CiMi Collection AB, nyckeltal och bokslut
556543-2209 · Aktiebolag · SNI 47712 Detaljhandel via internet eller postorder med kläder
Omsättningen minskade 59 % till 249 tkr 2025. Rörelsemarginalen var -23 %, soliditeten 65 %.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 58,7 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -22,9 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 64,7 %.
- Stabilitet1 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Soliditeten föll från 89,7 % till 64,7 %.
- Omsättningen har minskat varje år sedan 2023.
- Årets resultat 2025 var negativt.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 64,7 % | 89,7 % | 37,7 % | 45,9 % | 31,6 % | 25,3 % | 15,1 % |
| Rörelsemarginal | −22,9 % | 99,7 % | −7,6 % | 11,4 % | 2,5 % | 19,9 % | −32,9 % |
| Vinstmarginal | −22,5 % | 100,4 % | −7,7 % | 11,0 % | 1,7 % | 18,5 % | −32,9 % |
| Kassalikviditet | 2,43 | 8,42 | 3,91 | 4,82 | 3,80 | 2,04 | 2,02 |
| Skuldsättningsgrad | 0,54 | 0,11 | 1,65 | 1,18 | 2,17 | 2,96 | 5,63 |
| Avkastning eget kapital | −10,4 % | 76,7 % | −33,6 % | 49,5 % | 6,7 % | 47,9 % | −243,9 % |
| Avkastning totalt kapital | −6,7 % | 69,3 % | −11,8 % | 23,5 % | 3,2 % | 13,0 % | −36,7 % |
| EBITDA | −57 020 kr | 599 987 kr | −60 899 kr | 125 128 kr | 12 313 kr | 59 569 kr | −140 644 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 248 656 kr | 601 947 kr | 803 711 kr | 1 102 249 kr | 490 349 kr | 299 195 kr | 445 081 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 380 005 kr | 1 042 kr | 97 kr | 0 kr | 20 295 kr | −25 kr |
| Personalkostnader | 21 047 kr | 3 066 kr | 4 012 kr | 6 132 kr | 1 216 kr | 316 kr | 2 593 kr |
| Av- och nedskrivningar | , | , | , | , | , | 0 kr | 5 762 kr |
| Rörelseresultat | −57 020 kr | 599 987 kr | −60 899 kr | 125 128 kr | 12 313 kr | 59 569 kr | −146 406 kr |
| Räntekostnader | 147 kr | 4 140 kr | 4 300 kr | 4 204 kr | 4 208 kr | 4 300 kr | 234 kr |
| Resultat efter fin. poster | −55 885 kr | 604 284 kr | −61 521 kr | 121 043 kr | 8 249 kr | 55 270 kr | −146 640 kr |
| Årets resultat | −55 885 kr | 604 284 kr | −61 521 kr | 121 043 kr | 8 249 kr | 55 270 kr | −146 640 kr |
| Utdelning (beslutad) | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | , | , | , |
| Återbetalt aktieägartillskott | , | 193 400 kr | , | , | , | , | , |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 831 259 kr | 877 429 kr | 486 159 kr | 533 532 kr | 391 585 kr | 456 562 kr | 398 812 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 831 259 kr | 877 429 kr | 486 159 kr | 533 532 kr | 391 585 kr | 456 562 kr | 398 812 kr |
| Varulager | 120 000 kr | 120 000 kr | 120 000 kr | 150 000 kr | 169 000 kr | 188 000 kr | 137 000 kr |
| Kassa och bank | 525 222 kr | 719 797 kr | 174 907 kr | 207 649 kr | 168 255 kr | 234 228 kr | 217 293 kr |
| Eget kapital | 538 156 kr | 787 442 kr | 183 158 kr | 244 679 kr | 123 636 kr | 115 387 kr | 60 117 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 474 042 kr | 63 158 kr | 124 679 kr | 3 636 kr | −4 613 kr | −59 883 kr | 86 757 kr |
| Långfristiga skulder | , | 0 kr | 209 324 kr | 209 324 kr | 209 324 kr | 209 324 kr | 209 324 kr |
| Kortfristiga skulder | 293 103 kr | 89 987 kr | 93 677 kr | 79 529 kr | 58 625 kr | 131 851 kr | 129 371 kr |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför CiMi Collection AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →