Nordins Plåtslageri AB, nyckeltal och bokslut
556527-5517 · Aktiebolag · SNI 43411 Takarbeten av plåt
Omsättningen växte 1684 % till 411 tkr 2025. Rörelsemarginalen var 35 %, soliditeten 58 %, 1 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 1683,9 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 34,6 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 58,2 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 58,2 % | −1061,8 % | , | −1037,8 % | −1677,8 % | −1037,9 % |
| Rörelsemarginal | 34,6 % | 85,7 % | , | −242,4 % | −193,9 % | −71,1 % |
| Vinstmarginal | 34,5 % | 85,7 % | , | −259,4 % | −215,2 % | −73,7 % |
| Kassalikviditet | 2,39 | 0,09 | 0,00 | 0,00 | 0,01 | 0,00 |
| Skuldsättningsgrad | 0,72 | −1,09 | −1,00 | −1,10 | −1,06 | −1,10 |
| Avkastning eget kapital | 135,3 % | −7,5 % | −3,4 % | 16,5 % | 24,4 % | 58,5 % |
| Avkastning totalt kapital | 78,9 % | 79,8 % | , | −159,9 % | −369,4 % | −585,0 % |
| Personalkostnad / anställd | 258 280 kr | , | , | , | 0 kr | 5 802 kr |
| Omsättning / anställd | 411 107 kr | , | , | , | 27 292 kr | 144 006 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 142 056 kr | , | , | , | −52 919 kr | −102 352 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 400 336 kr | , | , | , | −52 919 kr | −96 550 kr |
| EBITDA | 142 056 kr | 19 746 kr | 9 388 kr | −44 349 kr | −52 919 kr | −102 352 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 411 107 kr | 23 046 kr | 0 kr | 18 297 kr | 27 292 kr | 144 006 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 411 107 kr | 0 kr | 19 375 kr | 18 297 kr | 27 292 kr | 141 440 kr |
| Personalkostnader | 258 280 kr | , | , | , | 0 kr | 5 802 kr |
| Rörelseresultat | 142 056 kr | 19 746 kr | 9 388 kr | −44 349 kr | −52 919 kr | −102 352 kr |
| Räntekostnader | 221 kr | , | 0 kr | 3 116 kr | 5 820 kr | 3 814 kr |
| Resultat efter fin. poster | 141 863 kr | 19 746 kr | 9 388 kr | −47 465 kr | −58 739 kr | −106 166 kr |
| Skatt | 29 262 kr | 4 066 kr | , | , | , | , |
| Årets resultat | 112 601 kr | 15 680 kr | 9 388 kr | −47 465 kr | −58 739 kr | −106 166 kr |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 180 146 kr | 24 746 kr | 0 kr | 27 732 kr | 14 325 kr | 17 497 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 27 725 kr | 12 100 kr | 12 100 kr |
| Omsättningstillgångar | 180 146 kr | 24 746 kr | 0 kr | 7 kr | 2 225 kr | 5 397 kr |
| Varulager | , | , | , | , | 0 kr | 5 230 kr |
| Kassa och bank | 79 992 kr | 24 746 kr | 0 kr | 7 kr | 1 442 kr | 15 kr |
| Eget kapital | 104 859 kr | −262 742 kr | −278 422 kr | −287 810 kr | −240 345 kr | −181 606 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | −107 742 kr | −378 422 kr | −387 810 kr | −340 345 kr | −281 806 kr | −175 640 kr |
| Kortfristiga skulder | 75 287 kr | 287 488 kr | 278 422 kr | 315 542 kr | 254 670 kr | 199 103 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 1 | , | , | , | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Nordins Plåtslageri AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →