MARME AB, nyckeltal och bokslut
556530-2964 · Aktiebolag · Lidingö · SNI 47711 Detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder
Omsättningen växte 5 % till 568 tkr 2026. Rörelsemarginalen var -1 %, soliditeten 75 %.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 4,5 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -0,9 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 75,4 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 75,4 % | 76,9 % | 61,1 % | 61,4 % | 66,1 % | 66,6 % | 66,4 % |
| Rörelsemarginal | −0,9 % | 0,9 % | 0,2 % | 0,1 % | 0,0 % | 0,0 % | 1,1 % |
| Vinstmarginal | 1,3 % | 1,9 % | 1,1 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 1,1 % |
| Kassalikviditet | 4,07 | 4,34 | 2,57 | 2,59 | 2,95 | 2,99 | 2,97 |
| Skuldsättningsgrad | 0,33 | 0,30 | 0,64 | 0,63 | 0,51 | 0,50 | 0,51 |
| Avkastning eget kapital | 2,5 % | 3,7 % | 4,0 % | 0,1 % | 0,0 % | 0,0 % | 3,4 % |
| Avkastning totalt kapital | 1,9 % | 2,8 % | 2,8 % | 0,2 % | 0,0 % | 0,0 % | 2,2 % |
| EBITDA | −5 019 kr | 5 019 kr | 902 kr | 246 kr | 4 kr | 1 kr | 4 574 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 567 770 kr | 543 276 kr | 521 641 kr | 460 658 kr | 411 359 kr | 411 265 kr | 410 329 kr |
| Övriga rörelseintäkter | −7 785 kr | 5 259 kr | 521 641 kr | 460 658 kr | 411 359 kr | 411 265 kr | 410 329 kr |
| Rörelseresultat | −5 019 kr | 5 019 kr | 902 kr | 246 kr | 4 kr | 1 kr | 4 574 kr |
| Räntekostnader | , | 0 kr | 901 kr | 245 kr | , | , | , |
| Resultat efter fin. poster | 7 283 kr | 10 468 kr | 5 577 kr | 114 kr | 4 kr | 1 kr | 4 574 kr |
| Skatt | 1 450 kr | , | , | , | , | , | , |
| Årets resultat | 5 833 kr | 142 007 kr | 5 577 kr | 114 kr | 4 kr | 1 kr | 4 574 kr |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 383 114 kr | 368 046 kr | 231 132 kr | 220 861 kr | 205 035 kr | 203 433 kr | 204 187 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 383 114 kr | 368 046 kr | 231 132 kr | 220 861 kr | 205 035 kr | 203 433 kr | 204 187 kr |
| Eget kapital | 289 017 kr | 283 184 kr | 141 177 kr | 135 600 kr | 135 486 kr | 135 482 kr | 135 481 kr |
| Aktiekapital | 120 000 kr | 120 000 kr | 120 000 kr | 120 000 kr | 120 000 kr | 120 000 kr | 120 000 kr |
| Balanserat resultat | 163 184 kr | 21 177 kr | 15 600 kr | 15 486 kr | 15 482 kr | 15 481 kr | 10 907 kr |
| Kortfristiga skulder | 94 097 kr | 84 862 kr | 89 955 kr | 85 261 kr | 69 549 kr | 67 951 kr | 68 706 kr |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2026 ↗
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför MARME AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →