Roséns Låsservice AB, nyckeltal och bokslut
556553-6330 · Aktiebolag · SNI 43210 Elinstallationer
Omsättningen minskade 41 % till 2 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 3 %, soliditeten 64 %.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 40,5 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 3,3 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 63,7 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Omsättningen har minskat varje år sedan 2023.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 63,7 % | 77,0 % | 69,1 % | 84,4 % | 47,0 % | 76,6 % |
| Rörelsemarginal | 3,3 % | 5,4 % | −0,5 % | 9,8 % | 1,1 % | 6,4 % |
| Vinstmarginal | 3,3 % | 5,3 % | −0,5 % | 9,7 % | 1,0 % | 6,3 % |
| Kassalikviditet | 1,33 | 2,34 | 1,67 | 4,16 | 1,58 | 3,06 |
| Skuldsättningsgrad | 0,53 | 0,30 | 0,45 | 0,19 | 1,13 | 0,31 |
| Avkastning eget kapital | 12,3 % | 25,5 % | −3,5 % | 47,7 % | 5,3 % | 42,4 % |
| Avkastning totalt kapital | 7,9 % | 20,2 % | −2,3 % | 40,4 % | 2,7 % | 32,8 % |
| Personalkostnad / anställd | , | 928 364 kr | 931 141 kr | 740 309 kr | 721 014 kr | 702 730 kr |
| Omsättning / anställd | , | 3 330 086 kr | 4 078 858 kr | 4 116 464 kr | 2 842 758 kr | 4 772 708 kr |
| Rörelseresultat / anställd | , | 180 624 kr | −19 481 kr | 401 821 kr | 30 478 kr | 303 566 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | , | 1 108 988 kr | 911 660 kr | 1 142 130 kr | 751 492 kr | 1 012 136 kr |
| EBITDA | 64 793 kr | 180 624 kr | −19 481 kr | 401 821 kr | 30 478 kr | 309 406 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 1 980 399 kr | 3 330 086 kr | 4 078 858 kr | 4 116 464 kr | 2 842 758 kr | 4 772 708 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 21 766 kr | 11 393 kr | 11 420 kr | 0 kr | 12 500 kr | 0 kr |
| Personalkostnader | 439 742 kr | 928 364 kr | 931 141 kr | 740 309 kr | 721 014 kr | 702 730 kr |
| Av- och nedskrivningar | , | , | , | , | 0 kr | 5 840 kr |
| Rörelseresultat | 64 793 kr | 180 624 kr | −19 481 kr | 401 821 kr | 30 478 kr | 303 566 kr |
| Räntekostnader | 896 kr | 5 082 kr | 953 kr | 1 838 kr | 2 308 kr | 3 377 kr |
| Resultat efter fin. poster | 65 140 kr | 178 024 kr | −20 038 kr | 399 983 kr | 28 170 kr | 300 189 kr |
| Skatt | 12 732 kr | 45 101 kr | 2 813 kr | 87 659 kr | 9 715 kr | 67 893 kr |
| Årets resultat | 32 408 kr | 132 923 kr | −22 851 kr | 312 324 kr | 18 455 kr | 232 296 kr |
| Utdelning (beslutad) | 60 000 kr | 200 000 kr | , | 250 000 kr | , | 200 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | 200 000 kr | , | 250 000 kr | , | 200 000 kr | 200 000 kr |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 834 077 kr | 907 530 kr | 820 101 kr | 994 777 kr | 1 121 730 kr | 924 771 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 834 077 kr | 907 530 kr | 820 101 kr | 994 777 kr | 1 121 730 kr | 924 771 kr |
| Varulager | 537 601 kr | 479 253 kr | 483 839 kr | 524 465 kr | 324 644 kr | 303 458 kr |
| Kassa och bank | −1 kr | 97 313 kr | 0 kr | 14 621 kr | 0 kr | 419 205 kr |
| Eget kapital | 531 636 kr | 699 228 kr | 566 305 kr | 839 157 kr | 526 833 kr | 708 377 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 395 228 kr | 462 305 kr | 485 156 kr | 422 833 kr | 404 378 kr | 372 081 kr |
| Långfristiga skulder | 58 762 kr | 24 952 kr | 51 895 kr | 42 452 kr | 90 354 kr | 13 244 kr |
| Kortfristiga skulder | 223 679 kr | 183 350 kr | 201 901 kr | 113 168 kr | 504 543 kr | 203 150 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | , | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Roséns Låsservice AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →