Värmefixarna Öst AB, nyckeltal och bokslut
556537-0979 · Aktiebolag · SNI 43221 Värme- och sanitetsarbeten
Omsättningen minskade 8 % till 4 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 3 %, soliditeten 35 %, 2 anställda i snitt.
3 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 8,2 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 2,7 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 35,3 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||
| Soliditet | 35,3 % | 34,6 % | 35,0 % |
| Rörelsemarginal | 2,7 % | 2,2 % | 5,0 % |
| Vinstmarginal | 1,4 % | 0,9 % | 3,7 % |
| Kassalikviditet | 1,63 | 1,59 | 1,67 |
| Skuldsättningsgrad | 1,74 | 1,80 | 1,76 |
| Avkastning eget kapital | 5,4 % | 3,8 % | 14,6 % |
| Avkastning totalt kapital | 3,6 % | 3,4 % | 6,9 % |
| Personalkostnad / anställd | 876 167 kr | 851 612 kr | 857 127 kr |
| Omsättning / anställd | 1 988 205 kr | 2 164 730 kr | 1 870 854 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 52 825 kr | 48 332 kr | 94 274 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 955 300 kr | 926 252 kr | 986 069 kr |
| EBITDA | 158 266 kr | 149 280 kr | 257 884 kr |
| Resultat | |||
| Nettoomsättning | 3 976 410 kr | 4 329 460 kr | 3 741 708 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 893 kr | 6 768 kr | 81 551 kr |
| Personalkostnader | 1 752 334 kr | 1 703 224 kr | 1 714 253 kr |
| Av- och nedskrivningar | 52 616 kr | 52 616 kr | 69 336 kr |
| Rörelseresultat | 105 650 kr | 96 664 kr | 188 548 kr |
| Räntekostnader | 50 899 kr | 59 654 kr | 48 823 kr |
| Resultat efter fin. poster | 55 464 kr | 37 508 kr | 139 800 kr |
| Skatt | 12 454 kr | 9 478 kr | 30 492 kr |
| Årets resultat | 43 010 kr | 28 030 kr | 109 308 kr |
| Utdelning (beslutad) | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Balans | |||
| Summa tillgångar | 2 919 962 kr | 2 860 553 kr | 2 742 850 kr |
| Anläggningstillgångar | 1 133 728 kr | 1 186 344 kr | 1 238 960 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 786 234 kr | 1 674 209 kr | 1 503 890 kr |
| Varulager | 141 830 kr | 172 031 kr | 154 430 kr |
| Kassa och bank | 1 008 555 kr | 616 220 kr | 468 277 kr |
| Eget kapital | 1 031 470 kr | 988 460 kr | 960 430 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 868 460 kr | 840 430 kr | 731 122 kr |
| Långfristiga skulder | 792 000 kr | 837 600 kr | 883 200 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 006 492 kr | 944 493 kr | 809 220 kr |
| Personal | |||
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Värmefixarna Öst AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →