Erikssons Garage i Harplinge AB, nyckeltal och bokslut
556534-3067 · Aktiebolag · SNI 68202 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Omsättningen växte 17 % till 1 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 2 %, soliditeten 51 %.
5 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 16,6 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 2,4 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 51,3 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||
| Soliditet | 51,3 % | 50,3 % | 63,9 % | 48,9 % | 47,4 % |
| Rörelsemarginal | 2,4 % | 0,6 % | 0,3 % | −0,0 % | −2,4 % |
| Vinstmarginal | 1,8 % | −0,1 % | −0,4 % | −0,4 % | −3,1 % |
| Kassalikviditet | 0,58 | 0,43 | 0,55 | 0,54 | 0,44 |
| Skuldsättningsgrad | 0,95 | 0,99 | 0,57 | 1,04 | 1,11 |
| Avkastning eget kapital | 4,2 % | −0,1 % | −0,7 % | −1,5 % | −8,2 % |
| Avkastning totalt kapital | 3,2 % | 0,9 % | 0,3 % | −0,1 % | −3,0 % |
| EBITDA | 66 154 kr | 90 695 kr | 90 072 kr | 94 177 kr | 119 316 kr |
| Resultat | |||||
| Nettoomsättning | 1 004 961 kr | 861 920 kr | 634 859 kr | 1 457 789 kr | 1 090 374 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 004 961 kr | 0 kr | 9 785 kr | 1 485 677 kr | 0 kr |
| Av- och nedskrivningar | 42 163 kr | 85 824 kr | 88 149 kr | 94 789 kr | 145 704 kr |
| Rörelseresultat | 23 991 kr | 4 871 kr | 1 923 kr | −612 kr | −26 388 kr |
| Räntekostnader | 8 692 kr | 8 022 kr | 4 822 kr | 5 498 kr | 7 496 kr |
| Resultat efter fin. poster | 18 018 kr | −448 kr | −2 769 kr | −6 110 kr | −33 789 kr |
| Skatt | 3 710 kr | 5 580 kr | 12 316 kr | , | , |
| Årets resultat | 14 308 kr | 5 132 kr | 9 547 kr | −6 110 kr | −33 789 kr |
| Utdelning (beslutad) | 0 kr | 0 kr | 0 kr | , | , |
| Balans | |||||
| Summa tillgångar | 845 280 kr | 834 149 kr | 649 001 kr | 827 224 kr | 867 301 kr |
| Anläggningstillgångar | 571 149 kr | 613 312 kr | 472 301 kr | 560 450 kr | 655 239 kr |
| Omsättningstillgångar | 274 131 kr | 220 837 kr | 176 700 kr | 266 774 kr | 212 062 kr |
| Varulager | 36 976 kr | 42 750 kr | 48 044 kr | 39 974 kr | 12 086 kr |
| Kassa och bank | 119 492 kr | 84 612 kr | 67 559 kr | 112 242 kr | 84 345 kr |
| Eget kapital | 433 860 kr | 419 551 kr | 414 420 kr | 404 872 kr | 410 983 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 299 552 kr | 294 419 kr | 284 873 kr | 290 982 kr | 324 771 kr |
| Kortfristiga skulder | 411 420 kr | 414 598 kr | 234 581 kr | 422 352 kr | 456 318 kr |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Erikssons Garage i Harplinge AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →