kr | 452 641 kr | 370 549 kr |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför STARBRANDS AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →