Nymans Holding Fastigheter AB, nyckeltal och bokslut
556538-5415 · Aktiebolag · SNI 68320 Annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag
Omsättningen växte 186 % till 512 tkr 2025. Rörelsemarginalen var 14 %, soliditeten 34 %.
5 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 186,4 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 13,8 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 34,3 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||
| Soliditet | 34,3 % | 30,6 % | 29,0 % | 28,2 % | 24,6 % |
| Rörelsemarginal | 13,8 % | 3,0 % | −66,5 % | 33,1 % | 140,8 % |
| Vinstmarginal | 13,9 % | 3,5 % | −64,5 % | 32,2 % | 140,8 % |
| Kassalikviditet | 0,34 | 0,23 | 0,20 | 0,17 | 0,16 |
| Skuldsättningsgrad | 1,86 | 2,27 | 2,45 | 2,45 | 2,95 |
| Avkastning eget kapital | 19,7 % | 1,9 % | −6,3 % | 9,5 % | 45,3 % |
| Avkastning totalt kapital | 6,8 % | 0,6 % | −1,8 % | 2,7 % | 11,1 % |
| EBITDA | 125 123 kr | 59 852 kr | 34 050 kr | 85 169 kr | 217 929 kr |
| Resultat | |||||
| Nettoomsättning | 512 469 kr | 178 907 kr | 30 825 kr | 92 607 kr | 93 407 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 22 510 kr | 178 907 kr | 184 160 kr | 179 560 kr | 371 740 kr |
| Av- och nedskrivningar | 54 193 kr | 54 546 kr | 54 546 kr | 54 546 kr | 86 379 kr |
| Rörelseresultat | 70 930 kr | 5 306 kr | −20 496 kr | 30 623 kr | 131 550 kr |
| Räntekostnader | 41 kr | 1 kr | 568 kr | 882 kr | 72 kr |
| Resultat efter fin. poster | 71 381 kr | 6 175 kr | −19 894 kr | 29 780 kr | 131 478 kr |
| Skatt | 10 996 kr | 1 091 kr | 0 kr | 6 186 kr | 19 931 kr |
| Årets resultat | 42 885 kr | 5 084 kr | 106 kr | 23 594 kr | 79 547 kr |
| Utdelning (beslutad) | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | , |
| Balans | |||||
| Summa tillgångar | 1 054 505 kr | 1 044 865 kr | 1 084 504 kr | 1 115 050 kr | 1 180 154 kr |
| Anläggningstillgångar | 824 056 kr | 878 249 kr | 932 795 kr | 987 342 kr | 1 041 888 kr |
| Omsättningstillgångar | 230 449 kr | 166 616 kr | 151 709 kr | 127 708 kr | 138 266 kr |
| Kassa och bank | 61 823 kr | 31 382 kr | 11 354 kr | 65 086 kr | 48 066 kr |
| Eget kapital | 362 191 kr | 319 306 kr | 314 222 kr | 314 116 kr | 290 522 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 199 306 kr | 194 222 kr | 194 116 kr | 170 522 kr | 90 975 kr |
| Kortfristiga skulder | 674 814 kr | 725 559 kr | 770 282 kr | 768 934 kr | 857 632 kr |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Nymans Holding Fastigheter AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →