HEM Fastighetsmäklare Sverige AB, nyckeltal och bokslut
556533-0361 · Aktiebolag · SNI 68310 Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Omsättningen minskade 64 % till 321 tkr 2025. Rörelsemarginalen var -42 %, soliditeten 98 %, 1 anställda i snitt.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 63,6 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -41,8 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 98,1 %.
- Stabilitet1 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Årets resultat 2025 var negativt.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 98,1 % | 104,4 % | 87,4 % | 86,1 % | 87,3 % | 76,9 % | 77,1 % |
| Rörelsemarginal | −41,8 % | 35,8 % | −18,1 % | 12,0 % | −9,1 % | 20,2 % | 15,6 % |
| Vinstmarginal | −42,7 % | 35,0 % | −19,2 % | 11,7 % | −9,4 % | 18,6 % | 15,2 % |
| Kassalikviditet | 14,27 | 11,59 | 11,21 | 7,04 | 7,74 | 6,67 | 7,27 |
| Skuldsättningsgrad | 0,14 | 0,22 | 0,14 | 0,16 | 0,14 | 0,19 | 0,17 |
| Avkastning eget kapital | −9,6 % | 19,7 % | −6,8 % | 11,4 % | −7,8 % | 14,5 % | 26,5 % |
| Avkastning totalt kapital | −9,2 % | 21,0 % | −5,5 % | 10,0 % | −6,7 % | 12,1 % | 21,0 % |
| Personalkostnad / anställd | 146 861 kr | 242 086 kr | 134 598 kr | 685 740 kr | 305 218 kr | 168 491 kr | 544 188 kr |
| Omsättning / anställd | 320 587 kr | 880 925 kr | 468 551 kr | 1 374 502 kr | 538 400 kr | 492 399 kr | 976 864 kr |
| Rörelseresultat / anställd | −133 995 kr | 315 410 kr | −84 606 kr | 164 479 kr | −49 089 kr | 99 424 kr | 152 272 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 26 666 kr | 571 296 kr | 69 392 kr | 851 619 kr | 256 129 kr | 267 915 kr | 696 460 kr |
| EBITDA | −120 195 kr | 329 210 kr | −65 206 kr | 165 879 kr | −98 178 kr | 198 848 kr | 304 543 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 320 587 kr | 880 925 kr | 468 551 kr | 1 374 502 kr | 1 076 799 kr | 984 798 kr | 1 953 728 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 320 587 kr | 0 kr | −14 062 kr | 0 kr | 54 049 kr | 56 415 kr | 1 953 728 kr |
| Personalkostnader | 146 861 kr | 242 086 kr | 134 598 kr | 685 740 kr | 610 435 kr | 336 982 kr | 1 088 376 kr |
| Av- och nedskrivningar | 13 800 kr | 13 800 kr | 19 400 kr | 1 400 kr | , | , | , |
| Rörelseresultat | −133 995 kr | 315 410 kr | −84 606 kr | 164 479 kr | −98 178 kr | 198 848 kr | 304 543 kr |
| Räntekostnader | 3 063 kr | 6 124 kr | 6 418 kr | 3 492 kr | 2 965 kr | 15 961 kr | 7 628 kr |
| Resultat efter fin. poster | −137 008 kr | 308 531 kr | −90 051 kr | 160 993 kr | −101 143 kr | 182 887 kr | 296 915 kr |
| Skatt | 148 kr | 40 067 kr | 0 kr | 33 685 kr | 9 764 kr | 39 748 kr | 66 513 kr |
| Årets resultat | −137 156 kr | 240 764 kr | −90 051 kr | 127 308 kr | 26 641 kr | 143 139 kr | 230 402 kr |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 1 458 388 kr | 1 501 257 kr | 1 517 990 kr | 1 645 122 kr | 1 475 844 kr | 1 641 640 kr | 1 452 542 kr |
| Anläggningstillgångar | 50 600 kr | 64 400 kr | 78 200 kr | 35 600 kr | 30 000 kr | 30 000 kr | 30 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 407 788 kr | 1 436 857 kr | 1 439 790 kr | 1 609 522 kr | 1 445 844 kr | 1 611 640 kr | 1 422 542 kr |
| Kassa och bank | , | , | 0 kr | 82 305 kr | −24 436 kr | 195 718 kr | , |
| Eget kapital | 1 429 982 kr | 1 567 139 kr | 1 326 374 kr | 1 416 426 kr | 1 289 117 kr | 1 262 476 kr | 1 119 338 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 447 138 kr | 1 206 375 kr | 1 296 425 kr | 1 169 118 kr | 1 142 476 kr | 999 337 kr | 768 936 kr |
| Långfristiga skulder | 97 942 kr | 217 512 kr | 63 141 kr | , | , | , | , |
| Kortfristiga skulder | 98 648 kr | 123 930 kr | 128 475 kr | 228 696 kr | 186 727 kr | 241 616 kr | 195 656 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför HEM Fastighetsmäklare Sverige AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →