DL Ray Consulting AB, nyckeltal och bokslut
556529-0581 · Aktiebolag · SNI 69201 Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Omsättningen växte 42 % till 1,7 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 6 %, soliditeten 42 %, 1 anställda i snitt.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 42,1 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 5,7 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 42,3 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 42,3 % | 25,0 % | 38,5 % | 19,9 % | 13,3 % | 22,0 % | 79,7 % |
| Rörelsemarginal | 5,7 % | 0,5 % | 15,5 % | 2,8 % | 4,2 % | 2,7 % | 0,5 % |
| Vinstmarginal | 5,7 % | 0,8 % | 15,5 % | 2,7 % | 4,2 % | 2,7 % | 0,5 % |
| Kassalikviditet | 1,73 | 1,69 | 2,83 | 2,34 | 1,96 | 1,28 | 4,93 |
| Skuldsättningsgrad | 1,36 | 2,99 | 1,60 | 4,03 | 6,54 | 3,54 | 0,25 |
| Avkastning eget kapital | 52,1 % | 8,0 % | 69,9 % | 19,8 % | 32,5 % | 11,1 % | 1,6 % |
| Avkastning totalt kapital | 22,3 % | 2,0 % | 26,9 % | 4,1 % | 4,3 % | 2,5 % | 1,3 % |
| Personalkostnad / anställd | 995 430 kr | , | , | 739 407 kr | 529 383 kr | 283 178 kr | 230 913 kr |
| Omsättning / anställd | 1 665 927 kr | , | , | 1 064 887 kr | 995 869 kr | 417 574 kr | 332 802 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 94 247 kr | , | , | 29 364 kr | 41 636 kr | 11 088 kr | 1 645 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 1 209 677 kr | , | , | 888 771 kr | 691 019 kr | 294 266 kr | 232 558 kr |
| EBITDA | 214 247 kr | 126 411 kr | 333 390 kr | 149 364 kr | 161 636 kr | 11 088 kr | 1 645 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 1 665 927 kr | 1 172 759 kr | 1 375 895 kr | 1 064 887 kr | 995 869 kr | 417 574 kr | 332 802 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 13 347 kr | 0 kr | 16 338 kr | 32 307 kr | 13 407 kr | 417 574 kr | 332 802 kr |
| Personalkostnader | 995 430 kr | 850 835 kr | 803 614 kr | 739 407 kr | 529 383 kr | 283 178 kr | 230 913 kr |
| Av- och nedskrivningar | 120 000 kr | 120 000 kr | 120 000 kr | 120 000 kr | 120 000 kr | , | , |
| Rörelseresultat | 94 247 kr | 6 411 kr | 213 390 kr | 29 364 kr | 41 636 kr | 11 088 kr | 1 645 kr |
| Räntekostnader | 936 kr | 4 kr | 110 kr | 982 kr | 0 kr | 11 kr | , |
| Resultat efter fin. poster | 94 699 kr | 9 165 kr | 213 582 kr | 28 382 kr | 41 636 kr | 11 077 kr | 1 645 kr |
| Skatt | 26 870 kr | 10 922 kr | 51 557 kr | 12 681 kr | 13 039 kr | 11 401 kr | 6 360 kr |
| Årets resultat | 67 829 kr | −1 757 kr | 162 025 kr | 15 701 kr | 28 597 kr | −324 kr | −4 715 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | , | 190 000 kr | , | , | , | , |
| Utdelning (utbetald) | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | , | , | , |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 429 512 kr | 455 189 kr | 793 867 kr | 722 805 kr | 964 774 kr | 450 938 kr | 125 066 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 120 000 kr | 240 000 kr | 360 000 kr | 480 000 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 429 512 kr | 335 189 kr | 553 867 kr | 362 805 kr | 484 774 kr | 450 938 kr | 125 066 kr |
| Varulager | 0 kr | , | , | , | , | , | , |
| Kassa och bank | 62 804 kr | 81 900 kr | 268 313 kr | 84 351 kr | 326 679 kr | 91 782 kr | 45 657 kr |
| Eget kapital | 181 793 kr | 113 964 kr | 305 721 kr | 143 695 kr | 127 994 kr | 99 398 kr | 99 722 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | −236 kr | 1 521 kr | 13 794 kr | 0 kr | −14 803 kr | −14 478 kr | −9 763 kr |
| Långfristiga skulder | 0 kr | 143 113 kr | 292 113 kr | 424 000 kr | 590 000 kr | , | , |
| Kortfristiga skulder | 247 718 kr | 198 112 kr | 196 033 kr | 155 110 kr | 246 780 kr | 351 540 kr | 25 344 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | 1 | , | , | 1 | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför DL Ray Consulting AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →