Vräk AB, nyckeltal och bokslut
556525-9891 · Aktiebolag · Falkenberg · SNI 68202 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Omsättningen växte 0 % till 50 tkr 2025. Rörelsemarginalen var 11 %, soliditeten 40 %.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 0,0 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 11,3 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 40,2 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 40,2 % | 37,8 % | 35,6 % | 29,8 % | 32,0 % | 30,3 % | 28,8 % |
| Rörelsemarginal | 11,3 % | 9,3 % | 10,3 % | 2,6 % | 10,4 % | 10,4 % | 10,4 % |
| Vinstmarginal | 11,3 % | 9,3 % | 10,3 % | 2,6 % | 10,4 % | 10,4 % | 10,4 % |
| Kassalikviditet | , | 0,00 | 0,04 | 5,65 | , | , | , |
| Skuldsättningsgrad | 1,49 | 1,65 | 1,81 | 2,36 | 2,12 | 2,30 | 2,47 |
| Avkastning eget kapital | 1,9 % | 1,6 % | 1,8 % | 1,3 % | 1,8 % | 1,9 % | 1,9 % |
| Avkastning totalt kapital | 0,8 % | 0,6 % | 0,6 % | 0,4 % | 0,6 % | 0,6 % | 0,5 % |
| EBITDA | 41 334 kr | 40 344 kr | 40 829 kr | 39 558 kr | 40 914 kr | 40 894 kr | 40 877 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 150 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 150 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Av- och nedskrivningar | 35 692 kr | 35 692 kr | 35 692 kr | 35 692 kr | 35 692 kr | 35 692 kr | 35 692 kr |
| Rörelseresultat | 5 642 kr | 4 652 kr | 5 137 kr | 3 866 kr | 5 222 kr | 5 202 kr | 5 185 kr |
| Resultat efter fin. poster | 5 642 kr | 4 652 kr | 5 137 kr | 3 866 kr | 5 222 kr | 5 202 kr | 5 185 kr |
| Skatt | 1 242 kr | 1 089 kr | 1 089 kr | 842 kr | 1 089 kr | 1 132 kr | 1 132 kr |
| Årets resultat | 4 400 kr | 3 563 kr | 4 048 kr | 3 024 kr | 4 133 kr | 4 070 kr | 4 053 kr |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 743 744 kr | 779 436 kr | 817 668 kr | 963 620 kr | 886 512 kr | 922 204 kr | 957 896 kr |
| Anläggningstillgångar | 743 744 kr | 779 436 kr | 815 128 kr | 850 820 kr | 886 512 kr | 922 204 kr | 957 896 kr |
| Omsättningstillgångar | , | 0 kr | 2 540 kr | 112 800 kr | , | , | , |
| Eget kapital | 298 979 kr | 294 579 kr | 291 016 kr | 286 968 kr | 283 944 kr | 279 811 kr | 275 741 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 194 580 kr | 191 017 kr | 186 969 kr | 183 945 kr | 179 812 kr | 71 989 kr | 71 989 kr |
| Långfristiga skulder | 412 258 kr | 452 035 kr | 469 191 kr | 656 691 kr | 569 817 kr | 609 599 kr | 649 077 kr |
| Kortfristiga skulder | 32 507 kr | 32 822 kr | 57 461 kr | 19 961 kr | 32 751 kr | 32 794 kr | 33 078 kr |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Vräk AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →