J Makslahti Bygg AB, nyckeltal och bokslut
556552-9806 · Aktiebolag · SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
Omsättningen minskade 19 % till 1,6 mkr 2025. Rörelsemarginalen var -1 %, soliditeten 25 %, 1 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 18,6 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -0,9 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 24,8 %.
- Stabilitet1 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Årets resultat 2025 var negativt.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 24,8 % | 35,3 % | 40,0 % | 45,3 % | 31,9 % | 32,9 % |
| Rörelsemarginal | −0,9 % | 1,1 % | −4,7 % | 0,4 % | 8,9 % | 2,5 % |
| Vinstmarginal | −1,6 % | 0,4 % | −5,7 % | 0,1 % | 8,5 % | 1,6 % |
| Kassalikviditet | 2,83 | 2,60 | 15,89 | 6,43 | 1,67 | 3,75 |
| Skuldsättningsgrad | 3,04 | 1,83 | 1,50 | 1,21 | 2,13 | 2,04 |
| Avkastning eget kapital | −27,0 % | 6,7 % | −45,6 % | 2,6 % | 67,8 % | 30,1 % |
| Avkastning totalt kapital | −3,3 % | 6,8 % | −15,1 % | 3,7 % | 22,7 % | 15,0 % |
| Personalkostnad / anställd | 279 537 kr | 454 326 kr | 416 342 kr | 438 321 kr | 503 855 kr | 475 824 kr |
| Omsättning / anställd | 1 629 743 kr | 2 002 343 kr | 948 190 kr | 3 080 540 kr | 1 975 354 kr | 1 453 228 kr |
| Rörelseresultat / anställd | −14 199 kr | 22 755 kr | −44 716 kr | 13 855 kr | 175 522 kr | 36 423 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 276 588 kr | 478 956 kr | 371 626 kr | 452 176 kr | 679 377 kr | 513 146 kr |
| EBITDA | −2 949 kr | 24 630 kr | −44 716 kr | 13 855 kr | 175 522 kr | 37 322 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 1 629 743 kr | 2 002 343 kr | 948 190 kr | 3 080 540 kr | 1 975 354 kr | 1 453 228 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 53 577 kr | 2 002 343 kr | 0 kr | −416 439 kr | 367 353 kr | 42 671 kr |
| Personalkostnader | 279 537 kr | 454 326 kr | 416 342 kr | 438 321 kr | 503 855 kr | 475 824 kr |
| Av- och nedskrivningar | 11 250 kr | 1 875 kr | , | , | 0 kr | 899 kr |
| Rörelseresultat | −14 199 kr | 22 755 kr | −44 716 kr | 13 855 kr | 175 522 kr | 36 423 kr |
| Räntekostnader | 13 485 kr | 15 950 kr | 9 329 kr | 9 363 kr | 8 270 kr | 12 470 kr |
| Resultat efter fin. poster | −26 845 kr | 8 477 kr | −53 658 kr | 4 492 kr | 167 252 kr | 23 953 kr |
| Årets resultat | −26 845 kr | 8 477 kr | −53 658 kr | 4 492 kr | 167 252 kr | 23 953 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | , | , | , | 80 000 kr | , |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 401 032 kr | 357 261 kr | 293 883 kr | 378 618 kr | 773 069 kr | 242 088 kr |
| Anläggningstillgångar | 43 125 kr | 54 375 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 357 907 kr | 302 886 kr | 293 883 kr | 378 618 kr | 773 069 kr | 242 088 kr |
| Varulager | , | , | , | , | , | 0 kr |
| Kassa och bank | 5 kr | −110 406 kr | 77 708 kr | 232 453 kr | 207 583 kr | 5 kr |
| Eget kapital | 99 323 kr | 126 168 kr | 117 690 kr | 171 348 kr | 246 857 kr | 79 604 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 26 168 kr | 17 691 kr | 71 348 kr | 66 856 kr | −20 395 kr | −44 349 kr |
| Långfristiga skulder | 175 210 kr | 114 400 kr | 157 700 kr | 148 400 kr | 64 200 kr | 97 996 kr |
| Kortfristiga skulder | 126 499 kr | 116 693 kr | 18 493 kr | 58 870 kr | 462 012 kr | 64 488 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför J Makslahti Bygg AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →