Hjalmars El AB, nyckeltal och bokslut
556538-6355 · Aktiebolag · SNI 43210 Elinstallationer
Omsättningen minskade 37 % till 197 tkr 2025. Rörelsemarginalen var -24 %, soliditeten 43 %, 1 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 36,9 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -23,6 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 43,1 %.
- Stabilitet0 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Soliditeten föll från 68,3 % till 43,1 %.
- Omsättningen har minskat varje år sedan 2023.
- Årets resultat 2025 var negativt.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 43,1 % | 68,3 % | 77,8 % | 82,6 % | 69,0 % | 69,2 % |
| Rörelsemarginal | −23,6 % | −19,7 % | −18,1 % | −77,6 % | −2,6 % | −23,1 % |
| Vinstmarginal | −20,5 % | −9,4 % | −17,2 % | −77,0 % | −2,4 % | −22,9 % |
| Kassalikviditet | 0,46 | 1,08 | 0,87 | 2,02 | 2,17 | 6,85 |
| Skuldsättningsgrad | 1,32 | 0,46 | 0,29 | 0,21 | 0,36 | 0,19 |
| Avkastning eget kapital | −13,2 % | −5,4 % | −8,6 % | −15,6 % | −0,8 % | −7,1 % |
| Avkastning totalt kapital | −5,7 % | −3,7 % | −6,7 % | −12,9 % | −0,6 % | −4,9 % |
| Personalkostnad / anställd | 164 094 kr | 225 714 kr | , | 213 345 kr | 231 197 kr | 269 911 kr |
| Omsättning / anställd | 196 886 kr | 311 987 kr | , | 208 885 kr | 447 104 kr | 401 515 kr |
| Rörelseresultat / anställd | −46 367 kr | −61 553 kr | , | −162 176 kr | −11 826 kr | −92 596 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 117 727 kr | 164 161 kr | , | 98 208 kr | 266 411 kr | 228 274 kr |
| EBITDA | −46 367 kr | −61 553 kr | −66 534 kr | −115 137 kr | 35 214 kr | −41 637 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 196 886 kr | 311 987 kr | 389 703 kr | 208 885 kr | 447 104 kr | 401 515 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 263 kr | 1 047 kr | 937 kr | 899 kr | 1 570 kr | 401 515 kr |
| Personalkostnader | 164 094 kr | 225 714 kr | 265 095 kr | 213 345 kr | 231 197 kr | 269 911 kr |
| Av- och nedskrivningar | , | 0 kr | 3 920 kr | 47 039 kr | 47 040 kr | 50 959 kr |
| Rörelseresultat | −46 367 kr | −61 553 kr | −70 454 kr | −162 176 kr | −11 826 kr | −92 596 kr |
| Räntekostnader | 4 kr | , | 0 kr | 76 kr | 0 kr | 751 kr |
| Resultat efter fin. poster | −40 300 kr | −29 343 kr | −66 965 kr | −160 914 kr | −10 507 kr | −91 978 kr |
| Skatt | , | , | , | 0 kr | 42 693 kr | 8 750 kr |
| Årets resultat | −40 300 kr | −29 343 kr | −66 965 kr | −40 926 kr | 152 900 kr | 29 115 kr |
| Utdelning (beslutad) | 50 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 190 000 kr | 190 000 kr | 190 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | 200 000 kr | 200 000 kr | 190 000 kr | 190 000 kr | 190 000 kr | 170 000 kr |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 711 193 kr | 799 982 kr | 997 505 kr | 1 251 013 kr | 1 832 672 kr | 1 878 793 kr |
| Anläggningstillgångar | 520 000 kr | 520 000 kr | 800 000 kr | 803 920 kr | 850 959 kr | 147 999 kr |
| Omsättningstillgångar | 191 193 kr | 279 982 kr | 197 505 kr | 447 093 kr | 981 713 kr | 1 730 794 kr |
| Varulager | 5 557 kr | 5 945 kr | 5 306 kr | 6 137 kr | 7 238 kr | 7 390 kr |
| Kassa och bank | 95 538 kr | 190 592 kr | 144 685 kr | 411 304 kr | 940 140 kr | 1 716 973 kr |
| Eget kapital | 306 340 kr | 546 640 kr | 775 983 kr | 1 032 947 kr | 1 263 874 kr | 1 300 974 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 226 640 kr | 455 983 kr | 722 948 kr | 953 873 kr | 990 974 kr | 1 151 859 kr |
| Kortfristiga skulder | 404 853 kr | 253 342 kr | 221 522 kr | 218 066 kr | 448 810 kr | 251 731 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | , | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Hjalmars El AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →