Promont Byggmontering AB, nyckeltal och bokslut
556548-2287 · Aktiebolag · SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
Omsättningen växte 1128 % till 1,6 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 28 %, soliditeten 53 %.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 1127,9 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 28,4 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 53,1 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 53,1 % | 48,5 % | 43,8 % | 38,4 % | 19,4 % | 92,8 % | 82,8 % |
| Rörelsemarginal | 28,4 % | −18,0 % | −15,2 % | 15,7 % | 5,8 % | , | −336,7 % |
| Vinstmarginal | 28,3 % | −20,5 % | −15,4 % | 15,7 % | 5,8 % | , | −348,1 % |
| Kassalikviditet | 2,37 | 1,88 | 1,93 | 1,77 | 1,24 | 13,97 | 5,83 |
| Skuldsättningsgrad | 0,79 | 1,06 | 1,18 | 1,47 | 4,15 | 0,08 | 0,21 |
| Avkastning eget kapital | 36,0 % | −2,7 % | −2,6 % | 57,0 % | 39,0 % | −16,1 % | −12,7 % |
| Avkastning totalt kapital | 19,2 % | −1,1 % | −1,1 % | 21,9 % | 7,6 % | −14,7 % | −10,2 % |
| EBITDA | 454 387 kr | −23 486 kr | −23 876 kr | 531 306 kr | 237 416 kr | −63 180 kr | −56 655 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 1 602 380 kr | 130 495 kr | 157 199 kr | 3 375 274 kr | 4 115 318 kr | 0 kr | 16 829 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 781 kr | 771 kr | 45 kr | 1 kr | 616 kr | 0 kr | 16 829 kr |
| Personalkostnader | 715 kr | 3 881 kr | , | , | , | 0 kr | 980 kr |
| Rörelseresultat | 454 387 kr | −23 486 kr | −23 876 kr | 531 306 kr | 237 416 kr | −63 180 kr | −56 655 kr |
| Räntekostnader | 1 146 kr | 3 643 kr | 428 kr | 0 kr | 211 kr | 1 092 kr | 1 929 kr |
| Resultat efter fin. poster | 454 033 kr | −26 716 kr | −24 285 kr | 531 308 kr | 237 627 kr | −64 272 kr | −58 584 kr |
| Skatt | 70 942 kr | 14 997 kr | 2 006 kr | 83 794 kr | 26 411 kr | , | 0 kr |
| Årets resultat | 273 091 kr | 53 287 kr | 3 709 kr | 322 514 kr | 211 216 kr | −64 272 kr | −58 584 kr |
| Utdelning (beslutad) | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | , | , | , |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 2 374 314 kr | 2 040 790 kr | 2 137 668 kr | 2 425 880 kr | 3 138 892 kr | 428 770 kr | 558 152 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 374 314 kr | 2 040 790 kr | 2 137 668 kr | 2 425 880 kr | 3 138 892 kr | 428 770 kr | 558 152 kr |
| Varulager | 0 kr | 62 200 kr | , | , | , | , | , |
| Kassa och bank | 2 358 094 kr | 1 880 386 kr | 2 108 376 kr | 1 323 558 kr | 3 132 574 kr | 407 510 kr | 526 047 kr |
| Eget kapital | 1 261 900 kr | 988 809 kr | 935 522 kr | 931 813 kr | 609 299 kr | 398 082 kr | 462 354 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 879 809 kr | 826 522 kr | 822 813 kr | 500 299 kr | 289 082 kr | 353 354 kr | 411 938 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 002 414 kr | 1 051 981 kr | 1 107 146 kr | 1 369 067 kr | 2 529 593 kr | 30 688 kr | 95 798 kr |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Promont Byggmontering AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →