Claes-G Samuelssons Motor & Transport AB, nyckeltal och bokslut
556546-8765 · Aktiebolag · SNI 49410 Vägtransport, godstrafik
Omsättningen minskade 50 % till 2 tkr 2025. Rörelsemarginalen var -1325 %, soliditeten -30 %.
4 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 50,0 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -1324,6 %.
- Finansiell styrkaSoliditet -29,8 %.
- Stabilitet0 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Eget kapital var negativt vid bokslutet 2025.
- Soliditeten var -29,8 %, tunn buffert mot förluster.
- Soliditeten föll från 27,4 % till -29,8 %.
- Årets resultat 2025 var negativt.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||
| Soliditet | −29,8 % | 27,4 % | 92,2 % | 90,9 % |
| Rörelsemarginal | −1324,6 % | −702,3 % | −2066,0 % | −2550,2 % |
| Vinstmarginal | −2152,6 % | −1115,5 % | −2662,3 % | −2830,3 % |
| Kassalikviditet | 26,77 | 11,48 | 12,37 | 3,93 |
| Skuldsättningsgrad | −12,36 | 12,77 | 3,11 | 1,97 |
| Avkastning eget kapital | 179,1 % | −234,7 % | −90,4 % | −85,6 % |
| Avkastning totalt kapital | −32,8 % | −40,5 % | −64,6 % | −70,1 % |
| EBITDA | −23 853 kr | −25 978 kr | −17 311 kr | −22 654 kr |
| Resultat | ||||
| Nettoomsättning | 1 850 kr | 3 699 kr | 1 998 kr | 2 300 kr |
| Övriga rörelseintäkter | −2 442 kr | 2 729 kr | 3 627 kr | −639 kr |
| Av- och nedskrivningar | 652 kr | 0 kr | 23 968 kr | 36 000 kr |
| Rörelseresultat | −24 505 kr | −25 978 kr | −41 279 kr | −58 654 kr |
| Räntekostnader | 15 339 kr | 15 308 kr | 11 934 kr | 6 446 kr |
| Resultat efter fin. poster | −39 824 kr | −41 261 kr | −53 193 kr | −65 098 kr |
| Årets resultat | −39 824 kr | −41 261 kr | −17 193 kr | −29 098 kr |
| Utdelning (beslutad) | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Balans | ||||
| Summa tillgångar | 74 597 kr | 64 107 kr | 63 844 kr | 83 685 kr |
| Anläggningstillgångar | 19 348 kr | 0 kr | 0 kr | 23 968 kr |
| Omsättningstillgångar | 55 249 kr | 64 107 kr | 63 844 kr | 59 717 kr |
| Varulager | 7 920 kr | 12 212 kr | 13 182 kr | 11 553 kr |
| Kassa och bank | 0 kr | 27 127 kr | 27 126 kr | 27 124 kr |
| Eget kapital | −22 240 kr | 17 584 kr | 58 845 kr | 76 037 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | −102 416 kr | −61 155 kr | −43 962 kr | −14 865 kr |
| Långfristiga skulder | 273 069 kr | 220 002 kr | 178 902 kr | 137 377 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 768 kr | 4 521 kr | 4 097 kr | 12 271 kr |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Claes-G Samuelssons Motor & Transport AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →