Vv Redovisning AB, nyckeltal och bokslut
556525-3464 · Aktiebolag · SNI 69201 Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Omsättningen växte 11 % till 1,3 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 18 %, soliditeten 39 %, 1 anställda i snitt.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 11,5 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 18,2 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 39,4 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 39,4 % | 22,5 % | 69,6 % | 76,4 % | 60,0 % | 35,4 % | 69,3 % |
| Rörelsemarginal | 18,2 % | 22,8 % | 19,2 % | 19,2 % | 13,4 % | 9,3 % | 15,7 % |
| Vinstmarginal | 17,3 % | 21,7 % | 18,9 % | 18,5 % | 13,0 % | 9,0 % | 15,3 % |
| Kassalikviditet | 4,71 | 1,94 | 3,08 | 3,64 | 2,68 | 1,58 | 3,26 |
| Skuldsättningsgrad | 1,54 | 3,45 | 0,44 | 0,31 | 0,67 | 1,83 | 0,44 |
| Avkastning eget kapital | 81,1 % | 248,8 % | 71,6 % | 53,8 % | 47,5 % | 38,0 % | 72,7 % |
| Avkastning totalt kapital | 33,6 % | 58,8 % | 50,8 % | 42,5 % | 29,6 % | 13,9 % | 51,7 % |
| Personalkostnad / anställd | 865 037 kr | 255 323 kr | 299 838 kr | 222 888 kr | 336 262 kr | 156 858 kr | , |
| Omsättning / anställd | 1 310 990 kr | 392 040 kr | 522 509 kr | 410 785 kr | 482 958 kr | 350 922 kr | , |
| Rörelseresultat / anställd | 238 942 kr | 89 265 kr | 100 525 kr | 78 666 kr | 64 935 kr | 32 754 kr | , |
| Förädlingsvärde / anställd | 1 103 979 kr | 353 254 kr | 413 363 kr | 314 554 kr | 414 197 kr | 202 611 kr | , |
| EBITDA | 238 942 kr | 293 795 kr | 227 050 kr | 183 332 kr | 155 870 kr | 91 507 kr | 88 845 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 1 310 990 kr | 1 176 119 kr | 1 045 018 kr | 821 570 kr | 965 916 kr | 701 843 kr | 566 317 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 14 765 kr | 78 099 kr | 18 869 kr | 18 063 kr | 67 395 kr | 701 843 kr | 0 kr |
| Personalkostnader | 865 037 kr | 765 968 kr | 599 675 kr | 445 776 kr | 672 523 kr | 313 715 kr | 250 549 kr |
| Av- och nedskrivningar | 0 kr | 26 000 kr | 26 000 kr | 26 000 kr | 26 000 kr | 26 000 kr | , |
| Rörelseresultat | 238 942 kr | 267 795 kr | 201 050 kr | 157 332 kr | 129 870 kr | 65 507 kr | 88 845 kr |
| Räntekostnader | 11 630 kr | 12 881 kr | 3 626 kr | 5 106 kr | 4 734 kr | 2 008 kr | 2 267 kr |
| Resultat efter fin. poster | 227 338 kr | 254 964 kr | 197 448 kr | 152 226 kr | 125 136 kr | 63 499 kr | 86 895 kr |
| Skatt | 49 355 kr | 58 250 kr | 41 484 kr | 32 947 kr | 28 506 kr | 16 043 kr | 23 971 kr |
| Årets resultat | 177 983 kr | 196 714 kr | 155 964 kr | 119 279 kr | 96 630 kr | 47 456 kr | 62 924 kr |
| Utdelning (beslutad) | 130 000 kr | 0 kr | , | , | , | , | , |
| Utdelning (utbetald) | , | 370 000 kr | 163 000 kr | 100 000 kr | , | , | , |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 711 619 kr | 455 740 kr | 395 955 kr | 370 250 kr | 439 274 kr | 472 025 kr | 172 306 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 26 000 kr | 52 000 kr | 78 000 kr | 104 000 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 711 619 kr | 455 740 kr | 369 955 kr | 318 250 kr | 361 274 kr | 368 025 kr | 172 306 kr |
| Kassa och bank | 2 863 kr | 12 616 kr | 33 467 kr | 20 000 kr | 0 kr | 30 718 kr | 3 000 kr |
| Eget kapital | 280 472 kr | 102 489 kr | 275 775 kr | 282 811 kr | 263 531 kr | 166 901 kr | 119 445 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 489 kr | −194 225 kr | 19 811 kr | 63 532 kr | 66 901 kr | 19 445 kr | −43 479 kr |
| Långfristiga skulder | 279 927 kr | 118 357 kr | , | 0 kr | 41 169 kr | 72 391 kr | , |
| Kortfristiga skulder | 151 220 kr | 234 894 kr | 120 180 kr | 87 439 kr | 134 574 kr | 232 733 kr | 52 861 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | 1 | 3 | 2 | 2 | 2 | 2 | , |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Vv Redovisning AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →