PAPUGAS Byggservice AB, nyckeltal och bokslut
556543-4700 · Aktiebolag · SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
Omsättningen minskade 0 % till 2,3 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 2 %, soliditeten 23 %, 3 anställda i snitt.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 0,1 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 2,3 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 23,5 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 23,5 % | 17,8 % | 15,3 % | 14,8 % | 19,8 % | 22,1 % | 17,2 % |
| Rörelsemarginal | 2,3 % | 2,4 % | 0,9 % | 1,0 % | 0,4 % | 0,6 % | 1,6 % |
| Vinstmarginal | 0,4 % | 0,8 % | −0,8 % | 0,3 % | 0,2 % | 0,2 % | 0,8 % |
| Kassalikviditet | 1,11 | 0,88 | 0,84 | 0,85 | 0,82 | 0,91 | 1,61 |
| Skuldsättningsgrad | 3,26 | 4,61 | 5,53 | 5,74 | 4,04 | 3,53 | 4,82 |
| Avkastning eget kapital | 11,3 % | 23,4 % | −20,8 % | 11,2 % | 6,2 % | 6,1 % | 27,4 % |
| Avkastning totalt kapital | 15,9 % | 13,3 % | 3,7 % | 5,6 % | 2,4 % | 4,2 % | 8,9 % |
| Personalkostnad / anställd | 435 086 kr | 387 155 kr | 278 293 kr | 447 461 kr | 378 083 kr | 305 856 kr | 339 777 kr |
| Omsättning / anställd | 755 364 kr | 756 378 kr | 601 354 kr | 1 011 767 kr | 795 378 kr | 858 643 kr | 935 856 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 17 068 kr | 18 488 kr | 5 403 kr | 10 064 kr | 3 101 kr | 5 021 kr | 14 559 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 454 231 kr | 408 523 kr | 286 897 kr | 459 592 kr | 383 561 kr | 313 816 kr | 354 336 kr |
| EBITDA | 57 435 kr | 64 105 kr | 25 810 kr | 36 393 kr | 16 434 kr | 23 879 kr | 43 676 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 2 266 091 kr | 2 269 134 kr | 1 804 062 kr | 3 035 300 kr | 2 386 134 kr | 2 575 928 kr | 2 807 568 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 22 659 kr | 0 kr | 47 325 kr | 26 765 kr | 29 964 kr | 2 807 568 kr |
| Personalkostnader | 1 305 259 kr | 1 161 465 kr | 834 880 kr | 1 342 383 kr | 1 134 250 kr | 917 568 kr | 1 019 332 kr |
| Av- och nedskrivningar | 6 230 kr | 8 640 kr | 9 600 kr | 6 200 kr | 7 130 kr | 8 815 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 51 205 kr | 55 465 kr | 16 210 kr | 30 193 kr | 9 304 kr | 15 064 kr | 43 676 kr |
| Räntekostnader | 42 666 kr | 38 112 kr | 30 090 kr | 21 163 kr | 4 493 kr | 10 261 kr | 20 578 kr |
| Resultat efter fin. poster | 8 539 kr | 17 353 kr | −13 880 kr | 9 030 kr | 4 811 kr | 4 803 kr | 23 098 kr |
| Skatt | 7 239 kr | 9 937 kr | 0 kr | 5 891 kr | 6 456 kr | 10 175 kr | 7 244 kr |
| Årets resultat | 1 300 kr | 7 416 kr | −13 880 kr | 3 139 kr | −1 645 kr | −5 372 kr | 15 854 kr |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 321 821 kr | 416 214 kr | 435 905 kr | 543 410 kr | 390 797 kr | 358 725 kr | 491 298 kr |
| Anläggningstillgångar | 24 935 kr | 77 765 kr | 86 405 kr | 96 005 kr | 64 205 kr | 71 335 kr | 21 149 kr |
| Omsättningstillgångar | 296 886 kr | 338 449 kr | 349 500 kr | 447 405 kr | 326 592 kr | 287 390 kr | 470 149 kr |
| Varulager | 24 250 kr | 36 860 kr | 40 740 kr | 54 320 kr | 69 000 kr | 33 500 kr | 9 700 kr |
| Kassa och bank | 79 976 kr | 185 397 kr | 168 782 kr | 171 468 kr | 77 304 kr | 98 606 kr | 147 592 kr |
| Eget kapital | 75 479 kr | 74 179 kr | 66 763 kr | 80 643 kr | 77 504 kr | 79 149 kr | 84 391 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | −25 821 kr | −33 237 kr | −19 357 kr | −22 496 kr | −20 851 kr | −15 479 kr | −31 463 kr |
| Långfristiga skulder | , | , | , | , | , | , | 120 600 kr |
| Kortfristiga skulder | 246 342 kr | 342 035 kr | 369 142 kr | 462 767 kr | 313 293 kr | 279 576 kr | 286 307 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2017 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför PAPUGAS Byggservice AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →