Sälens Lastmaskiner AB, nyckeltal och bokslut
556529-8600 · Aktiebolag · SNI 43120 Mark- och grundarbeten
Omsättningen minskade 2 % till 14,8 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 26 %, soliditeten 28 %, 5 anställda i snitt.
4 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 2,4 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 26,1 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 28,1 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Omsättningen har minskat varje år sedan 2023.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||
| Soliditet | 28,1 % | 37,9 % | 38,8 % | 38,0 % |
| Rörelsemarginal | 26,1 % | 19,1 % | 10,9 % | 13,9 % |
| Vinstmarginal | 24,1 % | 17,7 % | 9,7 % | 13,1 % |
| Kassalikviditet | 2,32 | 1,58 | 1,57 | 2,02 |
| Skuldsättningsgrad | 1,60 | 1,01 | 0,99 | 0,92 |
| Avkastning eget kapital | 54,5 % | 34,6 % | 21,5 % | 33,8 % |
| Avkastning totalt kapital | 16,7 % | 14,3 % | 9,7 % | 13,6 % |
| Personalkostnad / anställd | 650 265 kr | 777 794 kr | 608 111 kr | 457 595 kr |
| Omsättning / anställd | 2 965 248 kr | 3 796 024 kr | 3 179 545 kr | 2 430 594 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 773 354 kr | 725 484 kr | 346 688 kr | 338 057 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 1 875 308 kr | 2 069 489 kr | 1 440 778 kr | 1 207 994 kr |
| EBITDA | 6 125 213 kr | 5 166 778 kr | 4 163 336 kr | 5 252 796 kr |
| Resultat | ||||
| Nettoomsättning | 14 826 240 kr | 15 184 094 kr | 15 897 724 kr | 17 014 159 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 907 178 kr | 206 214 kr | 25 117 kr | 219 907 kr |
| Personalkostnader | 3 251 326 kr | 3 111 176 kr | 3 040 553 kr | 3 203 163 kr |
| Av- och nedskrivningar | 2 258 444 kr | 2 264 841 kr | 2 429 898 kr | 2 886 394 kr |
| Rörelseresultat | 3 866 769 kr | 2 901 937 kr | 1 733 438 kr | 2 366 402 kr |
| Räntekostnader | 304 688 kr | 250 770 kr | 253 548 kr | 138 884 kr |
| Resultat efter fin. poster | 3 567 077 kr | 2 689 422 kr | 1 545 136 kr | 2 229 549 kr |
| Skatt | 477 965 kr | 424 272 kr | 425 684 kr | 345 346 kr |
| Årets resultat | 1 774 665 kr | 1 584 594 kr | 1 582 320 kr | 1 943 964 kr |
| Utdelning (beslutad) | 3 000 000 kr | , | 1 000 000 kr | 1 000 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | 3 000 000 kr | , | , | , |
| Balans | ||||
| Summa tillgångar | 23 253 505 kr | 20 510 136 kr | 18 501 803 kr | 17 375 759 kr |
| Anläggningstillgångar | 15 684 537 kr | 14 030 784 kr | 11 379 786 kr | 9 227 040 kr |
| Omsättningstillgångar | 7 568 968 kr | 6 479 352 kr | 7 122 017 kr | 8 148 719 kr |
| Varulager | 222 206 kr | 119 466 kr | 216 618 kr | 156 919 kr |
| Kassa och bank | 4 663 173 kr | 4 885 506 kr | 3 727 061 kr | 6 210 063 kr |
| Eget kapital | 6 544 863 kr | 7 770 198 kr | 7 185 604 kr | 6 603 285 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 4 650 198 kr | 6 065 604 kr | 5 483 284 kr | 4 539 321 kr |
| Långfristiga skulder | 7 303 363 kr | 3 801 334 kr | 2 686 462 kr | 2 112 555 kr |
| Kortfristiga skulder | 3 173 331 kr | 4 021 103 kr | 4 392 792 kr | 3 960 107 kr |
| Personal | ||||
| Medelantal anställda | 5 | 4 | 5 | 7 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Sälens Lastmaskiner AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →