Erikssons Livs i Gränna AB, nyckeltal och bokslut
556529-3486 · Aktiebolag · Gränna · SNI 47112 Livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad
Omsättningen växte 33 % till 827 tkr 2026. Rörelsemarginalen var 15 %, soliditeten 65 %, 2 anställda i snitt.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 33,4 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 15,1 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 65,1 %.
- Stabilitet1 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 65,1 % | 67,3 % | 66,1 % | 66,7 % | 67,0 % | 66,4 % | 66,1 % |
| Rörelsemarginal | 15,1 % | −2,1 % | −14,3 % | −13,0 % | −10,8 % | −15,0 % | −38,8 % |
| Vinstmarginal | 7,3 % | −12,1 % | −27,2 % | −23,6 % | −18,3 % | −22,3 % | −46,1 % |
| Kassalikviditet | 1,75 | 1,10 | 0,82 | 0,88 | 0,85 | 0,70 | 0,68 |
| Skuldsättningsgrad | 0,54 | 0,49 | 0,51 | 0,50 | 0,49 | 0,51 | 0,51 |
| Avkastning eget kapital | 2,2 % | −2,8 % | −6,0 % | −4,9 % | −3,6 % | −4,3 % | −8,5 % |
| Avkastning totalt kapital | 3,0 % | −0,3 % | −2,1 % | −1,8 % | −1,4 % | −1,9 % | −4,7 % |
| Personalkostnad / anställd | 87 682 kr | 57 101 kr | 95 716 kr | 109 612 kr | 148 263 kr | 140 097 kr | 160 537 kr |
| Omsättning / anställd | 413 416 kr | 309 997 kr | 300 000 kr | 300 000 kr | 300 000 kr | 299 997 kr | 300 000 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 62 227 kr | −6 487 kr | −42 862 kr | −38 954 kr | −32 277 kr | −45 135 kr | −116 515 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 263 020 kr | 162 312 kr | 164 552 kr | 182 356 kr | 227 684 kr | 206 660 kr | 155 720 kr |
| EBITDA | 350 676 kr | 210 421 kr | 137 672 kr | 145 488 kr | 158 842 kr | 133 126 kr | −9 634 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 826 832 kr | 619 994 kr | 600 000 kr | 600 000 kr | 600 000 kr | 599 994 kr | 599 999 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 826 832 kr | 0 kr | 531 kr | 10 930 kr | 143 636 kr | 599 994 kr | 0 kr |
| Personalkostnader | 175 364 kr | 114 202 kr | 191 431 kr | 219 224 kr | 296 525 kr | 280 194 kr | 321 073 kr |
| Av- och nedskrivningar | 226 222 kr | 223 395 kr | 223 395 kr | 223 395 kr | 223 395 kr | 223 395 kr | 223 395 kr |
| Rörelseresultat | 124 454 kr | −12 974 kr | −85 723 kr | −77 907 kr | −64 553 kr | −90 269 kr | −233 029 kr |
| Räntekostnader | 64 007 kr | 61 876 kr | 78 005 kr | 64 167 kr | 45 119 kr | 43 766 kr | 43 522 kr |
| Resultat efter fin. poster | 60 550 kr | −74 834 kr | −163 225 kr | −141 558 kr | −109 672 kr | −134 035 kr | −276 551 kr |
| Årets resultat | 60 550 kr | −74 834 kr | −163 225 kr | −141 558 kr | −109 672 kr | −134 035 kr | −276 551 kr |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 4 156 230 kr | 3 932 640 kr | 4 112 160 kr | 4 320 111 kr | 4 512 623 kr | 4 718 550 kr | 4 948 712 kr |
| Anläggningstillgångar | 3 682 561 kr | 3 682 619 kr | 3 906 014 kr | 4 129 409 kr | 4 352 804 kr | 4 576 199 kr | 4 799 594 kr |
| Omsättningstillgångar | 473 669 kr | 250 021 kr | 206 146 kr | 190 702 kr | 159 819 kr | 142 351 kr | 149 118 kr |
| Kassa och bank | 430 046 kr | 148 522 kr | 195 876 kr | 89 450 kr | 61 227 kr | 42 715 kr | 40 834 kr |
| Eget kapital | 2 705 862 kr | 2 645 312 kr | 2 720 146 kr | 2 883 371 kr | 3 024 929 kr | 3 134 601 kr | 3 268 637 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | −440 292 kr | −454 995 kr | −327 182 kr |
| Långfristiga skulder | 1 180 000 kr | 1 060 000 kr | 1 140 000 kr | 1 220 000 kr | 1 300 000 kr | 1 380 000 kr | 1 460 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 270 368 kr | 227 328 kr | 252 014 kr | 216 740 kr | 187 694 kr | 203 949 kr | 220 075 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2026 ↗
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Erikssons Livs i Gränna AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →