L. Sörensens Stålfrakt AB, nyckeltal och bokslut

556541-7911 · Aktiebolag · SNI 49410 Vägtransport, godstrafik

Omsättningen minskade 96 % till 413 tkr 2025. Rörelsemarginalen var 356 %, soliditeten 42 %, 1 anställda i snitt.

2 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar

Ur senaste bokslutet

Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.

  • TillväxtOmsättningen minskade 95,9 % mot föregående år.
  • LönsamhetRörelsemarginal 355,9 %.
  • Finansiell styrkaSoliditet 41,9 %.
  • Stabilitet2 av 2 senaste åren med vinst.

Övriga noteringar ur bokslutet

  • Soliditeten föll från 62,7 % till 41,9 %.
L. Sörensens Stålfrakt AB: nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal20252024
Nyckeltal
Soliditet41,9 %62,7 %
Rörelsemarginal355,9 %37,4 %
Vinstmarginal411,9 %37,9 %
Kassalikviditet12,1314,76
Skuldsättningsgrad0,750,25
Avkastning eget kapital52,2 %64,9 %
Avkastning totalt kapital21,9 %40,7 %
Personalkostnad / anställd532 040 kr545 122 kr
Omsättning / anställd413 045 kr1 266 860 kr
Rörelseresultat / anställd1 469 848 kr473 573 kr
Förädlingsvärde / anställd2 611 283 kr1 045 600 kr
EBITDA2 079 243 kr4 003 826 kr
Resultat
Nettoomsättning413 045 kr10 134 880 kr
Övriga rörelseintäkter2 779 815 kr1 737 127 kr
Personalkostnader532 040 kr4 360 977 kr
Av- och nedskrivningar609 395 kr215 241 kr
Rörelseresultat1 469 848 kr3 788 585 kr
Räntekostnader1 201 kr1 846 kr
Resultat efter fin. poster1 701 472 kr3 844 623 kr
Skatt359 564 kr700 189 kr
Årets resultat1 341 908 kr2 657 259 kr
Utdelning (beslutad),1 000 000 kr
Utdelning (utbetald)4 000 000 kr,
Balans
Summa tillgångar7 784 398 kr9 441 005 kr
Anläggningstillgångar2 140 010 kr412 590 kr
Omsättningstillgångar5 644 388 kr9 028 415 kr
Kassa och bank3 366 302 kr8 070 960 kr
Eget kapital3 261 779 kr5 919 871 kr
Aktiekapital100 000 kr100 000 kr
Balanserat resultat1 812 871 kr3 155 612 kr
Långfristiga skulder1 991 096 kr843 318 kr
Kortfristiga skulder465 338 kr611 631 kr
Personal
Medelantal anställda18

Källdokument

Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.

Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.

Jämför L. Sörensens Stålfrakt AB med andra

Hela ligan: Åkerier →Bevaka L. Sörensens Stålfrakt AB →

Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →