Helena Wallenborg Revision AB, nyckeltal och bokslut
556544-9096 · Aktiebolag · Halmstad · SNI 69202 Revision
Omsättningen växte 0 % till 1,1 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 22 %, soliditeten 84 %, 1 anställda i snitt.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 0,0 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 22,1 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 83,7 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 83,7 % | 79,8 % | 74,0 % | 74,7 % | 82,3 % | 77,3 % | 75,1 % |
| Rörelsemarginal | 22,1 % | 5,6 % | 9,0 % | 34,4 % | 12,2 % | 10,6 % | −2,7 % |
| Vinstmarginal | 98,2 % | 65,7 % | 68,5 % | 101,0 % | 78,8 % | 54,7 % | 33,4 % |
| Kassalikviditet | 0,36 | 0,26 | 0,16 | 0,18 | 0,06 | 0,46 | 0,57 |
| Skuldsättningsgrad | 0,09 | 0,10 | 0,15 | 0,13 | 0,10 | 0,13 | 0,13 |
| Avkastning eget kapital | 18,6 % | 15,0 % | 18,0 % | 24,8 % | 20,0 % | 16,0 % | 9,9 % |
| Avkastning totalt kapital | 15,6 % | 12,1 % | 13,4 % | 18,5 % | 16,5 % | 12,4 % | 7,4 % |
| Personalkostnad / anställd | 883 932 kr | 841 065 kr | 807 098 kr | 735 132 kr | 715 639 kr | 675 747 kr | 674 512 kr |
| Omsättning / anställd | 1 056 000 kr | 1 056 000 kr | 1 056 000 kr | 1 008 000 kr | 960 000 kr | 900 001 kr | 779 999 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 233 680 kr | 59 326 kr | 94 996 kr | 346 434 kr | 117 041 kr | 95 027 kr | −21 188 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 1 117 612 kr | 900 391 kr | 902 094 kr | 1 081 566 kr | 832 680 kr | 770 774 kr | 653 324 kr |
| EBITDA | 233 680 kr | 59 326 kr | 94 996 kr | 346 434 kr | 117 041 kr | 95 027 kr | −21 188 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 1 056 000 kr | 1 056 000 kr | 1 056 000 kr | 1 008 000 kr | 960 000 kr | 900 001 kr | 779 999 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 182 000 kr | 1 056 000 kr | 0 kr | 227 805 kr | 960 000 kr | 900 001 kr | 0 kr |
| Personalkostnader | 883 932 kr | 841 065 kr | 807 098 kr | 735 132 kr | 715 639 kr | 675 747 kr | 674 512 kr |
| Rörelseresultat | 233 680 kr | 59 326 kr | 94 996 kr | 346 434 kr | 117 041 kr | 95 027 kr | −21 188 kr |
| Räntekostnader | 171 kr | 4 591 kr | , | 0 kr | 248 kr | 16 kr | 328 kr |
| Resultat efter fin. poster | 1 036 508 kr | 693 272 kr | 722 849 kr | 1 017 780 kr | 756 406 kr | 492 301 kr | 260 523 kr |
| Skatt | 255 116 kr | 166 421 kr | 161 077 kr | 266 292 kr | 121 515 kr | 87 682 kr | 113 704 kr |
| Årets resultat | 951 392 kr | 606 851 kr | 601 772 kr | 321 488 kr | 709 891 kr | 434 619 kr | 50 819 kr |
| Utdelning (utbetald) | , | , | 700 000 kr | , | , | , | , |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 6 645 916 kr | 5 782 785 kr | 5 411 572 kr | 5 491 163 kr | 4 597 230 kr | 3 972 827 kr | 3 513 930 kr |
| Anläggningstillgångar | 6 457 701 kr | 5 667 762 kr | 5 316 761 kr | 5 395 371 kr | 4 575 180 kr | 3 787 393 kr | 3 314 562 kr |
| Omsättningstillgångar | 188 215 kr | 115 023 kr | 94 811 kr | 95 792 kr | 22 050 kr | 185 434 kr | 199 368 kr |
| Kassa och bank | 133 615 kr | 47 350 kr | 42 901 kr | 43 882 kr | 22 050 kr | 149 892 kr | 156 718 kr |
| Eget kapital | 5 564 244 kr | 4 612 851 kr | 4 006 001 kr | 4 104 229 kr | 3 782 741 kr | 3 072 850 kr | 2 638 232 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 4 505 051 kr | 3 898 201 kr | 3 296 429 kr | 3 674 941 kr | 2 965 050 kr | 2 530 431 kr | 2 479 613 kr |
| Kortfristiga skulder | 521 672 kr | 439 934 kr | 595 571 kr | 536 934 kr | 394 489 kr | 404 977 kr | 350 698 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Helena Wallenborg Revision AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →