Fröks Trafik Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556541-5220 · Aktiebolag · Lugnvik I Kramfors · SNI 49410 Vägtransport, godstrafik
Omsättningen växte 16 % till 4,8 mkr 2026. Rörelsemarginalen var 6 %, soliditeten 8 %, 2 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 16,2 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 5,7 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 8,2 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Soliditeten var 8,2 %, tunn buffert mot förluster.
- Årets resultat 2026 var negativt.
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 8,2 % | 9,9 % | 13,1 % | 16,2 % | 23,0 % | 27,1 % |
| Rörelsemarginal | 5,7 % | 12,1 % | 10,7 % | 8,1 % | 11,1 % | 16,5 % |
| Vinstmarginal | 2,8 % | 7,4 % | 9,1 % | 7,5 % | 10,4 % | 15,4 % |
| Kassalikviditet | 0,73 | 0,67 | 1,06 | 1,24 | 0,86 | 0,61 |
| Skuldsättningsgrad | 7,60 | 6,46 | 4,20 | 2,73 | 2,35 | 2,02 |
| Avkastning eget kapital | 29,0 % | 52,0 % | 89,4 % | 95,9 % | 68,4 % | 78,5 % |
| Avkastning totalt kapital | 4,8 % | 8,5 % | 13,8 % | 16,9 % | 16,8 % | 23,2 % |
| Personalkostnad / anställd | 470 144 kr | 518 568 kr | 601 809 kr | 1 020 186 kr | 544 600 kr | 361 711 kr |
| Omsättning / anställd | 2 402 587 kr | 3 306 838 kr | 5 523 213 kr | 6 520 303 kr | 2 504 538 kr | 1 981 408 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 137 948 kr | 399 590 kr | 589 600 kr | 531 079 kr | 276 902 kr | 326 429 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 965 750 kr | 1 459 748 kr | 1 676 695 kr | 2 089 770 kr | 1 070 207 kr | 928 617 kr |
| EBITDA | 991 212 kr | 1 176 475 kr | 1 074 886 kr | 1 069 584 kr | 1 051 214 kr | 1 133 812 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 4 805 173 kr | 4 133 548 kr | 5 523 213 kr | 6 520 303 kr | 5 009 075 kr | 3 962 815 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 114 900 kr | 4 133 548 kr | 0 kr | 45 kr | 51 043 kr | 55 199 kr |
| Personalkostnader | 940 287 kr | 648 210 kr | 601 809 kr | 1 020 186 kr | 1 089 200 kr | 723 421 kr |
| Av- och nedskrivningar | 715 317 kr | 676 987 kr | 485 286 kr | 538 505 kr | 497 410 kr | 480 955 kr |
| Rörelseresultat | 275 895 kr | 499 488 kr | 589 600 kr | 531 079 kr | 553 804 kr | 652 857 kr |
| Räntekostnader | 139 467 kr | 195 502 kr | 88 210 kr | 42 149 kr | 34 652 kr | 55 368 kr |
| Resultat efter fin. poster | 136 686 kr | 304 421 kr | 504 247 kr | 488 930 kr | 519 152 kr | 610 569 kr |
| Skatt | 222 kr | 33 606 kr | 79 691 kr | 1 314 kr | 47 621 kr | 82 711 kr |
| Årets resultat | −13 536 kr | 120 815 kr | 304 556 kr | 616 kr | 231 531 kr | 287 858 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | 100 000 kr | 100 000 kr | 250 000 kr | 250 000 kr | 250 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | 100 000 kr | 100 000 kr | 250 000 kr | 250 000 kr | 250 000 kr | , |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 5 722 786 kr | 5 881 252 kr | 4 302 342 kr | 3 148 097 kr | 3 302 598 kr | 2 868 250 kr |
| Anläggningstillgångar | 4 656 452 kr | 5 150 569 kr | 2 860 156 kr | 1 921 641 kr | 2 202 754 kr | 2 240 164 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 066 334 kr | 730 683 kr | 1 442 186 kr | 1 226 456 kr | 1 099 844 kr | 628 086 kr |
| Varulager | , | , | 0 kr | 19 713 kr | , | , |
| Kassa och bank | 310 268 kr | 312 770 kr | 10 936 kr | 334 936 kr | 61 287 kr | 279 398 kr |
| Eget kapital | 471 547 kr | 585 083 kr | 564 268 kr | 509 712 kr | 759 096 kr | 777 565 kr |
| Aktiekapital | 102 000 kr | 102 000 kr | 102 000 kr | 102 000 kr | 102 000 kr | 102 000 kr |
| Balanserat resultat | 362 683 kr | 341 868 kr | 137 312 kr | 386 696 kr | 405 165 kr | 367 307 kr |
| Långfristiga skulder | 2 121 094 kr | 2 683 909 kr | 1 004 261 kr | 417 255 kr | 510 679 kr | 546 581 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 463 145 kr | 1 095 260 kr | 1 366 813 kr | 974 130 kr | 1 272 823 kr | 1 024 104 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 2 | 1,25 | 1 | 1 | 2 | 2 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2026 ↗
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Fröks Trafik Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →