Conny Renghammar AB, nyckeltal och bokslut
556533-0924 · Aktiebolag · Halmstad · SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
Omsättningen växte 21 % till 3,4 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 5 %, soliditeten 40 %, 1 anställda i snitt.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 20,8 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 5,5 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 40,4 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 40,4 % | 40,7 % | 23,0 % | 31,6 % | 26,2 % | 42,2 % | 37,1 % |
| Rörelsemarginal | 5,5 % | 6,1 % | 10,3 % | 1,1 % | 0,7 % | 1,6 % | 0,3 % |
| Vinstmarginal | 5,4 % | 6,1 % | 10,2 % | 1,1 % | 0,6 % | 1,5 % | 0,2 % |
| Kassalikviditet | 1,44 | 1,39 | 1,72 | 3,43 | 2,51 | 1,97 | 1,59 |
| Skuldsättningsgrad | 1,02 | 1,10 | 3,13 | 2,09 | 2,73 | 1,26 | 1,69 |
| Avkastning eget kapital | 74,2 % | 59,8 % | 83,0 % | 12,2 % | 8,0 % | 20,2 % | 2,2 % |
| Avkastning totalt kapital | 30,4 % | 24,5 % | 19,3 % | 4,1 % | 2,4 % | 9,1 % | 1,2 % |
| Personalkostnad / anställd | 757 317 kr | 731 027 kr | 654 076 kr | 643 783 kr | 577 269 kr | 535 605 kr | 568 388 kr |
| Omsättning / anställd | 3 429 933 kr | 2 838 258 kr | 2 602 810 kr | 1 749 922 kr | 1 712 594 kr | 1 658 944 kr | 1 275 396 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 187 862 kr | 172 935 kr | 267 068 kr | 19 612 kr | 11 948 kr | 26 096 kr | 3 456 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 986 063 kr | 944 846 kr | 972 028 kr | 676 279 kr | 602 101 kr | 574 585 kr | 593 381 kr |
| EBITDA | 228 746 kr | 213 819 kr | 317 952 kr | 32 496 kr | 24 832 kr | 38 980 kr | 24 993 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 3 429 933 kr | 2 838 258 kr | 2 602 810 kr | 1 749 922 kr | 1 712 594 kr | 1 658 944 kr | 1 275 396 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 53 189 kr | 27 500 kr | 190 216 kr | 6 436 kr | 1 936 kr | 115 347 kr | 82 416 kr |
| Personalkostnader | 757 317 kr | 731 027 kr | 654 076 kr | 643 783 kr | 577 269 kr | 535 605 kr | 568 388 kr |
| Av- och nedskrivningar | 40 884 kr | 40 884 kr | 50 884 kr | 12 884 kr | 12 884 kr | 12 884 kr | 21 537 kr |
| Rörelseresultat | 187 862 kr | 172 935 kr | 267 068 kr | 19 612 kr | 11 948 kr | 26 096 kr | 3 456 kr |
| Räntekostnader | 2 504 kr | 1 139 kr | 2 519 kr | 1 160 kr | 1 379 kr | 1 626 kr | 1 019 kr |
| Resultat efter fin. poster | 185 358 kr | 171 796 kr | 264 581 kr | 18 452 kr | 10 569 kr | 24 470 kr | 2 437 kr |
| Skatt | 36 371 kr | 29 414 kr | 40 831 kr | , | , | , | , |
| Årets resultat | 137 573 kr | 108 555 kr | 167 904 kr | 18 707 kr | 11 283 kr | 11 968 kr | 2 437 kr |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 618 017 kr | 705 564 kr | 1 385 124 kr | 478 021 kr | 504 973 kr | 286 268 kr | 293 522 kr |
| Anläggningstillgångar | 247 148 kr | 288 032 kr | 328 916 kr | 39 800 kr | 52 684 kr | 65 568 kr | 65 952 kr |
| Omsättningstillgångar | 370 869 kr | 417 532 kr | 1 056 208 kr | 438 221 kr | 452 289 kr | 220 700 kr | 227 570 kr |
| Varulager | 7 999 kr | , | , | , | , | , | , |
| Kassa och bank | 153 853 kr | 307 870 kr | 720 018 kr | 163 508 kr | 206 713 kr | 14 239 kr | 0 kr |
| Eget kapital | 249 917 kr | 287 344 kr | 318 789 kr | 150 884 kr | 132 177 kr | 120 895 kr | 108 926 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 344 kr | 68 789 kr | 40 885 kr | 22 178 kr | 10 895 kr | −1 073 kr | −3 511 kr |
| Långfristiga skulder | 3 874 kr | 17 057 kr | 384 807 kr | 187 734 kr | 181 145 kr | 40 771 kr | 41 302 kr |
| Kortfristiga skulder | 251 606 kr | 299 957 kr | 614 149 kr | 127 870 kr | 179 863 kr | 112 100 kr | 143 294 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Conny Renghammar AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →