Stengrundens Bygg Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556533-8612 · Aktiebolag · SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
Omsättningen växte 18 % till 2,2 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 5 %, soliditeten 64 %, 1 anställda i snitt.
3 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 17,8 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 5,1 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 64,0 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||
| Soliditet | 64,0 % | 70,3 % | 46,9 % |
| Rörelsemarginal | 5,1 % | 21,3 % | 7,8 % |
| Vinstmarginal | 3,9 % | 13,8 % | −4,3 % |
| Kassalikviditet | 1,91 | 4,83 | 1,38 |
| Skuldsättningsgrad | 0,56 | 0,23 | 1,13 |
| Avkastning eget kapital | 21,2 % | 58,5 % | −23,2 % |
| Avkastning totalt kapital | 15,2 % | 42,7 % | −6,3 % |
| Personalkostnad / anställd | 866 807 kr | , | 1 055 405 kr |
| Omsättning / anställd | 2 206 429 kr | , | 1 741 592 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 112 711 kr | , | 136 075 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 980 362 kr | , | 1 193 202 kr |
| EBITDA | 113 555 kr | 400 483 kr | 137 797 kr |
| Resultat | |||
| Nettoomsättning | 2 206 429 kr | 1 873 513 kr | 1 741 592 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 2 277 137 kr | 0 kr | 299 979 kr |
| Personalkostnader | 866 807 kr | 643 571 kr | 1 055 405 kr |
| Av- och nedskrivningar | 844 kr | 1 205 kr | 1 722 kr |
| Rörelseresultat | 112 711 kr | 399 278 kr | 136 075 kr |
| Räntekostnader | 10 808 kr | 10 148 kr | 31 924 kr |
| Resultat efter fin. poster | 86 995 kr | 258 506 kr | −75 261 kr |
| Skatt | 53 607 kr | 56 110 kr | , |
| Årets resultat | 118 388 kr | 117 396 kr | −75 261 kr |
| Utdelning (beslutad) | 150 000 kr | 150 000 kr | , |
| Utdelning (utbetald) | 150 000 kr | , | 300 000 kr |
| Balans | |||
| Summa tillgångar | 641 466 kr | 629 208 kr | 691 935 kr |
| Anläggningstillgångar | 1 969 kr | 2 813 kr | 4 018 kr |
| Omsättningstillgångar | 639 497 kr | 626 395 kr | 687 917 kr |
| Varulager | 197 703 kr | 133 678 kr | 181 815 kr |
| Kassa och bank | −2 771 kr | 65 035 kr | −13 968 kr |
| Eget kapital | 410 488 kr | 442 100 kr | 324 704 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 171 800 kr | 204 404 kr | 279 665 kr |
| Långfristiga skulder | , | , | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 230 978 kr | 102 108 kr | 367 231 kr |
| Personal | |||
| Medelantal anställda | 1 | , | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Stengrundens Bygg Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →