Sveadalen AB, nyckeltal och bokslut
556527-4593 · Aktiebolag · SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
Omsättningen minskade 5 % till 1,4 mkr 2026. Rörelsemarginalen var 0 %, soliditeten 61 %, 1 anställda i snitt.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 5,2 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 0,4 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 61,2 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 61,2 % | 60,6 % | 44,6 % | 13,1 % | 37,3 % | 28,0 % | 81,1 % |
| Rörelsemarginal | 0,4 % | 11,2 % | 10,2 % | −7,3 % | 0,5 % | −11,2 % | 5,0 % |
| Vinstmarginal | 0,7 % | 11,3 % | 10,2 % | −7,3 % | 0,5 % | −11,2 % | 4,9 % |
| Kassalikviditet | 2,58 | 2,54 | 2,20 | 1,15 | 1,96 | 1,64 | 4,81 |
| Skuldsättningsgrad | 0,63 | 0,65 | 1,24 | 6,63 | 1,68 | 2,58 | 0,23 |
| Avkastning eget kapital | 3,4 % | 56,8 % | 95,7 % | −1066,0 % | 7,3 % | −158,4 % | 12,8 % |
| Avkastning totalt kapital | 2,1 % | 34,5 % | 42,9 % | −139,6 % | 2,8 % | −44,2 % | 10,7 % |
| Personalkostnad / anställd | 286 171 kr | 220 481 kr | 195 889 kr | 173 752 kr | 338 752 kr | 495 226 kr | 324 341 kr |
| Omsättning / anställd | 1 378 772 kr | 1 455 115 kr | 1 319 138 kr | 876 273 kr | 1 027 015 kr | 913 370 kr | 832 585 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 5 856 kr | 163 565 kr | 134 902 kr | −63 721 kr | 5 220 kr | −102 181 kr | 41 686 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 292 027 kr | 384 046 kr | 330 791 kr | 111 439 kr | 360 872 kr | 409 945 kr | 382 927 kr |
| EBITDA | 5 856 kr | 163 565 kr | 134 902 kr | −62 313 kr | 22 120 kr | −85 281 kr | 58 586 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 1 378 772 kr | 1 455 115 kr | 1 319 138 kr | 876 273 kr | 1 027 015 kr | 913 370 kr | 832 585 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 378 772 kr | 0 kr | 5 000 kr | 876 273 kr | 1 027 015 kr | 913 370 kr | 832 585 kr |
| Personalkostnader | 286 171 kr | 220 481 kr | 195 889 kr | 173 752 kr | 338 752 kr | 495 226 kr | 324 341 kr |
| Av- och nedskrivningar | , | , | 0 kr | 1 408 kr | 16 900 kr | 16 900 kr | 16 900 kr |
| Rörelseresultat | 5 856 kr | 163 565 kr | 134 902 kr | −63 721 kr | 5 220 kr | −102 181 kr | 41 686 kr |
| Räntekostnader | 165 kr | 246 kr | 366 kr | 53 kr | 128 kr | 242 kr | 1 065 kr |
| Resultat efter fin. poster | 10 035 kr | 164 160 kr | 134 756 kr | −63 767 kr | 5 092 kr | −102 423 kr | 40 621 kr |
| Skatt | 6 328 kr | 15 662 kr | , | , | , | , | , |
| Årets resultat | 3 707 kr | 148 498 kr | 134 756 kr | −63 767 kr | 5 092 kr | −102 423 kr | 40 621 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | , | , | , | , | , | 150 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | , | , | , | , | , | 150 000 kr | , |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 478 377 kr | 477 110 kr | 315 264 kr | 45 631 kr | 187 161 kr | 231 201 kr | 391 121 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 1 408 kr | 18 308 kr | 35 208 kr |
| Omsättningstillgångar | 478 377 kr | 477 110 kr | 315 264 kr | 45 631 kr | 185 753 kr | 212 893 kr | 355 913 kr |
| Kassa och bank | 134 668 kr | 186 318 kr | 144 811 kr | 27 703 kr | 132 632 kr | 8 052 kr | 178 344 kr |
| Eget kapital | 292 944 kr | 289 236 kr | 140 738 kr | 5 982 kr | 69 748 kr | 64 657 kr | 317 080 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 189 237 kr | 40 738 kr | −94 018 kr | −30 251 kr | −35 344 kr | 67 080 kr | 176 459 kr |
| Långfristiga skulder | , | 0 kr | 31 000 kr | 0 kr | 22 400 kr | 36 900 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 185 433 kr | 187 874 kr | 143 526 kr | 39 649 kr | 95 013 kr | 129 644 kr | 74 041 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2026 ↗
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Sveadalen AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →