Mälardalens Radiokommunikation AB, nyckeltal och bokslut
556535-1300 · Aktiebolag · SNI 49410 Vägtransport, godstrafik
Omsättningen minskade 9 % till 3,8 mkr 2024. Rörelsemarginalen var 9 %, soliditeten 56 %, 2 anställda i snitt.
3 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 8,8 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 9,2 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 55,9 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Senaste digitala bokslutet avser 2024-12-31. Bolaget kan ha lämnat in på papper.
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||
| Soliditet | 55,9 % | 44,2 % | 35,3 % |
| Rörelsemarginal | 9,2 % | 19,7 % | 6,4 % |
| Vinstmarginal | 7,1 % | 16,8 % | 4,0 % |
| Kassalikviditet | 1,56 | 1,23 | 0,82 |
| Skuldsättningsgrad | 0,79 | 1,26 | 1,83 |
| Avkastning eget kapital | 11,7 % | 33,5 % | 9,0 % |
| Avkastning totalt kapital | 8,7 % | 17,5 % | 5,1 % |
| Personalkostnad / anställd | 387 173 kr | 372 285 kr | 320 266 kr |
| Omsättning / anställd | 1 883 534 kr | 2 064 851 kr | 1 717 689 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 174 218 kr | 407 120 kr | 110 592 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 840 055 kr | 1 062 300 kr | 728 053 kr |
| EBITDA | 905 764 kr | 1 380 029 kr | 815 574 kr |
| Resultat | |||
| Nettoomsättning | 3 767 067 kr | 4 129 701 kr | 3 435 377 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 3 767 067 kr | 4 129 701 kr | 3 435 377 kr |
| Personalkostnader | 774 345 kr | 744 570 kr | 640 531 kr |
| Av- och nedskrivningar | 557 329 kr | 565 789 kr | 594 390 kr |
| Rörelseresultat | 348 435 kr | 814 240 kr | 221 184 kr |
| Räntekostnader | 90 497 kr | 124 587 kr | 84 143 kr |
| Resultat efter fin. poster | 267 515 kr | 695 821 kr | 137 138 kr |
| Skatt | 56 788 kr | 145 054 kr | 30 691 kr |
| Årets resultat | 210 727 kr | 550 767 kr | 106 447 kr |
| Utdelning (beslutad) | 100 000 kr | 0 kr | , |
| Balans | |||
| Summa tillgångar | 4 097 711 kr | 4 700 124 kr | 4 325 308 kr |
| Anläggningstillgångar | 2 555 584 kr | 3 112 913 kr | 3 546 705 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 542 127 kr | 1 587 211 kr | 778 603 kr |
| Kassa och bank | 1 079 955 kr | 923 630 kr | 327 586 kr |
| Eget kapital | 2 289 845 kr | 2 079 118 kr | 1 528 351 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 967 318 kr | 1 416 551 kr | 1 310 104 kr |
| Långfristiga skulder | 821 642 kr | 1 330 180 kr | 1 852 113 kr |
| Kortfristiga skulder | 986 224 kr | 1 290 826 kr | 944 844 kr |
| Personal | |||
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Mälardalens Radiokommunikation AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →