Intermontage i Bromölla AB, nyckeltal och bokslut
556536-9252 · Aktiebolag · Bromölla · SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
Omsättningen växte 15 % till 46,5 mkr 2024. Rörelsemarginalen var 16 %, soliditeten 65 %, 21 anställda i snitt.
5 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 14,9 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 16,4 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 64,5 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Senaste digitala bokslutet avser 2024-12-31. Bolaget kan ha lämnat in på papper.
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||
| Soliditet | 64,5 % | 48,7 % | 46,9 % | 40,1 % | 47,7 % |
| Rörelsemarginal | 16,4 % | 14,1 % | 23,4 % | 4,7 % | 8,6 % |
| Vinstmarginal | 16,5 % | 14,8 % | 23,1 % | 5,7 % | 8,6 % |
| Kassalikviditet | 2,62 | 1,73 | 1,76 | 1,67 | 2,27 |
| Skuldsättningsgrad | 0,39 | 0,87 | 0,94 | 1,06 | 0,66 |
| Avkastning eget kapital | 57,2 % | 51,9 % | 108,1 % | 33,4 % | 44,3 % |
| Avkastning totalt kapital | 37,4 % | 25,3 % | 50,7 % | 13,5 % | 21,2 % |
| Personalkostnad / anställd | 710 616 kr | 677 372 kr | 568 786 kr | 589 157 kr | 538 407 kr |
| Omsättning / anställd | 2 213 499 kr | 2 023 264 kr | 2 332 658 kr | 1 631 345 kr | 1 437 373 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 362 706 kr | 285 878 kr | 545 927 kr | 76 696 kr | 123 683 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 1 073 847 kr | 966 489 kr | 1 115 139 kr | 666 355 kr | 662 946 kr |
| EBITDA | 7 627 848 kr | 5 782 342 kr | 12 019 762 kr | 1 543 964 kr | 2 490 770 kr |
| Resultat | |||||
| Nettoomsättning | 46 483 481 kr | 40 465 273 kr | 51 318 468 kr | 32 626 893 kr | 28 747 453 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 346 189 kr | 1 145 507 kr | 1 054 171 kr | 1 211 256 kr | 808 250 kr |
| Personalkostnader | 14 922 937 kr | 13 547 433 kr | 12 513 295 kr | 11 783 139 kr | 10 768 144 kr |
| Av- och nedskrivningar | 11 015 kr | 64 791 kr | 9 358 kr | 10 037 kr | 17 106 kr |
| Rörelseresultat | 7 616 833 kr | 5 717 551 kr | 12 010 404 kr | 1 533 927 kr | 2 473 664 kr |
| Räntekostnader | 101 967 kr | 3 188 kr | 3 386 kr | 8 571 kr | 10 119 kr |
| Resultat efter fin. poster | 7 670 988 kr | 5 995 581 kr | 11 865 888 kr | 1 843 687 kr | 2 473 436 kr |
| Skatt | 1 678 537 kr | 1 278 693 kr | 2 580 601 kr | 410 673 kr | 552 280 kr |
| Årets resultat | 5 983 574 kr | 4 703 702 kr | 9 585 539 kr | 1 439 951 kr | 1 906 578 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | 1 500 000 kr | 1 500 000 kr | 1 500 000 kr | 1 500 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | 4 125 000 kr | 4 125 000 kr | , | , | , |
| Balans | |||||
| Summa tillgångar | 20 795 260 kr | 23 719 359 kr | 23 414 236 kr | 13 765 482 kr | 11 699 273 kr |
| Anläggningstillgångar | 6 406 720 kr | 5 661 692 kr | 4 536 619 kr | 3 229 877 kr | 2 638 200 kr |
| Omsättningstillgångar | 14 388 540 kr | 18 057 667 kr | 18 877 617 kr | 10 535 605 kr | 9 061 073 kr |
| Varulager | 609 837 kr | 662 436 kr | 690 921 kr | 796 056 kr | 625 621 kr |
| Kassa och bank | 8 185 923 kr | 12 745 904 kr | 11 330 344 kr | 3 462 347 kr | 4 729 308 kr |
| Eget kapital | 13 416 674 kr | 11 558 100 kr | 10 979 398 kr | 5 518 859 kr | 5 578 908 kr |
| Aktiekapital | 102 000 kr | 102 000 kr | 102 000 kr | 102 000 kr | 102 000 kr |
| Balanserat resultat | 7 311 100 kr | 6 732 398 kr | 1 271 859 kr | 3 956 908 kr | 3 550 330 kr |
| Kortfristiga skulder | 5 251 388 kr | 10 042 938 kr | 10 329 703 kr | 5 841 236 kr | 3 708 041 kr |
| Personal | |||||
| Medelantal anställda | 21 | 20 | 22 | 20 | 20 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Intermontage i Bromölla AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →