AB Cypressen Måleri, nyckeltal och bokslut
556526-5682 · Aktiebolag · SNI 43341 Måleriarbeten
Omsättningen minskade 32 % till 403 tkr 2025. Rörelsemarginalen var 30 %, soliditeten 77 %, 1 anställda i snitt.
9 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 31,7 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 29,8 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 77,3 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||||
| Soliditet | 77,3 % | 89,8 % | 85,9 % | 71,0 % | 87,7 % | 79,9 % | 85,1 % | 76,1 % | 60,9 % |
| Rörelsemarginal | 29,8 % | 27,4 % | 16,9 % | 39,9 % | 41,9 % | 39,4 % | 40,1 % | 39,7 % | 40,0 % |
| Vinstmarginal | 29,8 % | 27,8 % | 18,1 % | 39,9 % | 41,9 % | 39,3 % | 40,1 % | 39,7 % | 40,0 % |
| Kassalikviditet | 7,43 | 9,81 | 7,09 | 3,45 | 8,15 | 4,96 | 6,66 | 4,17 | 3,99 |
| Skuldsättningsgrad | 0,17 | 0,11 | 0,16 | 0,41 | 0,14 | 0,25 | 0,18 | 0,31 | 0,41 |
| Avkastning eget kapital | 47,6 % | 52,8 % | 24,3 % | 48,9 % | 49,5 % | 52,2 % | 55,3 % | 62,2 % | 77,3 % |
| Avkastning totalt kapital | 36,9 % | 47,4 % | 20,9 % | 34,8 % | 43,4 % | 41,8 % | 47,0 % | 47,4 % | 47,1 % |
| Personalkostnad / anställd | 70 462 kr | 66 546 kr | 67 538 kr | 85 096 kr | 76 377 kr | 68 164 kr | 91 003 kr | 107 672 kr | 97 996 kr |
| Omsättning / anställd | 403 108 kr | 589 798 kr | 300 544 kr | 358 524 kr | 433 901 kr | 539 672 kr | 575 686 kr | 646 788 kr | 678 975 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 120 126 kr | 161 798 kr | 50 696 kr | 142 953 kr | 181 714 kr | 212 484 kr | 231 038 kr | 256 887 kr | 271 649 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 190 588 kr | 228 344 kr | 118 234 kr | 228 650 kr | 258 992 kr | 281 550 kr | 322 942 kr | 367 035 kr | 372 306 kr |
| EBITDA | 120 126 kr | 161 798 kr | 50 696 kr | 143 554 kr | 182 615 kr | 213 386 kr | 231 939 kr | 259 363 kr | 274 310 kr |
| Resultat | |||||||||
| Nettoomsättning | 403 108 kr | 589 798 kr | 300 544 kr | 358 524 kr | 433 901 kr | 539 672 kr | 575 686 kr | 646 788 kr | 678 975 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 974 kr | 0 kr | 1 390 kr | 42 985 kr | 12 298 kr | 744 kr | 0 kr | 868 kr | 5 657 kr |
| Personalkostnader | 70 462 kr | 66 546 kr | 67 538 kr | 85 096 kr | 76 377 kr | 68 164 kr | 91 003 kr | 107 672 kr | 97 996 kr |
| Av- och nedskrivningar | , | , | 0 kr | 601 kr | 901 kr | 902 kr | 901 kr | 2 476 kr | 2 661 kr |
| Rörelseresultat | 120 126 kr | 161 798 kr | 50 696 kr | 142 953 kr | 181 714 kr | 212 484 kr | 231 038 kr | 256 887 kr | 271 649 kr |
| Räntekostnader | 181 kr | 0 kr | 181 kr | 0 kr | 4 kr | 207 kr | 56 kr | 0 kr | 49 kr |
| Resultat efter fin. poster | 120 124 kr | 164 090 kr | 54 249 kr | 142 973 kr | 181 710 kr | 212 277 kr | 230 982 kr | 256 887 kr | 271 610 kr |
| Skatt | 18 686 kr | 33 643 kr | 11 107 kr | 30 179 kr | 37 432 kr | 45 853 kr | 49 795 kr | 74 905 kr | 66 910 kr |
| Årets resultat | 71 438 kr | 130 447 kr | 43 142 kr | 112 794 kr | 144 278 kr | 166 424 kr | 181 187 kr | 264 482 kr | 230 700 kr |
| Utdelning (beslutad) | 100 000 kr | 130 000 kr | 43 000 kr | 112 000 kr | 187 500 kr | 183 700 kr | 178 000 kr | 176 000 kr | 203 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | 130 000 kr | 43 000 kr | 112 000 kr | 187 500 kr | 183 700 kr | 178 000 kr | 176 000 kr | 203 000 kr | −135 000 kr |
| Balans | |||||||||
| Summa tillgångar | 326 259 kr | 346 172 kr | 260 146 kr | 411 401 kr | 418 263 kr | 508 585 kr | 491 379 kr | 542 137 kr | 576 911 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 601 kr | 1 502 kr | 2 404 kr | 3 305 kr | 5 781 kr |
| Omsättningstillgångar | 326 259 kr | 346 172 kr | 260 146 kr | 411 401 kr | 417 662 kr | 507 083 kr | 488 975 kr | 538 832 kr | 571 130 kr |
| Kassa och bank | 267 967 kr | 294 343 kr | 179 219 kr | 246 752 kr | 368 540 kr | 410 755 kr | 378 031 kr | 441 131 kr | 416 008 kr |
| Eget kapital | 252 321 kr | 310 883 kr | 223 436 kr | 292 294 kr | 367 000 kr | 406 422 kr | 417 998 kr | 412 811 kr | 351 329 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 60 883 kr | 60 436 kr | 60 294 kr | 59 500 kr | 102 722 kr | 119 998 kr | 116 811 kr | 28 329 kr | 629 kr |
| Kortfristiga skulder | 43 938 kr | 35 289 kr | 36 710 kr | 119 107 kr | 51 263 kr | 102 163 kr | 73 381 kr | 129 326 kr | 143 082 kr |
| Personal | |||||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
- Årsredovisning 2018 ↗
- Årsredovisning 2017 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför AB Cypressen Måleri med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →