Prefab Construction i Getinge Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556543-3272 · Aktiebolag · SNI 43999 Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
Omsättningen växte 31 % till 196,1 mkr 2024. Rörelsemarginalen var 17 %, soliditeten 41 %, 17 anställda i snitt.
3 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 30,6 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 17,4 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 40,9 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Senaste digitala bokslutet avser 2024-12-31. Bolaget kan ha lämnat in på papper.
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||
| Soliditet | 40,9 % | 29,4 % | 16,4 % |
| Rörelsemarginal | 17,4 % | 14,6 % | 6,3 % |
| Vinstmarginal | 17,6 % | 15,0 % | 6,4 % |
| Kassalikviditet | 2,55 | 1,82 | 1,41 |
| Skuldsättningsgrad | 0,95 | 1,84 | 4,25 |
| Avkastning eget kapital | 82,9 % | 107,7 % | 97,6 % |
| Avkastning totalt kapital | 33,9 % | 31,6 % | 16,1 % |
| Personalkostnad / anställd | 971 427 kr | 958 989 kr | 824 201 kr |
| Omsättning / anställd | 11 536 020 kr | 11 548 442 kr | 9 507 735 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 2 004 651 kr | 1 690 912 kr | 602 111 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 2 991 939 kr | 2 672 370 kr | 1 436 332 kr |
| EBITDA | 34 348 707 kr | 22 273 954 kr | 7 345 578 kr |
| Resultat | |||
| Nettoomsättning | 196 112 337 kr | 150 129 744 kr | 114 092 825 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 165 792 kr | 95 967 kr | 105 636 kr |
| Personalkostnader | 16 514 257 kr | 12 466 853 kr | 9 890 407 kr |
| Av- och nedskrivningar | 269 638 kr | 292 096 kr | 120 250 kr |
| Rörelseresultat | 34 079 069 kr | 21 981 858 kr | 7 225 328 kr |
| Räntekostnader | 28 507 kr | 2 874 kr | 15 194 kr |
| Resultat efter fin. poster | 34 450 983 kr | 22 516 418 kr | 7 252 916 kr |
| Skatt | 5 482 092 kr | 3 542 944 kr | 1 149 813 kr |
| Årets resultat | 20 668 891 kr | 13 473 474 kr | 4 303 103 kr |
| Utdelning (beslutad) | 20 000 000 kr | , | , |
| Balans | |||
| Summa tillgångar | 101 649 785 kr | 71 158 132 kr | 45 180 234 kr |
| Anläggningstillgångar | 795 272 kr | 861 674 kr | 664 728 kr |
| Omsättningstillgångar | 100 854 513 kr | 70 296 458 kr | 44 515 506 kr |
| Varulager | 105 376 kr | 179 424 kr | , |
| Kassa och bank | 12 343 365 kr | 28 210 594 kr | 6 212 661 kr |
| Eget kapital | 41 571 916 kr | 20 903 025 kr | 7 429 551 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 20 783 025 kr | 7 309 551 kr | 3 006 448 kr |
| Kortfristiga skulder | 39 442 246 kr | 38 555 107 kr | 31 550 683 kr |
| Personal | |||
| Medelantal anställda | 17 | 13 | 12 |
| Löner övriga anställda | 10 166 536 kr | 7 615 106 kr | 5 078 669 kr |
| Sociala kostnader | 3 380 555 kr | 2 455 083 kr | 2 208 201 kr |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Prefab Construction i Getinge Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →