Jägers Redovisning & Försäljning AB, nyckeltal och bokslut
556540-1154 · Aktiebolag · SNI 47121 Annan varuhus- eller stormarknadshandel
Omsättningen minskade 20 % till 421 tkr 2026. Rörelsemarginalen var 71 %, soliditeten 50 %.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 20,3 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 71,2 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 50,4 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 50,4 % | 37,8 % | 67,4 % | 61,0 % | 50,3 % | −35,8 % |
| Rörelsemarginal | 71,2 % | 77,8 % | 80,0 % | 99,7 % | 98,1 % | 84,1 % |
| Vinstmarginal | 66,9 % | 78,1 % | 80,9 % | 99,8 % | 98,1 % | 84,1 % |
| Kassalikviditet | 3,65 | 8,54 | 3,07 | 2,75 | 2,98 | 2,12 |
| Skuldsättningsgrad | 0,98 | 1,64 | 0,48 | 0,64 | 0,99 | −3,80 |
| Avkastning eget kapital | 32,9 % | 65,2 % | 62,5 % | 96,7 % | 135,7 % | −188,1 % |
| Avkastning totalt kapital | 17,7 % | 25,0 % | 42,3 % | 59,0 % | 68,3 % | 67,3 % |
| EBITDA | 394 970 kr | 505 837 kr | 312 192 kr | 438 750 kr | 294 335 kr | 52 800 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 420 500 kr | 527 399 kr | 390 000 kr | 440 000 kr | 300 000 kr | 62 800 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 420 500 kr | 527 399 kr | 390 000 kr | 440 000 kr | 300 000 kr | 62 800 kr |
| Av- och nedskrivningar | 95 516 kr | 95 516 kr | , | , | , | , |
| Rörelseresultat | 299 454 kr | 410 321 kr | 312 192 kr | 438 750 kr | 294 335 kr | 52 800 kr |
| Räntekostnader | 18 947 kr | 6 220 kr | 803 kr | 200 kr | , | , |
| Resultat efter fin. poster | 281 427 kr | 411 708 kr | 315 629 kr | 438 950 kr | 294 335 kr | 52 800 kr |
| Skatt | 57 972 kr | 84 810 kr | 65 017 kr | 90 423 kr | 60 631 kr | 11 299 kr |
| Årets resultat | 223 455 kr | 326 898 kr | 250 612 kr | 348 527 kr | 233 704 kr | 41 501 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | , | 200 000 kr | 200 000 kr | 100 000 kr | , |
| Utdelning (utbetald) | , | 200 000 kr | 200 000 kr | 100 000 kr | , | , |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 1 696 901 kr | 1 670 079 kr | 748 569 kr | 744 785 kr | 431 031 kr | 78 500 kr |
| Anläggningstillgångar | 764 484 kr | 860 000 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 932 417 kr | 810 079 kr | 748 569 kr | 744 785 kr | 431 031 kr | 78 500 kr |
| Kassa och bank | 757 578 kr | 591 128 kr | 628 551 kr | 706 061 kr | 232 231 kr | 53 500 kr |
| Eget kapital | 855 120 kr | 631 665 kr | 504 768 kr | 454 156 kr | 216 929 kr | −28 074 kr |
| Aktiekapital | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr |
| Balanserat resultat | 431 665 kr | 104 767 kr | 54 156 kr | −94 371 kr | −216 775 kr | −269 575 kr |
| Långfristiga skulder | 586 094 kr | 943 563 kr | 0 kr | 19 575 kr | 69 575 kr | 69 575 kr |
| Kortfristiga skulder | 255 687 kr | 94 851 kr | 243 801 kr | 271 054 kr | 144 527 kr | 36 999 kr |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2026 ↗
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Jägers Redovisning & Försäljning AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →